Notowania

pkp
05.05.2019 09:51

PKP uczy się na błędach. Zanim kupi pociągi, podda je testom

Najpierw dwa lata jazd testowych, a dopiero potem decyzja o zakupie. PKP wyciąga wnioski po chybionej inwestycji w Darty. Siedem składów od bydgoskiej Pesy jest uszkodzonych i nie przewozi pasażerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- Za pewne przyspieszenia poprzedniego okresu płacimy do dziś - powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński (Fot: Mariusz Grzelak/REPORTER)

Nieprzyjemna przygoda z wagonami bydgoskiej Pesy zadziałała jak zimny prysznic na głowy szefów kolejarskiej spółki. Przetargi będą wyglądały inaczej. Jak?

- Przy zakupie nowych pociągów będzie tak, że najpierw deska kreślarska, później dwa lata jazdy obserwowanej, wyciągnięcie wniosków z prób i dopuszczenia, a dopiero później produkcja seryjna. Za pewne przyspieszenia poprzedniego okresu płacimy do dziś, ale chcemy uczyć się na błędach - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

I dodał:- Nie chcemy popełnić grzechu pierworodnego, że prosto z deski kreślarskiej pojazdy trafiają do produkcji i do eksploatacji, bo to widać chociażby po Dartach.

Obejrzyj: 66 mld zł na inwestycje kolejowe. 90 proc. środków zaangażowanych

Produkowane przez Pesę Darty jeżdżą w barwach PKP Intercity od końca 2015 roku. Kolejowa spółka w swojej flocie ma 20 takich pojazdów.

Przewoźnik na początku kwietnia tego roku poinformował o wstrzymaniu sprzedaży biletów na niektóre połączenia obsługiwane przez Darty. Powodem było uszkodzenie siedmiu pociągów tego typu i wyłączenie ich z użytku.

PKP Intercity prowadzi jednocześnie przetarg na pozyskanie 12 nowych pociągów. W styczniu tego roku wpłynęły w nim dwie oferty. Pierwszą złożyło konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki o wartości 1,171 mld zł. Drugą - spółka Stadler Polska o wartości 1,015 mld zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkp, wiadomości, darty, pesa, przetarg
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2019

PO to plebs z rynsztokaa politolog Nowak z PO = człeczek, która za dobrze liczyć nie potrafi i który 3,5 mld zł w bubel Pendolino wpkował, dla którego do dzisiaj torów w … Czytaj całość

05-05-2019

czy to prawda?słyszałam, że koleżka Tuska Jeżdżewski,chłopczyków z przedszkola narkotykami odurza i ich gwałci?

05-05-2019

TomekI jak prześmiewcy Pendolino, nie wstyd wam, one ciągle jeżdżą a te stoją. Niezawodność kosztuje.

Rozwiń komentarze (126)