Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stabilność cen głównym celem NBP w 2022 roku. Znamy założenia polityki pieniężnej

134
Podziel się:

Inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Zdaje sobie z tego sprawę NBP i w przyszłym roku głównym celem polityki pieniężnej ma być zapewnienie stabilności cen - wynika z założeń przedstawionych przez bank. W praktyce może to jednak nic nie zmienić.

Stabilność cen głównym celem NBP w 2022 roku. Znamy założenia polityki pieniężnej
Prezes NBP Adam Glapiński powinien się koncentrować głównie na zapewnieniu stabilności cen (Flickr, NBP)

W sierpniu dobra i usługi konsumpcyjne były droższe średnio o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Podwyżek cen w takiej skali nie było w naszym kraju od dwóch dekad.

Niedawno głos w tym temacie zabrał prezes NBP Adam Glapiński, który zapewnił, że bank nie dopuści do utrwalenia wysokiej inflacji. Teraz światło dzienne ujrzały założenia polityki pieniężnej na 2022 rok, z których wynika, że "głównym ustawowym celem pozostaje zapewnienie stabilności cen".

Mogłoby się wydawać, że czekają nas jakieś specjalne działania ze strony banku centralnego, który szybko będzie w stanie wyhamować wzrost cen do takiego poziomu, by wskaźnik inflacji nie wskazywał obecnych 5,5 proc., a zamiast tego między 1,5-3,5 proc. To właśnie dla NBP jest "stabilność cen" i taki cen inflacyjny sobie stawia.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Trzeba jednak pamiętać, że dokładnie taki sam cel NBP ma w tym roku i od wielu lat. Za każdym razem w założeniach polityki pieniężnej znajduje się też jeszcze inny zapis: "Jednocześnie polityka pieniężna będzie prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz stabilności systemu finansowego".

I właśnie efektem m.in. przedkładania znaczenia wsparcia gospodarki nad inflację prezes Adam Glapiński tłumaczy od dawna fakt, że stopy procentowe nie idą w górę. Z jednej strony mogłyby wywołać presję na wyhamowanie wzrostu cen, ale odbyłoby się to kosztem spowolnionego powrotu na ścieżkę wzrostu PKB sprzed koronakryzysu.

Dużo ogólników. Zero konkretów

NBP w bardzo ogólny sposób kreśli zakres przyszłych działań. "Sposób oraz skala wykorzystywania przez NBP instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać w elastyczny sposób występujące uwarunkowania jej prowadzenia, w tym w szczególności uwarunkowania rynkowe oraz następstwa ekonomiczne pandemii COVID-19" - czytamy w założeniach.

Bank podkreśla m.in. "średniookresowy charakter celu inflacyjnego". To oznacza, że ze względu na szoki makroekonomiczne i finansowe, dopuszcza, że inflacja może okresowo kształtować się powyżej lub poniżej celu.

Dalej dodaje, że "szybkie sprowadzenie inflacji do celu może wiązać się z istotnymi kosztami dla stabilności makroekonomicznej lub finansowej". A "stabilizowanie inflacji na niskim poziomie jest ważnym, ale niewystarczającym warunkiem utrzymania równowagi w gospodarce, która z kolei sprzyja utrzymaniu stabilności cen w długim okresie".

To wszystko będzie finalnie wpływać m.in. na decyzje o kształtowaniu się przyszłych stóp procentowych w Polsce. Ich wzrost w bliżej nieokreślonej przyszłości będzie oznaczał np. wyższe raty kredytów opartych o WIBOR (prawie wszystkie kredyty w złotówkach), ale też większe oprocentowanie oszczędności na rachunkach i lokatach.

Prognozy NBP

Bank oczekuje dalszej poprawy koniunktury w drugiej połowie 2021 roku oraz kontynuacji odbudowy globalnego PKB w 2022. Ma temu towarzyszyć przejściowo podwyższona inflacja, która jednak w przyszłym roku - wraz z wygaśnięciem czynników okresowo podbijających dynamikę cen - prawdopodobnie się obniży.

W dokumencie jest jednak zastrzeżenie, że utrzymuje się znaczna niepewność dotycząca skali i tempa ożywienia gospodarczego, wynikająca przede wszystkim z ryzyka ponownego wzrostu zachorowań i konieczności wprowadzenia restrykcji sanitarnych zarówno w Polsce, jak i w otoczeniu polskiej gospodarki.

"W związku z oddziaływaniem wymienionych wcześniej czynników podażowych i administracyjnych, roczna dynamika cen w drugiej połowie 2021 roku utrzyma się najprawdopodobniej powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Natomiast w 2022 roku, po wygaśnięciu części czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest pewne obniżenie się inflacji" - czytamy w założeniach.

RPP zastrzegła, że skala obniżenia się dynamiki cen będzie zależna od skali i trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy. W kierunku wyższej inflacji oddziaływać będą natomiast prawdopodobne kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, wymuszone przez rynkowe reakcje związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Nicky Kinyc
3 lata temu
I co Glapa, nieprzebrane podobno ilości pieniądza sie wyczerpały? No tak, zwolennikow PiS jest dużo i każdy wyciaga swoje brudne łapska po naszą kasę.
Anka
3 lata temu
wypowiedzi Glapińskiego to aż wstyd komentować
Inflacja+
3 lata temu
Papier nie pieniądz
jaki z paki
3 lata temu
a dziewczynki zaakceptowały ten pomysł ?????????????????????????????
zzz
3 lata temu
Za co on i reszta z tej RPP biorą pieniądze. Do 2022 roku to zdążą znowu ograbić kolejnych Polaków z oszczędności doprowadzić do samobójstw i niewiadoma czego. Cwaniacy.
...
Następna strona