Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

PiS wyprowadzi cios tuż przed wyborami. Polacy dostaną 1,5 tys. zł do ręki

1113
Podziel się:

PiS najmocniejszy przedwyborczy cios wyprowadzi w październiku. W ciągu jednego miesiąca do Polaków może powędrować blisko 7 mld zł. To efekt rozszerzenia programu "500+". 1 mln 800 tys. rodzin dostanie swój pierwszy przelew chwilę przed wyborami parlamentarnymi. Na konto wpadnie jednak nie 500, a 1500 zł lub nawet więcej.

Jarosław Kaczyński już wie, czym będzie przekonywał Polaków przed jesiennymi wyborami: 500+
Jarosław Kaczyński już wie, czym będzie przekonywał Polaków przed jesiennymi wyborami: 500+ (East News, PIOTR MOLECKI)

Prawo i Sprawiedliwość tak ustawiło kalendarz przedwyborczych obietnic, by Polacy odczuwali je tuż przed wyborami. 13. emeryturę blisko 10 mln seniorów dostało w maju - miesiącu wyborczym. Ponad milion osób pieniądze na koncie lub przekazane przez listonosza zobaczyło na dzień przed głosowaniem.

W październiku będzie podobnie. Polacy zostaną wręcz zalani pieniędzmi z 500+. I na to ani Platforma Obywatelska, ani PSL, ani Wiosna, ani Lewica odpowiedzi na razie nie mają.

Dla grupy blisko 1 mln 800 tys. rodzin, czyli ponad 3,6 mln wyborców, październik będzie dostatnim miesiącem. Wtedy właśnie dostaną swój pierwszy w życiu przelew z programu "Rodzina 500+". Na konto wpadnie im dokładnie 2 tys. zł. To efekt rozszerzenia sztandarowego programu PiS na pierwsze dziecko i gwarancji wypłaty wyrównania za czas rozpatrywania wniosku.

Zobacz także: Piątka Kaczyńskiego. Jarosław Gowin dla money.pl: ja bym obiecał mniej

Kolejne 1,2 mln rodzin (2,4 mln potencjalnych wyborców) otrzyma nawet 2,5 tys. zł. Na to składa się: 1,5 tys. zł wyrównania za czas rozpatrywania wniosku o 500+ na pierwsze dziecko i kolejne 500 zł, które już otrzymują na drugie dziecko. 140 tys. rodzin z trójką dzieci w miesiącu przedwyborczym - otrzyma 3 tys. zł.

Kolejna ponadmilionowa grupa rodziców nie zobaczy różnicy - już pobierają świadczenia na pierwsze dziecko.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce w tej chwili jest 4,5 mln rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem (poniżej 18. roku życia). Do tej pory z programu "Rodzina 500+" korzystało 2,7 mln rodzin. Od 1 lipca skorzystają już wszystkie - bez wyjątku, bez kryterium dochodowego, bez znaczenia, ile mają dzieci.

Program wystartuje w lipcu tego roku, ale pieniądze najpewniej dotrą dopiero po trzech miesiącach – w takim terminie samorządy muszą uporać się z wnioskiem. I dla PiS to doskonała wiadomość. Bo to właśnie moment tuż przed wyborami: przełom września i października.

Do tej pory co miesiąc na 500+ wędrowało około 2 mld zł. To kwota, którą trzeba było wypłacić na 3,9 mln dzieci. Jak wynika z szacunków money.pl - w październiku przelew z budżetu będzie wart już blisko 7 mld zł. To efekt wypłaty 1,5 tys. zł dla kolejnej grupy 3 mln dzieci.

Oczywiście, o ile Polacy masowo ruszą z wnioskami w lipcu. Nie ma jednak powodu, by w to wątpić.

Skąd 1,5 tys. zł na koncie milionów Polaków?

W 500+ idą zmiany. - Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Co to oznacza dla Polaków? Będą musieli złożyć wniosek o świadczenie. Wszyscy - nawet ci, którzy już mają świadczenie. Im kończy się po prostu okres rozliczeniowy. Rodzice z jednym dzieckiem (którzy nie dostawali do tej pory 500+) muszą po prostu złożyć swój pierwszy wniosek.

Dokumenty będą przyjmowane od 1 lipca (elektroniczne) i 1 sierpnia (elektronicznie i papierowo w urzędach oraz przez pocztę), a samorządy będą miały trzy miesiące na ich rozpatrzenie.

Osoby, które dotąd nie pobierały pieniędzy w ogóle lub rozszerzą świadczenie o pierwsze dziecko, dostaną przelew z wyrównaniem za czas rozpatrywania dokumentów.

Warto pamiętać, że rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Warto pamiętać o terminach

Złożenie wniosku od dnia 1 lipca do dnia 30 września gwarantuje przyznanie świadczenia wychowawczego i jego wypłatę w odpowiednim terminie z wyrównaniem. Złożenie wniosku już w październiku nie będzie gwarantowało wyrównania.

Najłatwiej to pokazać na przykładach.

Za złożony wniosek w lipcu pieniądze mogą zostać wypłacone maksymalnie do końca września - z równaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku. W takim wypadku świadczenie wypłacone w październiku będzie nawet większe: w jednym przelewie przyjdą pieniądze za lipiec, sierpień, wrzesień i październik. To łącznie 2 tys. zł.

Rodzic, który złoży wniosek 1 września, również otrzyma świadczenie z wyrównaniem, ale później - maksymalnie do dnia 30 listopada. Dostanie środki za: lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad.

Jeśli rodzic złoży wniosek w październiku, dostanie świadczenie najpóźniej do dnia 31 grudnia, ale z wyrównaniem jedynie od dnia złożenia wniosku. Efekt - pieniędzy za lipiec, sierpień i wrzesień już nie zobaczy. Świadczenie będzie przysługiwać po prostu od miesiąca złożenia wniosku.

Jak wyglądają terminy 500+?

  • Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października
  • Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada
  • Złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku

Oczywiście im większa rodzina, tym większy przelew. Oprócz 1,5 tys. zł za pierwsze dziecko, świadczenie będzie uwzględniać 500 zł za każde drugie i kolejne. Blisko 6 tys. rodzin w październiku zobaczy na koncie przynajmniej 4 tys. zł.

Co ważne - zasada ta nie tyczy się nowo narodzonych dzieci. Do tej pory dostawały pieniądze w miesiącu, w którym zostały złożone odpowiednie dokumenty. Teraz po narodzinach nowego dziecka nie będzie powodów, żeby się śpieszyć. I tutaj zostanie zastosowany 3-miesięczny termin i wyrównanie od dnia narodzin.

Co z rodzicami, którzy już mają 500+ na drugie dziecko?

Rodzice, którzy mają świadczenie na drugie i kolejne dzieci (przyznane w ubiegłym roku w terminie do 30 września 2019), składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane). Rodzice muszą pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 września, jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca.

Co się zmienia we wniosku? Znikają pola dotyczące dochodów w rodzinie. Formularz wniosku jest znacznie uproszczony i skrócony. To samo dotyczy wniosków składanych drogą elektronicznie i papierowo.

Jednocześnie od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1113)
Ja
5 lata temu
Jednym słowem PiS uważa wyborców za prostytutki które można kupić w dowolnym momencie. Cóż, stojcie dalej z wypietym tylkiem i niech was wali mały czlowieczek w zadny władzy.
Pracodawca
5 lata temu
Co za żenada ! Łapówka wyborcza za pieniądze uczciwych pracujących ludzi !
123bociek
5 lata temu
... a co z lud,mi ktorzy pracuja i nie dostaja zadnych dodatkowych pieniędzy tylko nieroby.
oficjalniekup...
5 lata temu
obieca zzzzzzzzzzzlote góry żeby wygrac a potem ? potem to nogi smierdza i zabierze co dal no i co mu zrobisz ?
wódz
5 lata temu
Boże dlaczego Nas opuściłeś
...
Następna strona