Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKB w drugim kwartale. Po raz pierwszy od dziesięcioleci jesteśmy w recesji

760
Podziel się:

Polska gospodarka w drugim kwartale skurczyła się o prawie 9 proc. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. To nieco mniej niż prognozowali ekonomiści. Mimo to, po raz pierwszy od dziesięcioleci znaleźliśmy się w recesji.

PKB w drugim kwartale. Po raz pierwszy od dziesięcioleci jesteśmy w recesji.
PKB w drugim kwartale. Po raz pierwszy od dziesięcioleci jesteśmy w recesji. (Pexels)

W piątek GUS podał długo wyczekiwane dane. Wstępny odczyt PKB w drugim kwartale, który obejmuje okres kwarantanny, pozwala ocenić, jak mocno kryzys spowodowany pandemią uderzył w polską gospodarkę.

Dane okazały się nieco lepsze od prognoz ekonomistów. PKB spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc. Nie ma jednak wątpliwości, że polska gospodarka znalazła się w recesji.

- Zgodnie z prognozami w drugim kwartale bieżącego roku, po raz pierwszy po transformacji i po raz pierwszy od dziesięcioleci, polska gospodarka doświadczyła recesji - zauważa Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Zobacz także: Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

O technicznej recesji możemy mówić wtedy, kiedy gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. Przypomnijmy, że odczyt PKB za okres styczeń-marzec był na minusie (-0,4 proc. kwartał do kwartału).

Natomiast porównując rok do roku, poprzedni odczyt był na plusie (+2,0 proc.), jednak już wtedy ekonomiści nie mieli wątpliwości, że kolejny będzie pod kreską i tak też się stało.

Trzeba jednak przyznać, że Polska, na tle innych krajów UE, nie wypada źle. W Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc.

- Nie znamy jeszcze struktury PKB w drugim kwartale, ale z całą pewnością mieliśmy w tym okresie spadek i konsumpcji gospodarstw domowych, i inwestycji (zwłaszcza prywatnych), jak również eksportu. Wybuch pandemii COVID-19 i wszystkie tego konsekwencje, czyli zamknięcie gospodarki i izolacja społeczeństwa, były oczywiście główną przyczyną recesji - ocenia Monika Kurtek.

- W trzecim kwartale tego roku, po odmrożeniu gospodarki, dynamika PKB będzie już wyższa od zanotowanej w drugim kwartale, jest jednak mało prawdopodobne abyśmy zobaczyli już wartości dodatnie - dodaje.

Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa będzie się pogłębiał?

- Nie do końca. Prognozy dotyczące spadku PKB są takie, że nastąpi to w 2020, a już w 2021 prognozuje się wzrost. Oczywiście od innej bazy, więc w 2021 nie wrócimy do poziomu z 2019. Inaczej reaguje bezrobocie, zatrudnienie nie wzrasta w tak szybkim tempie jak PKB, zmieniają się też strategie zatrudnienia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(760)
Majeranek
4 lata temu
Luaszenka tez dawał 500 plus a. Nawet więcej.i co .zaraz ruchawka z Białorusi przyjdzie do nas
ja
4 lata temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
andrzej
4 lata temu
Nie od dziesięcioleci i transformacji a od kryzysu z czadów Tuska - wtedy też notowaliśmy miesiące z recesją choć rok zamknięto na plusie. Inna sprawa, że takie wyniki trzeba umieć czytać - Polska zjechała z PKB o 2 lata, Niemcy o 6-7 lat, inna sprawa, że istotny będzie wynik za cały rok - tu rozrzut między np Niemcami a Polską może być jeszcze większy, może się okazać że przez spadki PKB zbliżyliśmy się do Niemiec w rozwoju o 7 lat w ciągu roku.
Agda
4 lata temu
No to teraz poczekamy 6 miesięcy i nawet zwykły Kowalski nie będzie miał wątpliwości. Poczuje dobrobyt w kieszeni
Marek
4 lata temu
Sasin powinien odtrąbić SUKCES GOSPODARCZY PIS po 5 latach rzadzenia
...
Następna strona