Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
29.05.2020 11:58

PKB w pierwszym kwartale. Najnowsze dane pokazują już efekt koronawirusa

Produkt krajowy brutto (PKB) w pierwszym kwartale był realnie wyższy o 2,0 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze dane są nieco lepsze niż we wstępnym szacunku, jednak to prawdopodobnie ostatni kwartał z dodatnim odczytem PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
PKB w pierwszym kwartale. GUS podał nowe dane.

Niewyrównany sezonowo PKB był rok do roku 2,0 proc. wyższy, co oznacza poprawę dynamiki realnej o 0,1 p. proc. w porównaniu z szybkim szacunkiem opublikowanym 15 maja.

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku, PKB w pierwszym kwartale tego roku zmniejszył się realnie o 0,4 proc. (dane wyrównane sezonowo).

- Prezentowany wstępny szacunek PKB za I kwartał 2020 r. uwzględnia pierwsze efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom epidemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności - napisał GUS.

W piątek GUS podał także informacje o strukturze PKB. W pierwszym kwartale głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy. Popyt krajowy wzrósł o 1,7 proc. rok do roku, gdzie dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła 1,2 proc. rok do roku, a dynamika inwestycji 0,9 proc. rok do roku.

Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce narodowej zanotowano w budownictwie, działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

- Bardzo ciekawa kompozycja z wysokim wzrostem konsumpcji +1,2 proc. rok do roku i dość niskim wzrostem inwestycji +0,9 proc. rok do roku. Dołek przed nami, w drugim kwartale będą już grube minusy - napisali ekonomiści mBanku.

Z kolei ekonomiści Banku Pekao zwracają uwagę, że wzrost konsumpcji prywatnej w pierwszym kwartale był najniższy od 2013 roku, a inwestycje rosły najwolniej od czwartego kwartału 2016 roku.

Konsumpcja gospodarstw domowych wyhamowała zgodnie z przewidywaniami.Cieniem na niej położył się zwłaszcza marzec. Zamknięcie większości sklepów w połowie miesiąca i izolacja społeczeństwa bardzo mocno ograniczyły możliwości zakupowe gospodarstw domowych, co pokazały marcowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej.

- Wciąż na plusie były jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku inwestycje, ale był to już bardzo mizerny wzrost. Choć wciąż jeszcze przyzwoicie rosły inwestycje dużych firm, to tąpnięcie nastąpiło w inwestycjach publicznych (w tym samorządowych). W pierwszym kwartale wciąż jeszcze rósł eksport, co z kolei przy spadku importu zaowocowało pozytywnym wkładem we wzrost PKB - zauważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Pierwszy kwartał był najprawdopodobniej ostatnim w tym roku, w którym zanotowano dodatnią dynamikę PKB. - Zamrożenie gospodarki od połowy marca do końca kwietnia, powolne z niego wychodzenie w maju i z całą pewnością dalsze tego wszystkiego konsekwencje w czerwcu, przyniosą recesję rzędu 8-10proc. rok do roku w drugim kwartale - ocenia Monika Kurtek. Ekonomistka prognozuje, że średnioroczny spadek PKB w całym 2020 roku wyniesie 3,5 proc..

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, pkb, pkb polski, gus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2020

LeonPopyt krajowy wyniknął z paniki zakupowej w pierwszym kwartale, dalej już tak dobrze nie będzie, dojdą zwolnienia osób, którym skończy się okres … Czytaj całość

29-05-2020

PREZESGospodarka upada,pieniadze rozkradzione ludzie się za chwile obudza ze snu.Czas uczekac towarzysze.

29-05-2020

mbMa być dobrze , jest dobrze. Jak w PRL

Rozwiń komentarze (129)