W ciągu ostatnich 12 miesięcy z gotówki skorzystało 97,8 proc. badanych, przy czym dla 17,3 proc. gotówka była jedynym wykorzystywanym instrumentem płatniczym.
Płatność kartą powszechna
"W tym samym okresie 82,7 proc. badanych skorzystało z bezgotówkowych instrumentów płatniczych, wśród których najpowszechniej użytym instrumentem była karta płatnicza - skorzystało z niej 81,7 proc. wszystkich respondentów (de facto wszyscy badani, którzy mieli karty płatnicze)" - napisano w opracowaniu badania.
Zgodnie z wynikami badania ankietowego ponad 88,5 proc. dorosłych Polaków posiadało rachunek płatniczy.
Wśród przyczyn niekorzystania z rachunku płatniczego respondenci wskazywali najczęściej brak takiej potrzeby (80,6 proc.), preferencje przechowywania pieniędzy w gotówce (30,3 proc.), ale też postrzeganie kosztów z tym związanych jako zbyt wysokich (21,2 proc.) i brak zaufania do instytucji finansowych (17,7 proc.).
W badaniu określono także rozpowszechnienie kanałów dostępu do rachunków płatniczych: z 99,1 proc. rachunków można było korzystać poprzez oddziały bankowe, z 83,3 proc. poprzez kanał internetowy, z 74,2 proc. poprzez kanał telefoniczny oraz z 60 proc. poprzez aplikacje mobilne.
Nieco inaczej kształtuje się popularność korzystania z nich. Najwięcej osób korzystało z dostępu przez stronę internetową banku (82 proc.), następnie z oddziałów (75 proc.), z aplikacji mobilnych (59 proc.), a najmniej z dostępu przez telefon (45 proc.).
Sprzedawca nie może ograniczać formy płatności
We wrześniu prezydent podpisał ustawę, na mocy której gotówką można płacić wszędzie. Sprzedawca nie będzie mógł ograniczyć formy zapłaty np. tylko do karty.
Żaden sklep czy usługodawca nie może uzależnić sprzedaży towaru lub usługi od konkretnej formy płatności (np. kartą), dyskryminując osoby płacące gotówką.
Są wyjątki. Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu czy w trakcie imprezy masowej, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji.