Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Unii Europejskiej spadło mocniej niż w kryzysie sprzed dekady. Jak wypadła Polska?

90
Podziel się:

Tylko cztery kraje w Unii utrzymały się nad kreską, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w pierwszych trzech miesiącach roku. Choć nie ma wśród nich Polski, wypadamy zdecydowanie lepiej od większości konkurentów.

Polska gospodarka na tle innych krajów UE wypada ciągle bardzo dobrze.
Polska gospodarka na tle innych krajów UE wypada ciągle bardzo dobrze. (PAP | Eurostat)

Produkt krajowy brutto w krajach posługujących się wspólną walutą euro spadł w pierwszym kwartale 2020 roku średnio o 3,6 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku. Trochę lepiej wypadają statystyki całej Unii Europejskiej, gdzie gospodarka skurczyła się o 3,2 proc.

Choć to najgorszy wynik od co najmniej kilkunastu lat (jest gorzej niż podczas ostatniego światowego kryzysu finansowego), pocieszeniem może być fakt, że prognozy ekonomistów były nieco bardziej pesymistyczne. Zakładano, że PKB strefy euro zmniejszy się w skali kwartału o 3,8 proc. wobec wzrostu o 0,1 proc. poprzednio.

Widać, że już na samym początku epidemii koronawirusa w Europie z dość dużą siłą kryzys uderzył w gospodarkę. A można się spodziewać jeszcze gorszych wyników za drugi kwartał.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Warto jednak zauważyć, że w poszczególnych krajach uderzenie to miało różną siłę. Najmocniej dostało się Francji, Włochom, Hiszpanii i Słowacji, które zaliczyły zjazd PKB o ponad 5 proc. Silne Niemcy, Dania czy Holandia są około 2 proc. na minusie.

Na tym tle nieźle wypadła Polska, która zaliczyła także spadek, ale tylko o 0,4 proc. Podobny wynik mają Węgry i Litwa, ale są też kraje, które w pierwszym kwartale utrzymały się nad kreską. PKB w Szwecji wzrósł o 0,1 proc., w Bułgarii i Rumunii o 0,3 proc., a najmocniej w Irlandii o 1,2 proc.

Na plusie (1,7 proc.) jesteśmy za to porównując PKB w pierwszym kwartale tego i poprzedniego roku. Pod tym względem średnia dla całej strefy euro i UE jest także dużo gorsza, bo mamy do czynienia ze skurczeniem się gospodarki o odpowiednio 3,1 proc. oraz 2,6 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Krzysiek
4 lata temu
Za PO w kryzysie byliśmy zieloną wyspą. Teraz jest nią Irlandia i kilka innych krajów - Polska już nie.
lolo
4 lata temu
jak czytam to ,to nie wiem czy sie smiac czy plakac ma facet fantazje
Woj
4 lata temu
Trudno, żeby po takim kryzysie i zamknięciu gospodarki PKB nie spadło. Ale i tak dajemy radę, dzięki mądrym i szybkim decyzjom premiera. Prognozy ekonomistów były gorsze, więc tym bardziej plus dla rządu i prezydenta.
gostek
4 lata temu
Kto ten artykuł napisał? PKB Polski nie spadło o 0,4 % tylko spadło do -0,4%.
Lena
4 lata temu
I nawet nie będąc wyborcą PIS trzeba to pozytywnie ocenić.
...
Następna strona