Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Tarcze się kończą. Co dalej z pomocą dla firm i pracowników?

76
Podziel się:

Przez Sejm przechodzi właśnie tarcza antykryzysowa 4.0, ale rządowi kończą się już narzędzia i może się okazać, że to ostatnia nowelizacja specustawy. Pojawia się pytanie, czy to wystarczająca pomoc.

Tarcza 4.0 może być ostatnią nowelizacją specustawy
Tarcza 4.0 może być ostatnią nowelizacją specustawy (money.pl)

Polska okazuje się najhojniejsza, jeśli chodzi o pomoc bezzwrotną dla firm wśród krajów naszego regionu. Nie wystarczy to jednak do uratowania wszystkich firm i miejsc pracy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tarcza 4.0 najpewniej zostanie uchwalona jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, które kończy się 2 czerwca. Wszystko wskazuje na to, że będzie to już ostatni pakiet pomocowy dla firm. To potwierdza, powołując się na informacje z resortu rozwoju, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski.

Jak szacują ekonomiści ING, polski program pomocy bezpośredniej dla firm (bez pożyczek i gwarancji) jest najhojniejszy wśród krajów regionu, a nawet w całej Europie (inne kraje w większym stopniu postawiły na instrumenty zwrotne). W sumie ma on wynieść 6,5 proc. PKB, czyli ok. 130-140 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów

Eksperci zastanawiają się jednak, czy to wystarczy i czy rządowa pomoc w pełni i skutecznie odegra swoją rolę. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", tu opinie są różne. W najnowszych, przedstawionych w czwartek badaniach BCC, sami przedsiębiorcy oceniają pomoc ze strony rządu dosyć surowo. Na pytanie, czy zastosowane dotychczas instrumenty w ramach tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej są wystarczające, by biznes przetrwał, aż 68 proc. odpowiedziało negatywnie. Tylko 32 proc. uważa je za wystarczające.

Jak zauważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, wiele zależy od możliwości finansowych państwa. Tarcze antykryzysowe są bardzo kosztowne. Tymczasem minister finansów wciąż nie przedstawił nowelizacji budżetu na ten rok, która pokazywałaby, jak dotychczasowe działania rządu odbiją się na kondycji finansów publicznych.

Zdaniem organizacji biznesowych rząd obecnie powinien skupić się na bezkosztowych działaniach, poprawiających warunki prowadzenia działalności gospodarczej. - Trzeba przywrócić handel w niedziele, poprawić płynność firm poprzez uwolnienie pieniędzy z rachunków VAT - sugeruje Dudek w rozmowie z dziennikiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
Kurek
4 lata temu
Nic się nie kończy...firmy cały czas mogą korzystać z pomocy dla przedsiebiorstw. Zgodnie z aktualizacja danych na stronie PFR. Z samej tarczy PFR wypłaciło na ten moment ponad 55mld Do rozdania jest 100mld w ramach programu, więc jest jeszcze o co się starać
Ilka
4 lata temu
Ja skorzystałam z tarczy i jestem bardzo zadowolona. Wniosek szybko został zaakceptowany, a po paru dniach pieniądze miałam na koncie.
igor
4 lata temu
Poczytałem sobie wczoraj zawartość strony pfr i mimo, że prowadzę działalność jednoosobową i dla siebie odnalazłem pomoc. Mnie ucieszyło zwolnienie z ZUS na 3 miesiące, bo zawsze to coś.
urszula
4 lata temu
Przeciez pomoc dla firm była z tarczy ,sama dostałam pieniadze co mnie cieszy bo nie musiałam zwalniać pracowników. To czego nie wiedziałam to doczytałam ze strony PFR, wszystkie warunki spełniłam aby otrzymać pomoc. A teraz? Teraz firma powoli zaczyna pracowac,więc i zaczyna zarabiać. Klienci przychodza bo sami maja dosyć siedzenia w domach. Więc juz raczej gorzej być nie może.
senka
4 lata temu
No Tarcza PFR z której ja skorzystałam bardzo mi się przydała, wydałam na opłaty za firmę + wypłaty dla pracowników. Fundusze się przydały, a wypełnienie wniosku to pikuś.
...
Następna strona