Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|
aktualizacja

Pijany kierowca straci samochód. Rząd przyjął zmiany w Kodeksie

27
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt zmian w Kodeksie karnym. Zgodnie z przygotowanymi w Ministerstwie Finansów przepisami, kary dla kierowców wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu mają być znacznie surowsze. Jazda na podwójnym gazie będzie kończyła się konfiskatą pojazdu. Nowelizacja KK musi przejść jednak przez całą ścieżkę legislacyjną, nim wejdzie w życie.

Pijany kierowca straci samochód. Rząd przyjął zmiany w Kodeksie
Niezależnie od tego, czy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, czy nie, straci on auto. (Materiały WP, Adobe)

Zgodnie z projektem nowych przepisów nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Niezależne będzie to od faktu, czy spowodował wypadek, czy nie. Przepisy zakładają, że policja tymczasowo będzie zajmowała auto kierowcy na okres do 7 dni, a następnie prokuratura będzie orzekała zabezpieczenie mienia. Sądy będą obowiązkowo orzekały przepadek pojazdu.

Zobacz także: Ostre podwyżki mandatów od 2022 r. Jakie zmiany czekają kierowców?
Jeżeli nie będzie wypadku, tylko samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast 'recydywiście' przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila - wskazano w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowe przepisy zakładają ponadto, że jeżeli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, a np. użytkuje je w ramach leasingu, wówczas sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.

Zmiany w kodeksie karnym

Aktualnie kierowca, który zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu po raz kolejny, może zostać ukarany karą grzywny lub karą zamienną pozbawienia wolności. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego kara grzywny w takiej sytuacji nie będzie możliwa. Sądy będą musiały orzekać kary pozbawienia wolności.

Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci m.in. 5 lat więzienia - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Maksymalna kara za spowodowanie śmiertelnego wypadku będzie wynosiła do 16 lat pozbawienia wolności.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje także, że niektórzy kierowcy tłumaczą się, że wypili alkohol już po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. Nowe przepisy zakładają, że nietrzeźwy kierowca poniesie takie same sankcje jak ten, który spożywał alkohol po wypadku, ale przed zbadaniem przez policję.

Wyższe kary za kradzież tablic rejestracyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce także wyższych kar za kradzież tablic rejestracyjnych. Jak wskazuje resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę, prócz dodatkowych wydatków dla kierowców, którzy utracą tablice rejestracyjne, padają oni także ofiarą podejrzeń, że są sprawcami przestępstwa. Zdarza się, że ukradzione tablice są później montowane na pojazdach służących przestępstwom, np. kradzieżom na stacjach benzynowych.

Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - dodaje MS.

Nowelizacja Kodeksu karnego musi teraz przejść przez Sejm, Senat oraz uzyskać podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Szopek
rok temu
Nie lubie rządu ale popieram w pełni takie kary. Zero tolerancji dla pijanych kierowców. Każdy traci auto na jakie go stać.
Mc key
rok temu
A z drugiej strony jakby na to spojżeć , tam gdzie chodzi o konfiskate czyjeiś własności Trzeba uważać żeby nie dochodziło do jakichś nadużyć.
Mc key
rok temu
BARDZO BARDZO DOBRZE NIECH KONFISKUJĄ WSZYSTKIE SAMOCHODY BEZWZGLĘDNIE , JAK W USA , JUŻ DAWNO TAK POWINNO BYĆ SKOŃCZY SIĘ JAZDA PO PIJAKU GŁUPICH ŁYKNIĘTYCH KIEROWCÓW . I DO TEGO OCZYWIŚCIE JESZCZE MANDAT DO ZAPŁATY JAK NAJWYŻSZY I ODSIADKA W WIEZIENIU .
jestem
rok temu
ciekawa, gdzie będą przechowywać te zabezpieczone pojazdy, Tir-y też będą konfiskować? A jaki będzie los tych pojazdów po wydaniu prawomocnego orzeczenia? Poza tym, większość tych pojazdów to mało co, złomy na kółkach.
Emeryt 2
rok temu
Ta błazenada naszego rządu to śmiech na sali . To będzie trzeba zabrać ziemię którą kupił Pan Premier , leśniczówkę Kurskiego , dom Sasina za 70mln . Co znaczy że sądy będą musiały . Musi to na Rusi ,a w Polsce jak kto chce . Dla Was to po 20lat. Tymi rozporządzeniami to sobie można , i za te rozporządzenia właśnie będziecie siedzieć * respiratory * -cudotwórcy . Jesteście specjalistami od bezprawia ,gdyż dla Was to jest tabu .
...
Następna strona