Notowania

pkp
11.12.2019 08:41

PKP chce oszczędzać energię. Będzie stawiać farmy fotowoltaiczne

O 1,2 terawatogodziny chce zmniejszyć zużycie prądu sektor kolejowy do 2030 roku. To oznaczałoby spadek o około 9 proc. PKP ma kilka sposobów na osiągnięcie celu. Wśród nich m.in. fotowoltaika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spółki kolejowe stawiają na oszczędzanie energii (Fot: MAREK LASYK/REPORTER)

Jak pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", rosnące ceny energii elektrycznej dają się we znaki spółkom kolejowym. Na przykład Przewozy Regionalne muszą z tego powodu podnieść ceny biletów dla pasażerów.

Przykład? Bilet z Białegostoku do Ełku ma zdrożeć o 2 zł i kosztować już 24 złote. Takich sytuacji jest jednak więcej.

By walczyć z rosnącymi kosztami spółki kolejowe zamierzają być bardziej efektywne energetyczne. Nawiązały nawet współpracę w tej sprawie z Politechniką Warszawską i Instytutem Kolejnictwa. Mają wspólnie szukać oszczędności energii w ramach Centrum Efektywności Energetycznej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Najwięcej zyskamy dzięki rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii w czasie hamowania. Jest to możliwe w nowszych pociągach, więc trzeba stawiać na wymianę taboru - mówi Janusz Malinowski, przewodniczący rady programowej Centrum Efektywności Energetycznej.

Kolejna oszczędność to ekologiczna jazda. Jeśli maszynista nie będzie ostro przyspieszał i hamował, to może zaoszczędzić nawet 5-7 proc. energii.

Jeśli opłaty za wywóz odpadów są zbyt niskie, gmina może spodziewać się kontroli
Opłaty za śmieci. Jak są za niskie, to będzie kontrola

Z kolei na terenach należących do PKP (na przykład dworcach kolejowych, ale nie tylko) mają powstać farmy fotowoltaiczne. To efekt współpracy z Polską Grupą Energetyczną.

Zatrudnienie pomocy domowej z Ukrainy nie oznacza, że jest się od razu płatnikiem PIT
PIT za pomoc domową z Ukrainy. Fiskus zabrał głos

Instalacje mają powstać na przełomie 2021 i 2022 roku, a umowy dzierżawy w tej sprawie powinny zostać podpisane do końca pierwszego kwartału 2020 roku. W grę wchodzą m.in. Katowice, Medyka, Gliwice i Dąbrowa Górnicza. W przyszłości dołączyć mogą Łapy, Łowicz czy Skarżysko-Kamienna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkp, energetyka, energia, prąd
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2019

jkjkjkjkjco za bzdura. Ilość energii potrzebna do rozpędzenia taboru do konkretnej predkości nie zależy od szybkości przyśpieszania - nawet odwrotnie bo … Czytaj całość

11-12-2019

Twój nickCiekawe że na naszej szerokości geograficznej tak uporczywie promuje się fotowoltaikę?!🤔

11-12-2019

Przemekzamiast jeździć do górników i obiecywać im że są polskim złotem i przez 200 lat wungiel będzie naszym głównym paliwem trzeba dołożyć legislacyjnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)