Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.08.2020 10:21

PKB w drugim kwartale. Po raz pierwszy od dziesięcioleci jesteśmy w recesji

Polska gospodarka w drugim kwartale skurczyła się o prawie 9 proc. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. To nieco mniej niż prognozowali ekonomiści. Mimo to, po raz pierwszy od dziesięcioleci znaleźliśmy się w recesji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
PKB w drugim kwartale. Po raz pierwszy od dziesięcioleci jesteśmy w recesji.

W piątek GUS podał długo wyczekiwane dane. Wstępny odczyt PKB w drugim kwartale, który obejmuje okres kwarantanny, pozwala ocenić, jak mocno kryzys spowodowany pandemią uderzył w polską gospodarkę.

Dane okazały się nieco lepsze od prognoz ekonomistów. PKB spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc. Nie ma jednak wątpliwości, że polska gospodarka znalazła się w recesji.

- Zgodnie z prognozami w drugim kwartale bieżącego roku, po raz pierwszy po transformacji i po raz pierwszy od dziesięcioleci, polska gospodarka doświadczyła recesji - zauważa Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

O technicznej recesji możemy mówić wtedy, kiedy gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. Przypomnijmy, że odczyt PKB za okres styczeń-marzec był na minusie (-0,4 proc. kwartał do kwartału).

Natomiast porównując rok do roku, poprzedni odczyt był na plusie (+2,0 proc.), jednak już wtedy ekonomiści nie mieli wątpliwości, że kolejny będzie pod kreską i tak też się stało.

Trzeba jednak przyznać, że Polska, na tle innych krajów UE, nie wypada źle. W Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc.

- Nie znamy jeszcze struktury PKB w drugim kwartale, ale z całą pewnością mieliśmy w tym okresie spadek i konsumpcji gospodarstw domowych, i inwestycji (zwłaszcza prywatnych), jak również eksportu. Wybuch pandemii COVID-19 i wszystkie tego konsekwencje, czyli zamknięcie gospodarki i izolacja społeczeństwa, były oczywiście główną przyczyną recesji - ocenia Monika Kurtek.

- W trzecim kwartale tego roku, po odmrożeniu gospodarki, dynamika PKB będzie już wyższa od zanotowanej w drugim kwartale, jest jednak mało prawdopodobne abyśmy zobaczyli już wartości dodatnie - dodaje.

Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa będzie się pogłębiał?

- Nie do końca. Prognozy dotyczące spadku PKB są takie, że nastąpi to w 2020, a już w 2021 prognozuje się wzrost. Oczywiście od innej bazy, więc w 2021 nie wrócimy do poziomu z 2019. Inaczej reaguje bezrobocie, zatrudnienie nie wzrasta w tak szybkim tempie jak PKB, zmieniają się też strategie zatrudnienia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, pkb, pkb II kwartał, kryzys, gus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2020

Bede zamieszki ?A to niespodzianka. Mateuszek znowu klamal ? Juz wiecie dlaczego chce przepchcnac te bandyska ustawe, ktore daje im bezkarnasc. Boja sie zamieszek.

14-08-2020

ZackJak to, przecież żyjemy w PIS-raju??

14-08-2020

Piotr.... a ja myślę że jest więcej..... PiS coś ukrywa.

Rozwiń komentarze (760)