Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

PKP Energetyka wraca w ręce państwa. PGE nabyła 100 proc. udziałów

57
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna wykupiła 100 procent udziałów w PKPE Holding - poinformowała spółka w komunikacie. Tym samym państwowy gigant już oficjalnie przejął spółkę PKP Energetyka. Cena wykupu po korekcie wyniosła 1 mld 873,3 mln złotych.

PKP Energetyka wraca w ręce państwa. PGE nabyła 100 proc. udziałów
Spółka PKP Energetyka została przejęta przez PGE (East News, ZOFIA BAZAK)

Jak wskazano w komunikacie, 3 kwietnia 2023 r. nastąpiło zamknięcie transakcji bezpośredniego nabycia przez PGE 100 proc. udziałów w spółce PKPE Holding, a w konsekwencji pośredniego nabycia 100 proc. akcji w PKP Energetyka SA oraz udziałów w pozostałych spółkach zależnych posiadanych przez spółkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 24.03 Program Money.pl | Nowe wymagania dla wszystkich budynków. Polskę czeka fala renowacji

Ostateczna cena zapłacona przez PGE wyniosła 1 mld 873,3 mln złotych.

Prywatyzacja PKP Energetyka

Przypomnijmy, że jesienią 2015 r. PKP Energetyka została sprzedana przez ówczesny rząd funduszowi CVC Partners za 1 mld 965 mln zł, co po korekcie o dług spółki dało 1,41 mld zł. PKP Energetyka była wówczas czwartym co do wielkości sprzedawcą energii w Polsce i największym nieposiadającym własnych mocy wytwórczych. Spółka odpowiadała za 5,3 proc. krajowej sprzedaży energii do odbiorców.

Jak informował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, ogłaszając zakup, od czasu prywatyzacji właściciel zainwestował w PKP Energetyka 3,8 mld zł, a PGE skontrolowało te inwestycje i uznało ich kwoty. Podkreślał, że w 2016 r. PKP Energetyka miała niecałe 100 mln zł zysku operacyjnego, a dziś jest to ok. 700 mln zł.

Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji. PKP Energetyka z kolei sprzedaje i dostarcza energię klientom trakcyjnym i biznesowym. Kluczowym klientem PKP Energetyka są PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka działa od 2001 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
Danuta
miesiąc temu
Tak trzymać- popieram Rząd PIS - Polska ma być Polską
oko
6 miesięcy temu
i bardzo dobrze . Kluczowa infrastruktura dla funkcjonowania państwa musi należeć do Skarbu państwa. Zobaczcie co się dzieje w USA . Infrastruktura kolejowa w prywatnych rękach ,poszatkowana właścicielsko. Podkłady drewniane stuletnie nie ma miesiąca bez wypadku ,wykolejeń skladów. W Norwegii oddano w prywatne ręce linie kolejowe i zaczęły się wielogodzinne opużnienia.
fgf
6 miesięcy temu
Jak się sprywatyzowała to zamiast długów zaczęła przynosić zyski. PIS wykupił, bo Kaczyński uwielbia PRL i centralizację. Więc spodziewajmy się, ż ewkrótce znowu będą długi.
KuC
6 miesięcy temu
Może się dogadali jedna ekipa sprzedaje za bezcen druga kupuje za 30% drożej i dzielą się zyskiem... sprzedali za 1,41mld kupili za 1,91mld i 500mln do podziału..
gfcc
6 miesięcy temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
...
Następna strona