Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PIT obniżony do 12 proc. Sprawdzamy, jak zmieni się twoje wynagrodzenie

28
Podziel się:

Rząd naprawia Polski Ład. Nawet 4,5 tys. zł w skali roku będzie można zyskać na obniżce podatku PIT z 17 do 12 proc. Dotyczy to jednak osób zarabiających zdecydowanie więcej niż średnia krajowa. Sprawdziliśmy, jak zmienią się wypłaty przy niższych kwotach. Zawiedzeni mogą być pracownicy, którzy otrzymują minimalną krajową.

PIT obniżony do 12 proc. Sprawdzamy, jak zmieni się twoje wynagrodzenie
Obniżka PIT do 12 proc. oznacza wyższą wypłatę wynagrodzenia (Adobe Stock, Sandnes)

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje zmian podatkowych. Wśród nich jest obniżka stawki PIT z 17 na 12 proc. Przy rocznych zarobkach do 120 tys. zł niższa o 5 pkt proc. stawka oznacza obniżenie podatku o blisko 30 proc.

Resort podkreśla, że obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych ma dotyczyć wszystkich, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Nie będzie miał znaczenia rodzaj umowy itp.

Wyłączeni będą za to przedsiębiorcy rozliczający się według karty podatkowej, ryczałtu lub podatku liniowego.

Nawet 4,5 tys. zł więcej

Jak wpłynie to na wynagrodzenia? Eksperci Grant Thornton wskazują, że w przypadku zapowiadanych zmian w PIT największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby, których roczne dochody zbliżają się lub przekroczą próg 120 tys. zł. Wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12 proc., a więc niższej o 5 pkt proc.

Przy niezmienionej wysokości kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł maksymalna korzyść w skali roku z obniżonej stawki PIT to 4,5 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

"Taka obniżka zrekompensuje oczywiście likwidację ulgi dla klasy średniej, ale z drugiej strony likwidacja ulgi dla klasy średniej oznacza, że ta korzyść nie rozłoży się proporcjonalnie" - wskazuje Małgorzata Samborska, ekspertka Grant Thornton.

"Osoby o przychodach z pracy 12,5 tys. zł miesięcznie zyskają na zmianach 4,5 tys. zł w skali roku. Dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa, a więc z miesięcznymi dochodami 8,5 tys. zł - korzyść w skali roku wyniesie poniżej 500 zł" - dodaje.

Jak zmieni się wynagrodzenie?

Ekspertka podkreśla, że zmiany będą korzystne dla wszystkich. Przy kwotach miesięcznych zarobków powyżej kilkunastu tysięcy złotych wypłaty będą dalej niższe niż przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, ale straty będą wyraźnie mniejsze.

Z wyliczeń Grant Thornton wynika, że osoba z minimalną krajową na poziomie 3,1 tys. zł brutto powinna otrzymywać od początku roku netto 2363,56 zł. Obniżka PIT do 12 proc. w tym przypadku nic nie zmieni. Dalej w porównaniu z końcówką ubiegłego roku (przed wprowadzeniem Polskiego ładu) może liczyć na blisko 154 zł więcej.

Przy 5 tys. zł brutto zapowiedziane zmiany sprawią, że wypłata netto będzie na poziomie 3738,46 zł, a nie obecnych 3660,23 zł. W skali całego roku da to dodatkowe 1,5 tys. zł wynagrodzenia na rękę w porównaniu do wypłaty z końcówki 2021 roku i prawie 1 tys. zł względem korzyści płynących z Polskiego Ładu.

Przy osiągnięciu pułapu pięciocyfrowego wynagrodzenia (10 tys. zł brutto) korzyści z ogłoszonych przez rząd zmian są jeszcze większe. Kwota netto w porównaniu ze styczniem czy lutym powinna być wyższa w skali miesiąca o około 210 zł. Mowa o wypłacie na poziomie prawie 7147 zł.

Przy takiej stawce Polski Ład był w skali roku praktycznie neutralny (+2,04 zł). Po obniżce PIT do 12 proc. różnica (na korzyść pracownika) wzrośnie do ponad 2,5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Nemo
2 lata temu
Kłapiecie ozorami, ci co mają małe pensje trzeba było się uczyć a nie pretensje do garbatego, że ma proste dzieci. Ci co więcej zarabiają i tak więcej oddają a ci co mniej oddają mniej i po obniżeniu podatku nie trzeba być alfą czy omegą żeby wiedzieć, że ci co ciężko pracują mają więcej kasy i większy zwrot tak samo z emeryturą więcej odkładasz więcej masz...trzeba było zainwestować w wykształcenie a nie teraz płakać jak to wam źle. I jeszcze jedno cieszcie się z tego co macie za PISu bo za PO byście mieli szczaw i mirabelki taka prawda. ZDROWIA ŻYCZĘ POLKI I POLACY i nie patrzcie na innych patrzcie na siebie co zrobiliście w swoim życiu żeby było wam lepiej ???
Ban1
2 lata temu
Ci co mają dużo to zyskają dużo a ci co klepią biedę to dalej będą ją klepali. Wiadomo że trzeba było zadbać o siebie.
BEZ ZNIECZULE...
2 lata temu
Proponuje by zamienić się na stanowiska z tymi po 7 tysięcy by zarabiać wiecej należy więcej pracować.
Nonieno
2 lata temu
Wy też zauważyliście że zyskają na tym osoby której zarabiają grubo ponad 7tyś. miesięcznie?? A powinny osoby które zarabiają najmniej.. Czyli 3/4 tyś.. Oni nie tego dla zwykłych ludzi.. Tylko dla siebie 😉
realista
2 lata temu
inflacja 30% oni 'dają' 2% :-( Żarty z ludzi myślących i tyle :-(
...
Następna strona