Notowania

pit
11.12.2019 06:58

PIT za pomoc domową z Ukrainy. Fiskus zabrał głos

Jeśli osoba fizyczna zatrudnia w charakterze pomocy domowej osobę z Ukrainy, nie musi płacić za nią podatku - potwierdza skarbówka. Taki pracownik rozlicza się tylko u siebie w kraju. Należy jednak pamiętać, by opłacić za nią składki ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zatrudnienie pomocy domowej z Ukrainy nie oznacza, że jest się od razu płatnikiem PIT (Fot: Leszek Kotarba/East News)

Jak informuje środowa "Rzeczpospolita", coraz więcej Polaków zatrudnia do pomocy w domu pracowników z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy.

Jedną z takich osób jest mężczyzna, który dał w ten sposób pracę Ukraince. Miała ona za zadanie sprzątać, gotować i robić zakupy dla jego matki, która jest już w podeszłym wieku.

Podatnik nie jest przedsiębiorcą i zatrudnił kobietę na umowę o świadczenie usług. Pensję wypłaca jej co miesiąc w gotówce, a kobieta ma swoje "centrum życiowe" na Ukrainie. Mężczyzna zapytał więc w skarbówce, czy w świetle przepisów jest płatnikiem PIT i musi kobiecie wystawić na przykład formularz PIT-11 na koniec roku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w takim przypadku nie jest się płatnikiem PIT. A to oznacza, że nie ma szczególnych obowiązków względem fiskusa.

Kobieta rozliczać się będzie na Ukrainie, a nie w Polsce. To oznacza, że w naszym kraju nie trzeba potrącać zaliczki na podatek z wynagrodzenia, bo nad Wisłą dochód Ukrainki nie jest opodatkowany.

Senatorowie w najbliższej kadencji wylatają 3,2 mln zł. Najczęściej podróżować będą zapewne samolotami PLL LOT.
Senat zapłaci za podróże. 3,2 mln zł na bilety lotnicze

Jak jednak zwracają uwagę eksperci, nie należy zapominać o składkach na ubezpieczenia społeczne. Takiego pracownika należy bowiem zgłosić do ZUS i co miesiąc opłacać za niego składki. Dokładnie tak samo, jak jest to w przypadku przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, podatki, pracownik z ukrainy, pomoc domowa, ukraina, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2019

DzikCo trzeba mieć w głowie żeby pracować w skarbówce

11-12-2019

xxx'"Składka ZUS jak przedsięiorcy" czyli co 1350 zł?

11-12-2019

Więc prawdaJak się nie obrócisz to zus z tyłu i szczypie

Rozwiń komentarze (40)