Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Opłaty za śmieci. Jak są za niskie, to będzie kontrola

27
Podziel się

Inspekcja ochrony środowiska będzie sprawdzać te gminy, w których opłaty za wywóz śmieci są jej zdaniem za... niskie. Ma to pomóc w likwidacji szarej strefy.

Jeśli opłaty za wywóz odpadów są zbyt niskie, gmina może spodziewać się kontroli
Jeśli opłaty za wywóz odpadów są zbyt niskie, gmina może spodziewać się kontroli (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDKeGhFh

Mieszkańcy setek polskich gmin narzekają na zbyt wysokie opłaty za wywóz śmieci. Te od przyszłego roku mają wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Tak jak w Gdyni, o której pisaliśmy na łamach naszych serwisów kilka dni temu. Tam mieszkańcy postanowili protestować, a pod petycją podpisało się już 2,5 tys. mieszkańców.

Tymczasem jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", podwyżek może być jeszcze więcej.

bDKeGhFj

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Nowe kryterium do kontroli - w postaci zaniżanych stawek opłat - generujące zagrożenia nielegalnego pozbywania się odpadów komunalnych wynika m.in. z problemów zgłaszanych przez branżę - tłumaczy Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy GIOŚ.

To znaczy, że w wielu gminach odpady trafiają nielegalnie do instalacji przetwarzających odpady, na przykład spalarni. I wtedy opłaty dla mieszkańców pozostają na niezmienionym poziomie. Takie instalacje jednak również mają być kontrolowane.

bDKeGhFp

"Inspekcja Ochrony Środowiska chce zbadać czy zbyt niskie ceny za odbiór odpadów w stosunku do kosztów ich zagospodarowania, nie są spowodowane tym, że firmy odbierające nie dowożą odpadów do instalacji przetwarzających, a porzucają je na dzikich wysypiskach" - informuje money.pl GIOŚ.

"Samorządy często nie wymagają, aby firmy odbierające odpady miały własne instalacje do przetwarzania lub zawarły stosowne umowy z firmami, które mają takie instalacje ( np. składowiska lub zakłady recyklingowe)" - czytamy w oświadczeniu, przesłanym do naszej redakcji.

- System musi być uszczelniony w taki sposób, aby kosztów nie przerzucać na obywatela, bo nikt nie chce płacić za niesprawny i niewydolny sposób gospodarki odpadami, ale trzeba także przewidywać zagrożenia zastosowanych rozwiązań - mówi money.pl Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

bDKeGhFq

Jak pisze "DGP", w wielu miastach, szczególnie tych większych, magistrat musi sporo dopłacać do gospodarowania odpadami.

Na przykład Wrocław i Białystok musiały dodatkowo wyłożyć ponad 3,5 mln zł na ten cel. Uszczelnienie szarej strefy i podniesienie opłat ma spowodować, że takie dziury będą znacznie mniejsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKeGhFK
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Aha
rok temu
Czyli jest zmowa cenowa na koszt wywozu. A te gminy, które nie chcą okradać obywateli dostaną ... kontrole ...
Mmmmmmmmmm
rok temu
Czerwiec 2019 za oś.7zl. Styczeń i 30zl od osoby. Najwyższy czas wprowadzić od gornie min i max ceneo. Powstrzymać zmowę cenową .Pozdrawiam
Jajko
rok temu
Narazie szara strefa to recykling po Polsku i niepotrafia jakoś porządku z tym robić tylko okradać z pieniędzy ludzi
bDKeGhFL
Obywatel
rok temu
To kpina może zaczną sprawdzać firmy i gminy, w których koszty wywozu są wysokie, czy uzasadnione, rzetelne i prawdziwe. Bo wygląda na to, że ktoś na tym interesie zarabia krocie.
890
rok temu
To dzięki PiS-owi dobre ustawy 👍
...
Następna strona