Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Płaca minimalna. Już jesteśmy w czołówce, a niebawem kolejny wzrost pensji

690
Podziel się:

Płaca minimalna w Polsce w przeliczeniu na euro wypada blado na tle innych krajów UE. Jeśli jednak porównamy ją do przeciętnych zarobków w naszym kraju, to okazuje się, że jesteśmy w europejskiej czołówce. W przyszłym roku minimalna pensja ponownie pójdzie w górę, a decyzję o jej wysokości niebawem podejmie rząd.

Płaca minimalna. Już jesteśmy w czołówce, a niebawem kolejny wzrost pensji
Płaca minimalna. Polska na tle UE. (Adobe Stock)
bEsyzHAl

W przyszłym roku płaca minimalna w Polsce ponownie pójdzie w górę. Rząd zaproponował, by wynosiła ona 3000 zł, ale związkowcy chcieli większej podwyżki. Ponieważ Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować porozumienia w tej kwestii, to decyzję ostatecznie podejmie rząd. Poznamy ją najpóźniej 15 września.

Obecnie płaca minimalna wynosi w Polsce 2800 zł brutto. To - jak wynika z danych Eurostatu z końca czerwca 2021 roku - 619 euro, więc nieco więcej niż w Czechach (596 euro) i nieco mniej niż na Słowacji (623 euro).

Natomiast w Irlandii, która zajmuje drugie miejsce w rankingu, minimalne wynagrodzenie jest ponad tysiąc euro wyższe niż w Polsce i wynosi ok. 1700 euro.

bEsyzHAn
Zobacz także: Baseny tylko dla zaszczepionych? Branża ma plan

Z kolei w Niemczech to prawie 1600 euro, czyli dwa i pół razy więcej niż w Polsce. Różnice w Unii Europejskiej są duże - w Luksemburgu minimalne zarobki są prawie siedem razy wyższe niż w Bułgarii.

bEsyzHAt

Czy takie porównania mają w ogóle sens? Wiadomo przecież, że w różnych krajach są różne ceny. Nic więc dziwnego, że Niemcy zarabiają więcej niż Polacy. Dlatego lepiej spojrzeć na dane o płacach wyrażone w parytecie siły nabywczej, który uwzględnia siłę nabywczą pieniądza i pozwala na porównania między krajami.

Jeśli spojrzymy na stawki w euro, pod względem wysokości płacy minimalnej jesteśmy na 15. miejscu w Unii Europejskiej. Jeśli zaś przeliczymy euro na parytet siły nabywczej, który uwzględnia siłę nabywczą pieniądza, to znajdujemy się już na miejscu 9. na 21 krajów.

A w Unii Europejskiej jest też sześć krajów, w których panuje "wolna amerykanka" i płaca minimalna nie obowiązuje. To Austria, Włochy, Dania, Szwecja, Finlandia oraz Cypr.

Jeśli natomiast porównamy płacę minimalną do przeciętnych zarobków w naszym kraju, to okazuje się, że jesteśmy w europejskiej czołówce, a dokładnie zaraz za podium.

bEsyzHAu

W ostatnich latach relacja zarobków minimalnych do przeciętnych poszła w Polsce w górę. Płaca minimalna w 2021 roku stanowi 53 proc. planowanej średniej płacy w gospodarce, która w tym roku ma wynieść 5259 zł. Tym samym przebija poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich.

Najnowsze dostępne wyliczenia Eurostatu za 2020 rok pokazują, że tylko w trzech krajach relacja płacy minimalnej do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest wyższa niż w Polsce. Są to Słowenia i Hiszpania (z wynikiem 53 proc.) oraz Portugalia (w wynikiem 50,8 proc., czyli tylko minimalnie wyższym od Polski).

bEsyzHAv

Płaca minimalna w 2022 r.

Teraz wynagrodzenie minimum w Polsce to 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w ubiegłym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrosła do 18,30 zł brutto.

Płaca minimalna nie może wzrosnąć o mniej niż 100 zł, bo takie jest minimum ustawowe. Ostatnio często mówi się jednak o zmianie przepisów i uzależnieniu wysokości stawki np. od regionu. Takie rozwiązanie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

bEsyzHAw

Propozycja rządu na przyszły rok to podwyżka o 200 zł do 3000 zł brutto i stawka godzinowa 19,60 zł brutto.

Przy obecnej stawce 2800 zł brutto pracownik zatrudniony na umowę o pracę dostaje na rękę ok. 2060 zł. Zaliczka na podatek pochłania niecałe 140 zł, ubezpieczenie zdrowotne niecałe 220 zł, a ubezpieczenia społeczne (rentowe, emerytalne i chorobowe) ponad 380 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsyzHAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(690)
adam
2 dni temu
niesprawiedliwość !!Jestem od lat w PIS ale teraz nie mogę pojąć będąc od dwóch lat po 47 latach pracy (15 lat w szczególnych )jak mnie i innych pracujących tyle lat chce "władza" oszukać. Mam 3001zl do łapy a emeryturę chcą mi obcinać .Dlaczego ten co pracował mniej ma dostawać więcej ?? dlaczego mają korzystniejsze przeliczenia w tym Nowym (nie)Ładzie ? ten co mial 2000 dostanie ok 150 zl a ponad 3000 ok 60 zł za co tą karę dostaniemy za te 47 lat pracy ? W następnych wyborach ja z rodziną nie zagłosuję na PIS o ile to się nie zmieni !!Wiem że tych nierobów jest więcej i policzyli za i przeciw ale pomylicie sie Panowie koledzy .(Byli)
Socjal
1 tyg. temu
Płaca minimalna równa się minimum socjalne przepite przy okrągłym stoliczku przez TW z przedstawicielami Reżimu 1989 roczku.
HA HAiha
1 tyg. temu
Za to płaca maksymalna wygląda bardzo kolorowo. Bez języków obcych, specjalistycznych kwalifikacji można tyle zarobić, że na zachodzie znaczy w Unii nie wiem czy by pozwolili pracować w fabryce na taśmie. A tu ELDORADO, a frajerstwo bez koneksji i układów zap...... za miskę ryżu cały miesiąc!!!
bEsyzHAP
Smutne
1 tyg. temu
Problemu nie stanowi wysokość płacy minimalnej tylko to że dotyczy ona 70 procent społeczeństwa a nie 20/30 jak w Europie
Polski patrio...
1 tyg. temu
No , a za Tuska było 1 500 PLN i każde 50 PLN podwyżki miało doprowadzić do upadku - bankructwa firm.... bardzo dobrze i niech dają ,a którego pracodawcy nie stać niech pracuje sam... Niby w Hiszpanii kryzys i bieda ale minimalna maja x2 wyzsza czyli sa x2 bogatsi nawet Ci najbiedniejsi. Ile powinna wynosi minimalna w Polsce? 1000 Euro, zeby ludzie mogli godnie żyć, a jak kogoś nie stac na pracownika za tyle niech kupi sobie robota lub sam pracuje.
...
Następna strona