Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Sprzedawca już nie odmówi płatności w gotówce. Prezydent podpisał ustawę

461
Podziel się:

Gotówką będzie można wszędzie płacić. Sprzedawca nie będzie mógł ograniczyć formy zapłaty np. tylko do karty. Prezydent podpisał odpowiednią ustawę. Wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie i jakie będą wyjątki.

Sprzedawca już nie odmówi płatności w gotówce. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą płatności gotówką PAP/Andrzej Lange (PAP, PAP/Andrzej Lange)

Przepisy forsowane przez szefa NBP Adama Glapińskiego wejdą w życie. To już pewne. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych, która uniemożliwia sprzedawcom odmowę przyjmowania płatności gotówkowych - poinformowała kancelaria prezydenta w czwartkowym komunikacie.

Nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia, a więc za około miesiąc żaden sklep czy usługodawca nie będzie mógł uzależnić sprzedaży towaru lub usługi od konkretnej formy płatności (np. kartą), dyskryminując osoby płacące gotówką.

Są oczywiście pewne wyjątki. Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu czy w trakcie imprezy masowej, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Ważne jednak, że w takiej sytuacji każdorazowo informacja taka musi znajdować się w regulaminie. Co więcej, sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

W trakcie prac nad ustawą w komisjach sejmowych przyjęto poprawkę zakładającą, że sprzedawca będzie miał obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych, jeśli wartość jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę płatności z niej wynikającej, będzie nie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku konkretnym okresie. Obecnie jest to 5370,64 zł.

NBP krytykuje "ekonomię bezgotówkową"

O problemie ograniczania swobody płatności głośno zaczął mówić prezes NBP Adam Glapiński pod koniec ubiegłego roku. W związku z pandemią jednym z zaleceń było ograniczenie posługiwania się gotówką, przez którą może się przenosić koronawirus. Szef NBP krytykował banki i podmioty, które w ten sposób ograniczają obywateli. Gotówkę nazywa "podstawą dającą wolność".

Prezes na potwierdzenie słuszności swoich słów wskazał, że ciągle około 10 proc. Polaków nie ma konta w banku, a kolejne 10 proc. od razu wypłaca z niego wszystkie pieniądze.

- My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek - podkreśla Glapiński.

Adam Glapiński mówił już wiele miesięcy temu o siłowym wprowadzaniu obrotu bezgotówkowego. Skrytykował przy tym banki za ograniczanie obsługi gotówkowej w oddziałach i zmniejszanie liczby bankomatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(461)
Piotr Wrocław
6 miesięcy temu
Wszelkie ograniczenia obrotu gotówką, to powolne ubezwłasnowolnienie obywateli i sprowadzanie ich do roli niewolników. Brawo Prezes Glapiński.
Katolikl
6 miesięcy temu
Ja mysle ze ludzie nie wierza rzadzacym dlatego trzymaja kase pod poduszka
Hania
rok temu
Prezydent podpisał, bo dostał takie polecenie z Nowogrodzkiej. Kaczyński niema przecież konta wiec jak miałby płacić za karmę dla kota ????
obtl
rok temu
tu popieram pis posiadanie i płatność gotówka to podstawowe prawo obywatelskie, nie chce nabijać kabzy firmom płatniczym i bankom , mogę ale to mój wybór, nie przymus jak to już prawie jest , ponadto na wypadek konfliktu awarii czy innych pieniądze na kracie mogą być niedostępne zniknąć itp. jesli chce mieć i płacić gotówka to powinienem miec takie prawo i ta ustawa to dobre rozwiązanie
Mea
rok temu
I bardzo dobrze.nie kazdy ma jeszcze konto bankowe.starsi ludzie nie znaja sie na tym.
...
Następna strona