Notowania

Płaca minimalna poszła w górę. Zmieniają się też dodatki za pracę nocą i inne świadczenia

Nie tylko najgorzej opłacani pracownicy odczują wzrost wynagrodzenia minimalnego o 150 zł. Przekłada się ono też na wiele innych świadczeń: dodatek za pracę w nocy, odprawę czy odszkodowanie za mobbing.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Płace minimalną otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków (Fot: East News)

Z początkiem 2019 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło do 2250 zł brutto. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin nie może otrzymywać pensji niższej niż ten ustawowy próg.

1,5 mln Polaków odczuje zmiany bezpośrednio

GUS szacuje, że 1,5 mln Polaków otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Stanowią oni około 13 proc. wszystkich pracowników.

Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia to wyższe całkowite koszty zatrudnienia pracownika. Wyniesie 2 710,81 zł plus podatek.

Pensja minimalna wzrasta co roku, choć rzadko się zdarza, by poszła w górę tak znacząco (z 2100 zł do 2250 zł). Z reguły jest to wzrost o maksymalnie 100 zł. Podwyżka w dowolnej wysokości cieszy pracowników, ale co ważne, płaca minimalna przekłada się na szereg innych świadczeń.

Dodatek za pracę w nocy

Za pracę w godzinach nocnych (zgodnie z Kodeksem pracy są to godziny od 21 do 7 rano) należy się wyższa stawka. Dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20 proc., ale liczy się go nie od wysokości wynagrodzenia godzinowego danego pracownika, lecz właśnie od wynagrodzenia minimalnego (chyba że firma wprowadzi wyższe, bardziej korzystne dla pracownika dodatki).

"Pensja minimalna powinna być zależna od regionu". Ekspert mówi, dlaczego

Wysokość dodatku zależy od liczby godzin do przepracowania w danym miesiącu, więc będzie się zmieniała w poszczególnych miesiącach. Obliczamy ją według następującego wzoru: Wysokość minimalnego wynagrodzenia dzielimy na wymiar czasu pracy w danym miesiącu i mnożymy przez 20 proc.

(WP.PL)
(Fot: -)

Pracodawca musi pamiętać, że dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej są od siebie niezależne. Jeśli więc pracownik zostaje "po godzinach" nocą, to należą mu się dwa dodatki.

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój

W górę idzie przysługujące pracownikowi wynagrodzenie za czas, w którym był gotów do wykonywania pracy, ale nie mógł tego robić ze względu na przyczyny leżące po stronie pracodawcy.

Jeżeli nie zostało to ustalone w umowie o pracę, zatrudniony za przestój otrzyma 60 proc. wynagrodzenia. Wynagrodzenie nie może być jednak niższe niż pensja minimalna za pełny miesiąc dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Odszkodowanie za mobbing

Pracownicy, którzy uważają, że w pracy byli nękani lub zastraszani przez przełożonego bądź innych pracowników, coraz częściej podejmują kroki prawne przeciw firmie. Przepisy nie określają maksymalnej wysokości odszkodowania za mobbing, ale nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Reszta w rękach sądu, który ocenia rozmiar szkody. Jednocześnie, pracownik dochodzący zapłaty odszkodowania, musi wykazać konkretną wysokość poniesionej szkody.

Zasiłek chorobowy

Miesięczną wysokość świadczeń chorobowych oblicza się jako procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, które było wypłacane przez 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeżeli pracownik nie przepracował 12 miesięcy, wówczas liczy się faktyczny czas zatrudnienia za pełne miesiące.

Podstawa wymiaru zasiłku powinna więc odzwierciedlać przeciętne wynagrodzenie pracownika, ale dla celów obliczenia świadczenia chorobowego, ustawodawca przewidział pewne minimum. I tak, podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa od kwoty wynagrodzenia minimalnego pracowników - po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71 proc. Wzrost wynagrodzenia minimalnego przełoży się więc na podwyżkę gwarantowanej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi min. 1941,53 zł (2250 zł × 13,71 proc. = 309,47 zł)

Zmianę wysokości minimalnego wynagrodzenia odczują też osoby korzystające z urlopu wychowawczego (podstawa wymiaru składek wyniesie 220 zł), a nawet absolwenci prawa, którzy chcą rozpocząć aplikację radcowską lub adwokacką (egzamin wstępny będzie kosztował 1125 zł).

(WP.PL)
(Fot: -)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2019

AnaZa kolejne 10 lat wszyscy będziemy mielu najniższą krajową gdyż reszta pensji stoi w miejscu

09-01-2019

PolakTak dobrze rośnie płaca i coraz dalej za Zachodem bo Nasi Politycy myślą że na Zachodzie płaca nie rośnie -wstyd by na Zachodzie towary były w cenie … Czytaj całość

09-01-2019

irmaA kto ten mobbing wygrywa pracodawcy zwalniają ludzi jak im się żywnie podoba człowiek po 60-tce chciałby pracować ale dla prezesa jest za stary … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)