Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Płaca minimalna w górę. Pracodawcy wydadzą miliardy. Padła kwota

271
Podziel się:

W ciągu roku z tytułu wzrostu płacy minimalnej pracodawcy wydadzą na podwyżki dla pracowników 35,5 miliarda złotych. Kwotę podała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg, cytowana w komunikacie po posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Płaca minimalna w górę. Pracodawcy wydadzą miliardy. Padła kwota
Marlena Maląg (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca.

W czerwcu tego roku rząd przedstawił propozycję podwyższenia płacy minimalnej na 2024 r. Zgodnie z zapowiedziami, od stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 3600 do 4242 zł, a od lipca do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych ma z kolei wzrosnąć od 1 stycznia do 27,70 zł, a od 1 lipca - 28,10 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: KE ostrzega Polskę. "Budżet jest poza kontrolą. Są dowody. To zostanie rozliczone"

Pensje w górę. Pracodawcy wydadzą ponad 35 mld zł

W tym tygodniu na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego przeprowadzono debatę m.in. na temat propozycji wzrostu pensji minimalnej.

"Zgodnie z szacunkiem liczba osób objętych regulacją wyniesie 3,6 mln. Całkowite roczne koszty pracodawców z tytułu podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. wyniosą 35 344,1 mln zł" - napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Oznacza to, że w ciągu roku pracodawcy z tytułu podniesienia płacy minimalnej wydadzą na podwyżki dla pracowników 35,5 mld zł.

Na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie wzrostu wynagrodzeń Rada Dialogu Społecznego ma czas do 14 lipca. Jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia.

Zgodnie z przepisami, jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów, nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(271)
kabaret
5 miesięcy temu
wincej 3zmian,4brygadówek i prac w weekendy to na pewno ludzie będą tyrać za grosze
Od to
5 miesięcy temu
Janusze sami zostaną jak nie będzie minimum 5tyś.netto przynajmniej w dużych miastach
Co to jest?
5 miesięcy temu
Warunki pracy powinny być jak na zachodzie a nie jeden robi czasem w firmie wielkości biedronki jak inni chorobowo urlopowe
Luk
5 miesięcy temu
Cwaniaki ,którzy hejtuja pracodawców , założyć firmy i łożyć na nierobów, pseudourzedasow i programy socjalne , ile pracowników zwolniono z powodu zamknięcia firm i podnoszonych stawek zus i danin ,a będzie jeszcze gorzej ...będziecie się bić o stołki i posady ,aby wykarmić rodziny ,upadek jest bliski !!!!
Fela
5 miesięcy temu
Ponadto nie ma obaw pracodawców prywatnych jest tylko 4 mln a reszta korzysta na podwyższeniu najniższej krajowej popatrze sobie i niech wam to zapadnie w głowy 4 mln pracodawców i 33 mln reszty dzieci i tych co nie mogą głosować to jest 7 mln czyli 26 do 4 czyli w demokracji jako pracodawcy macie G do gadania a jeszcze tu chodzi o zachodnie sklepy które muszą płacić więcej nowym pracownikom
...
Następna strona