Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
09.06.2020 13:27

PKB Unii Europejskiej spadło mocniej niż w kryzysie sprzed dekady. Jak wypadła Polska?

Tylko cztery kraje w Unii utrzymały się nad kreską, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w pierwszych trzech miesiącach roku. Choć nie ma wśród nich Polski, wypadamy zdecydowanie lepiej od większości konkurentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP | Eurostat)
Polska gospodarka na tle innych krajów UE wypada ciągle bardzo dobrze.

Produkt krajowy brutto w krajach posługujących się wspólną walutą euro spadł w pierwszym kwartale 2020 roku średnio o 3,6 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku. Trochę lepiej wypadają statystyki całej Unii Europejskiej, gdzie gospodarka skurczyła się o 3,2 proc.

Choć to najgorszy wynik od co najmniej kilkunastu lat (jest gorzej niż podczas ostatniego światowego kryzysu finansowego), pocieszeniem może być fakt, że prognozy ekonomistów były nieco bardziej pesymistyczne. Zakładano, że PKB strefy euro zmniejszy się w skali kwartału o 3,8 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc. poprzednio.

Widać, że już na samym początku epidemii koronawirusa w Europie z dość dużą siłą kryzys uderzył w gospodarkę. A można się spodziewać jeszcze gorszych wyników za drugi kwartał.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Warto jednak zauważyć, że w poszczególnych krajach uderzenie to miało różną siłę. Najmocniej dostało się Francji, Włochom, Hiszpanii i Słowacji, które zaliczyły zjazd PKB o ponad 5 proc. Silne Niemcy, Dania czy Holandia są około 2 proc. na minusie.

Na tym tle nieźle wypadła Polska, która zaliczyła także spadek, ale tylko o 0,4 proc. Podobny wynik mają Węgry i Litwa, ale są też kraje, które w pierwszym kwartale utrzymały się nad kreską. PKB w Szwecji wzrósł o 0,1 proc., w Bułgarii i Rumunii o 0,3 proc., a najmocniej w Irlandii o 1,2 proc.

Na plusie (1,7 proc.) jesteśmy za to porównując PKB w pierwszym kwartale tego i poprzedniego roku. Pod tym względem średnia dla całej strefy euro i UE jest także dużo gorsza, bo mamy do czynienia ze skurczeniem się gospodarki o odpowiednio 3,1 proc. oraz 2,6 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: eurostat, pkb, euro strefa, polska, koronawirus, kryzys, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

TakBrawo. Gdyby PO rządziło to by było-10%

09-06-2020

BalcerJuż nie ma zielonej wyspy? Widać że pisowcy nie potrafią zabezpieczyć kraju przed kryzysem. Nieudacznicy i tyle

09-06-2020

To oczywisteNo trudno, żebyśmy stracili tyle co inni. 1./ Polska gospodarka jest bardziej zacofana i udział usług jest w niej mniejszy. Jest więc bardziej odporna … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (90)