Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Piotr Müller o karach nałożonych na Polskę. Rząd "jest w stanie ponieść koszt"

290
Podziel się:

Piotr Müller uważa, że rząd jest w stanie "jest w stanie ponieść koszt" związany z karą nałożoną przez TSUE w związku z kopalnią Turów. Rzecznik rządu odniósł się do słów rzecznika Komisji Europejskiej, który powiedział, że jeżeli Polska nie zapłaci naliczonych kar, to Bruksela potrąci je z funduszy unijnych.

Piotr Müller o karach nałożonych na Polskę. Rząd "jest w stanie ponieść koszt"
Konflikt wokół kopalni Turów trwa od maja 2021 roku (EASTNEWS, .)

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do sprawy kopalni Turów i kary zasądzonej przez TSUE. Bruksela poinformowała o wysłaniu do Polski dwa wezwań do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy.

Rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari poinformował, że zgodnie z procedurą, jeśli Bruksela nie otrzyma pieniędzy, to potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że rząd "zasadniczo nie zgadza się" z decyzją TSUE o nałożeniu kary na Polskę. Rzecznik rządu uważa, że "wykracza poza kompetencje UE".

Zobacz także: Połączenie Lotosu z Orlenem. Borys: "To zasadne"

Rząd "jest w stanie ponieść koszt"

- W związku z tym, to, co możemy robić, to czekać na działania Komisji Europejskiej w tym zakresie. Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z przepisami prawa unijnego potrącić te środki z tych środków, które są przekazywane do budżetu polskiego, to oczywiście zawsze może tak zrobić, natomiast bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest dla nas najważniejsze – skomentował Müller.

Polityk dodał też, że rząd "jest w stanie ponieść koszt, który zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi".

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(290)
Wal66
2 lata temu
Niech rzad z Millerem na czele ponosi koszty ale z własnych zasobów
W...k
2 lata temu
Brawo rząd nie uginać się przed lewactwem unijnym nie mają prawa panoszyć się w naszym kraju a pepikom też bym nic nie płacił niech zamkną swoją kopalnię z drugiej strony.
spadajcie nie...
2 lata temu
I pomyśleć, że można było ten problem załatwić z Czechami 2 lata temu za 1/20 dzisiejszych kosztów. PiS potrafi wszystko załatwić. Załatwić na AMEN !!!
teraz
2 lata temu
rząd poniesie te koszty, My nie zabrać im majątki na poczet spłaty długów
CoJest
2 lata temu
We Wałbrzychu w trimiga pozamykali kopalnie,więc z czym oni maja problem z tym turowem,wiadomo tylko ze ludzi mają w Dpie
...
Następna strona