Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Jedna stawka płacy minimalnej w całej UE. "Do kompromisu ciągle daleko"

223
Podziel się:

Jedna płaca minimalna w całej Europie? Za takim rozwiązaniem optuje Parlament Europejski. Przeciwne mu są natomiast państwa członkowskie, które wolałyby mieć dobrowolność w tym zakresie. W Brukseli ścierają się obecnie dwa stanowiska w trakcie negocjacji. - Natomiast Polska zrealizowała niektóre kryteria z projektu Komisji Europejskiej - opowiada Elżbieta Rafalska (PiS).

Jedna stawka płacy minimalnej w całej UE. "Do kompromisu ciągle daleko"
Wkrótce w całej Unii Europejskiej będzie obowiązywała jedna stawka płacy minimalnej? Elżbieta Rafalska mówi o trudnych negocjacjach (Flickr, KPRM, P. Tracz)

Prace nad jednolitą płacą minimalną w Unii Europejskiej przyspieszyła pandemia koronawirusa, która uwypukliła problemy społeczne Unii Europejskiej - opowiada była minister rodziny.

Pandemia sprawiła, że problem m.in. ubóstwa osób pracujących w UE, na przykład sektora opiekuńczego oraz ochrony zdrowia, zaczął być bardziej dostrzegalny. COVID-19 dotknął szczególnie mocno te sektory, w których zatrudnione są kobiety i w których wynagrodzenia są stosunkowo niewielkie. Pandemia pokazała również, że wielu ludzi wykonuje ciężką pracę, a jednak pozostaje w sferze ubóstwa, i to należy jak najszybciej zmienić - opowiada Elżbieta Rafalska.

Wracają prace nad europejską płacą minimalną

Rozmówczyni Polskiej Agencji Prasowej podkreśla, że w tym kontekście ważną kwestią na agendzie obecnej kadencji PE i KE jest minimalne wynagrodzenie w Unii. Komisja zaprezentowała w tej sprawie projekt już w 2020 r. Parlament natomiast chce, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło co najmniej 50 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia lub 60 proc. mediany.

- Kwestie minimalnego wynagrodzenia w UE wymagają uregulowania, ale oczywiście tylko i wyłącznie w tym zakresie, w jakim są to kompetencje Unii Europejskiej. Nie należy wyręczać państw członkowskich w ustalaniu wysokości tego wynagrodzenia, ponieważ jest to wyłączną kompetencją każdego kraju UE. Chodzi o dążenie do tego, aby wynagrodzenia były sprawiedliwe - komentuje Elżbieta Rafalska.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja podatkowa PiS. "Są zmiany, które wprowadzają zamieszanie"

Jak dodaje, obecnie trwają w tej kwestii tzw. trylogi, czyli negocjacje między PE, Radą i Komisją, dotyczące ostatecznego kształtu nowych przepisów.

Francuzom zależy na przyspieszeniu prac

Od stycznia 2022 r. pracami Rady Unii Europejskiej kieruje Francja. Zgodnie z prawem UE swoją funkcję - nazywaną prezydencją - będzie pełnić pół roku. Ze słów europosłanki wynika, że Francuzom zależy, by do czerwca zdążyć z zakończeniem prac nad europejską płacą minimalną.

"Rozmowy nie są jednak łatwe. PE chce radykalnych rozwiązań, natomiast państwa członkowskie chcą zostawić w swoich rękach kryteria określania minimalnego wynagrodzenia" - ocenia.

"Nowe przepisy mają promować też układy zbiorowe, a więc uspołecznienie procesu ustalania minimalnego wynagrodzenia. W Polsce te kwestie reguluje ustawa, a np. we Francji funkcjonują właśnie układy zbiorowe. Chodzi o to, aby część tych przepisów ujednolicić na poziomie UE. Parlament Europejski chce jednak obowiązkowych rozwiązań i narzucenia kryteriów 70 proc. i 80 proc. zasięgu negocjacji zbiorowych, na co nie chce się zgodzić część krajów UE" - wskazuje polska eurodeputowana. W tej sprawie potrzebny będzie kompromis.

Polska spełnia część kryteriów KE

Jak podkreśla Rafalska, Polska spełnia już niektóre kryteria projektu KE dotyczące minimalnego wynagrodzenia.

"Osiągnęliśmy 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Gdybyśmy powiedzieli pięć lat temu związkom zawodowym, że do tego dojdzie, odpowiedzieliby, że poruszamy się w sferze marzeń. Udało się to jednak zrobić. Wprowadziliśmy też w Polsce stawkę godzinową, która pozwala utrzymać minimalne wynagrodzenia dla tych, którzy pracują na umowę-zlecenie" - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(223)
Michał
2 lata temu
Nie opłaca się pracować, lepiej na socjalu siedzieć i robić to co się lubi. Mniej inteligentni niech kończą te pseudo-uczelnie i potem do roboty pracować na mnie i moje dzieci. Dajcie mi wypłatę jak na zachodzie z 11-12tysięcy, to może gdzieś się ruszę.
A JA
2 lata temu
Proponuję wywiesić polskie BIAŁO-CZERWONE flagi np u siebie na balkonie w oknie w domu tak w ramach solidarności, a co! wolność Tomku w swoim domku. Jesteśmy u siebie!!! Pan prezydent Andrzej Duda apelował o to w 💯 rocznicę odzyskania niepodległości. Już zapomnieli??? Może gdzieś tam macie flagi. Przypomnijmy panu prezydentowi o tym o co prosił obywateli RP jakiś czas temu.
Buda
2 lata temu
Socjale tez na poziomie średniej UE? To patologia i przyjezdni ze wschodu nigdy do roboty nie pójdą
Bez komentarz...
2 lata temu
To jest dobre. Z powodu wojny w Ukrainie ceny zbóż na światowych rynkach gwałtownie spadają. Zdaniem ekspertów, już niedługo zobaczymy gwałtowne ceny żywności w Polskich sklepach. Np. chleb może za kilka miesięcy kosztować 20 proc. więcej.
Buahahahhaa
2 lata temu
Rownie w dol, caly czas. A na koncu wprowadza tzw dochod podstawowy z waznoscia miesiaca na wydanie calej kwoty
...
Następna strona