Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowe mandaty od przyszłego roku. 1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

207
Podziel się:

Surowe kary dla kierowców łamiących przepisy mają obowiązywać już od stycznia 2022 r. 800 zł mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h. 1,5 tys. zł za wypadek. Sejm w czwartek zajmie się zmianami w kodeksie drogowym.

Nowe mandaty od przyszłego roku. 1,5 tys. zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
Surowe kary dla kierowców łamiących przepisy mają obowiązywać już od stycznia 2022 r. (Materiały WP, Adobe)
bESiBjyt

Będą wyższe mandaty. Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany w kodeksie drogowym i w czwartek lub piątek nowym, surowszym prawem zająć się ma Sejm - przypomina "Rzeczpospolita". Jeżeli posłowie przyjmą nowelizację, przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

A kary będą znacznie surowsze. Według nowych taryf kierowca będzie mógł zostać ukarany nawet 5 tys. zł mandatu i 15 pkt karnymi, a kolejne 30 tys. zł może zasądzić sąd.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.
bESiBjyv

W czasie prac nad ustawą złagodzono nieco górną granicę mandatu za przekroczenie prędkości o 30 km/h. W pierwotnej wersji miało to kosztować 1,5 tys. zł, ale ostatecznie ustalono próg 800 zł - zauważa dziennik.

Nowym wykroczeniem zagrożonym karą do 30 tys. zł będzie niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Pieszy bardziej chroniony

Surowo karane będą przewiny kierowców wobec pieszych. Mandat wysokości 1,5 tys. zł będzie się należał np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

bESiBjyB

Ale tak samo surowo będzie karane też wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych czy omijanie pojazdu ustępującego pieszym na przejściu, jazda po chodniku. Jeśli w ciągu dwóch lat po ukaraniu to się powtórzy, mandat wzrośnie już do 3 tys. zł.

1,5 tys. zł będzie kosztował za wypadek czy kolizja, której skutkiem są obrażenia, 1 tys. zł jazda bez uprawnień i dwa razy tyle za recydywę.

Z kolei wjeżdżanie na przejazd kolejowy mimo opuszczonych lub opuszczających się zapór ma kosztować 2 tys. zł.

bESiBjyC

Punków kierowca łatwo się nie pozbędzie

Nie łatwo będzie się też pozbyć punktów karnych. Te będą się zerować dopiero po dwóch latach. Jak przypomina "Rz", nie będzie już kursów, które umożliwiają dwa razy do roku zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie o 12.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiBjyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
Śląski kierow...
2 tyg. temu
To bardzo dobry pomysł, powinno się jeździć tak jak nakazują przepisy, przecież po to one są, żeby minimalizować ryzyko wypadku. W Polsce liczba wypadków jest ogromna. Cieszę się, że w końcu pojawił się jakiś krok w dobrą stronę. Kierowcy, którzy stosują się do zasad nie będą niczego płacić, a wielu ludziom uratuje to życie.
Pozne_rokokok...
2 tyg. temu
Łapówki, łapówki, łapówki, łapówki... Drogówka będzie miała polepszańsko...
Kierowca
3 tyg. temu
Kierowcy zarabiają po 3000,zł to będzie eldorado do komornika
bESiBjyX
Kierowca
3 tyg. temu
Po co polisa OC jeżeli ubezpieczalnie mają ściągać wypłacone odszkodowania od sprawców wypadków ,którzy mają ważna polisę.
Kierowca
4 tyg. temu
To dla dobra kierowcy sa tak wysokie mandaty, co chwile są ograniczenia prędkości po to tylko żeby łapać kierowców, teraz przejechać przez Polskę trzeba jechać ze 3 dni. Dziękuję rządowi za takie dobro. Z piratami drogowymi tak chcecie sobie poradzić? A Durczok jeździ dalej. Za te wspaniałe pomysły straciliście mój głos. Gratuluję, pracujcie tak dalej a zobaczycie przy urnach.
...
Następna strona