Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

PKB Chin. Premier stawia cel: wzrost na poziomie "ponad 6 proc."

12
Podziel się:

W 2021 PKB Chin ma urosnąć powyżej 6 proc. - taki plan przedstawił premier Li Keqiang. Państwo ma także zwiększyć budżet obronny o 6,8 proc. Wydatki na badania naukowe, czy zdrowie publiczne także mają wzrosnąć.

PKB Chin. Premier stawia cel: wzrost na poziomie "ponad 6 proc."
Chiny. Premier Li Keqiang (na zdjęciu) zapowiada ambitny plan wzrostu PKB na poziomie ponad 6 proc. (Getty Images, Lintao Zhang)

Premier Li Keqiang swoje zapowiedzi zawarł w trakcie wygłaszania sprawozdania z pracy rządu. Szef rządu wygłasza je na otwarcie dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Pekinie z udziałem około 3 tys. delegatów z całego kraju.

Chiny po trudnym, 2020 roku, w bieżącym planują osiągnąć znaczący wzrost PKB. Premier ogłosił, że ma być on na poziomie "ponad 6 proc.".

Cel ten i tak jest znacznie niższy od wzrostu od tego, który prognozują analitycy. Eksperci spodziewają się, że chińskie PKB powiększy się nawet o ponad 8 proc., zważywszy na proces wychodzenia gospodarki tego kraju z koronakryzysu.

Zobacz także: Padł rekord w eksporcie. Naprawdę jest aż tak dobrze?

Nie oznacza to wcale, że PKB Chin w 2020 roku się skurczyło. Przeciwnie, gospodarka Państwa Środka wzrosła o 3,2 proc. i była to jedyna duża gospodarka, która osiągnęła dodatni wzrost w roku pandemicznym.

Li ogłosił również w piątek kolejny z rzędu jednocyfrowy wzrost wydatków na obronność. Budżet wojskowy zwiększy się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 6,8 proc. do 1,35 bln juanów (ok. 208 mld dolarów).

O ponad 7 proc. w ciągu następnych pięciu lat mają natomiast wzrosnąć wydatki Chin na badania i rozwój. Premier ocenił, że przywódcy uznają samowystarczalność naukowo-techniczną za strategiczną część rozwoju narodowego

Chiny usprawnią również system odpowiedzi na kryzysy dotyczące zdrowia publicznego i zaopatrzenia kryzysowego, a także pogłębią reformy systemu kontroli i przeciwdziałania chorobom. Rozwój szczepionek na COVID-19 i program bezpłatnych szczepień powinien być kontynuowany - zaznaczył premier.

W sprawozdaniu wyznaczono również cele dotyczące ochrony środowiska naturalnego i zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Chiny, które obecnie uwalniają najwięcej takich gazów na świecie, osiągną szczyt emisji do 2030 roku i neutralność pod względem emisji CO2 do 2060 roku.

W 2021 roku powstanie również "plan działania" na rzecz realizacji tych celów. Chiny zakładają również stopniowe odejście od paliw kopalnych. Li zapowiedział również obniżenie intensywności energetycznej i węglowej, wskaźników oznaczających ilość energii i emisji w przeliczeniu na wzrost gospodarczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
senior
3 lata temu
To wszystko wydaje się jakieś dziwne.
Rob
3 lata temu
To bedzie mozna sciagnac odszkodowania za swiatowa pandemię.
Maciej
3 lata temu
Czas wreszcie odciąć pępowinę od Chin .
Ealdon
3 lata temu
Autor ewidentnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że planowany wzrost PKB o 6% to niecała JEDNA TRZECIA tego, o ile chińska gospodarka wzrosła w r. 1970 (19,3%) i niecała połowa stopy wzrostu z r. 2007 (14,2%). Od tamtego czasu, nigdy już nie osiągnęła ona takich wyników. W r. 2010 wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł ''tylko'' 10,6%. Dla porównania, w r. 2010 wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej wyniósł 2,21%.
OBIEKT.III
3 lata temu
Niech Chinczycy wrócąza swój chiński mur i tam zosyana. A kraje któe wykorzystują chińska nację jako niewolników jak Niemcy przy produkcjach przeniesionych ze wzgladu na CO2 niech zamkną sięrazem z Chińczykami i nie utrudniają europejskim nacjom egzystować na bazie normalności, a nie obłudy i cwaniactwa..