Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

PiS podgrzewa temat polexitu. A w planach ma coś całkiem innego

71
Podziel się

Rząd PiS nie chce wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej. Przynajmniej nie w ciągu dekady – tak wynika z projektu strategii "Sprawne i nowoczesne państwo 2030". Skąd więc pomysły na wetowanie unijnego budżetu?

PiS podgrzewa temat polexitu. A w planach ma coś całkiem innego
Rząd PiS nie chce wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej - wynika z dokumentu "Sprawne i nowoczesne państwo 2030". (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDyZuxVN

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do rządowego dokumentu o nazwie "Sprawne i nowoczesne państwo 2030" (w skrócie SNP). Okazuje się, że tezy zawarte w SNP przeczą obecnym zakusom na odrzucanie budżetu Unii, wetowanie decyzji etc.

Rządowy dokument ma być przyjęty do końca roku. Co się w nim znajduje? Przede wszystkim wielokrotnie powołuje się na członkostwo Polski w UE. Już na wstępie dokument podkreśla, że Polska ma być mocno osadzona w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Budżet UE. "Idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych"
bDyZuxVP

SNP wylicza korzyści z bycia w UE oraz strategie w jakie Polska powinna się włączać – w tym kontestowany przez znaczną część branży górniczej i energetycznej Zielony Ład – oraz cele na polską prezydencję w Radzie Europejskiej w 2025 r.

Strategia anonsuje także nowy model finansowania samorządów, możliwe korekty terytorialne, zmiany w wymiarze sprawiedliwości czy nowy, wieloletni model budżetu państwa.

bDyZuxVV

Tymczasem prace nad budżetem UE i wieloletnim planem finansowym utknęły w martwym punkcie po tym, jak Polska i Węgry sprzeciwiły się zawartym w dokumentach ustaleniom.

Chodzi o zapis wiążący wypłaty unijnych środków z przestrzeganiem zasad praworządności, który został zawarty w ustawie.

Polska i Węgry czasowo zablokowały dalsze procedowanie i grożą zawetowaniem budżetu, jeśli mechanizm praworządności nie zostanie usunięty.

bDyZuxVW
bDyZuxWq
KOMENTARZE
(71)
....
2 miesiące temu
To już mnie wkur*ia! Cały czas POLEXIT, w du*ie! Co to za wydmuchany temat? Nie ma lepszego? Skupcie lepiej się na problemach wewnętrznych jak bezrobocie a w szczególności ten COVID, który niszczy naszą gospodarkę! Exitem to powinno się skończyć działanie tej parti PIS!
Stanley
2 miesiące temu
PiS zaczyna dmuchać przedwyborcza banke mydlana !, narazie przetarli jedno oko ....
Pawel01
2 miesiące temu
Gdyby sondaże pokazywały ze Polacy są za wyjściem to by wyszli ... wiec trzeba obrzydzać unie na maksa aż się zmienia sondaże ... taka taktyka ... widać to gołym okiem. TVP PiS ... źli okradający nas Niemcy wyprowadzający pieniądze z Polski ... nikt nie mówi ze 75 % Exportu to Unia a najwiecej exportu do Niemiec
bDyZuxWr
Mieć ciastko ...
2 miesiące temu
PiS myli „veto” z „virtuti”, bo nie odwaga potrzebna lecz tchórzostwo by krzyczeć nie zgadzam się, oszukiwać narod ws praworządnosci, Prezesa przez Morawieckiego, stawanie na bacznosć przed Ziobrą ...to wszystko to tylko wytrychy by zachować wladzę pod pozorem obrony naszej suwerenności (sic).
kiel
2 miesiące temu
Agenci obcych mocarstw w Polsce zawiedli. Nie udało się Polakom zohydzić Unii.
...
Następna strona