Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Planujesz wakacje w Europie? Certyfikat COVID-19 wciąż jest wymagany w wielu krajach

42
Podziel się:

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje letnie. Ci, którzy lecą m.in. do Meksyku, Jordanii, Izraela i większości krajów Unii Europejskiej, nie muszą martwić się o certyfikaty covidowe. Nie wszędzie jednak obowiązek przedstawienia dowodu zaszczepienia przeciwko koronawirusowi, przejścia tej choroby lub testu na brak obecności COVID-19 w organizmie został zniesiony. Wciąż wymagany jest np. przy wjeździe do Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Turcji oraz na Cypr i Maltę.

Planujesz wakacje w Europie? Certyfikat COVID-19 wciąż jest wymagany w wielu krajach
Włochy to jeden krajów, który wciąż wymaga od turystów certyfikatów COVID-19 (Getty Images)

Wśród popularnych kierunków urlopowych Polacy mogą wybrać szereg krajów spoza UE, do których można udać się bez szczepień i testów na COVID-19. "Oprócz wyżej wymienionych należą do nich m.in. Albania, Dominikana, Malediwy i Wietnam" - informuje PAP. Jak wygląda sytuacja w Unii Europejskiej?

Dotychczas podróże po krajach UE wiązały się z koniecznością przedstawiania dowodów o odbyciu szczepienia przeciw koronawirusowi lub negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19. Wiele krajów jednak zrezygnowało ze sprawdzania certyfikatu covidowego przy przekraczaniu ich granic.

"Wszyscy obywatele UE mogą wjechać obecnie bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19 do następujących krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Węgier, a także do uznających do tej pory unijne certyfikaty Szwajcarii, Norwegii i Islandii" - wylicza Polska Agencja Prasowa. I dodaje, że z początkiem czerwca do tego grona dołączą także Niemcy. Przynajmniej na okres letni.

Francja i Włochy wymagają certyfikatów COVID-19

Nie wszystkie kraje UE zdecydowały się zluzować w ten sposób swoją politykę sanitarną. Przykładem jest Francja. Tam od zaczepionych (w rozumieniu przepisów europejskich) nie jest wymagany test na COVID-19.

Inne zasady są dla niezaszczepionych osób, które muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą. Test antygenowy nie może być natomiast starszy niż sprzed 48 godzin. Akceptowane jest też zaświadczenie o powrocie do zdrowia. Do ozdrowienia powinno dojść w okresie od sześciu miesięcy do 11 dni przed wyjazdem. Z tych restrykcji zwolnione są dzieci do lat 12.

Włochy także wymagają od turystów z UE dowodu pełnego szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywny wynik testu. Test antygenowy musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed przybyciem, a test PCR w ciągu 72 godzin przed wjazdem do kraju.

"Wszystkie dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z testu, a także z pięciodniowej izolacji, o ile nie są jej poddani rodzice w przypadku braku szczepienia, dowodu ozdrowienia lub testu. Dzieci powyżej 6. roku życia obowiązują te same zasady co dorosłych" - informuje PAP.

Portugalia, Hiszpania i Cypr - obostrzenia COVID-19 dla turystów

Portugalia i Hiszpania to kolejne kraje w UE, do których bez certyfikatu szczepień, świadectwa ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu turysta nie zostanie wpuszczony. "Może to być test PCR wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem lub szybki test antygenowy - 24 godziny przed wylotem. Zasady te obowiązują wszystkie osoby powyżej 12. roku życia" - podał PAP.

Co jednak ciekawe, przy wjeździe na portugalską Maderę nie obowiązują żadne regulacje związane z koronawirusem.

Tymczasem przy wjeździe na Cypr tylko podróżni powyżej 12 lat, którzy nie są w pełni zaszczepieni lub niedawno nie przeszli koronawirusa muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed wejściem na pokład lub szybki test antygenowy 24 godziny przed odlotem. Niezaszczepione dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą mieć wyniku testu na COVID-19.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu

Maseczki w samolotach i na lotniskach wciąż wymagane. Gdzie?

W przypadku Malty od turystów z UE wymaga się przedstawienia dowodu pełnego szczepienia, negatywnego testu PCR z ostatnich 72 godzin lub testu antygenowego z ostatnich 24 godzin czy też zaświadczenia o wyzdrowieniu w ostatnim półroczu. Dzieci poniżej 12 lat nie obowiązują te restrykcje.

Podobnie jest w Turcji, z tym że okresy ważności konkretnych badań różnią się od tych obowiązujących na Malcie. Turyści powyżej 12. roku życia muszą tu przedstawić dowód zaszczepienia lub przebycia choroby (między 28 dniami a 6 miesiącami przed podróżą), negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin. Akceptowany jest też test antygenowy wykonany 48 godzin wcześniej.

Zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) od 16 maja pasażerowie latający w UE nie muszą nosić maseczek na lotniskach ani na pokładach samolotów. Są jednak kraje, które nadal wymagają tam zakrywania nosa i ust. To: Austria, Cypr, Estonia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Portugalia i Włochy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
;))
8 miesięcy temu
A jeśli ktoś się nadal waha, czy się zaszczepić, to polecam wejsc na zaszczepsiewiedza pl i poczytać coś mądrego ;)
HEGOMONY
8 miesięcy temu
Udowodniono przez 2 lata że łatwo jest zanegować wiele informacji z przed 70lat, nie zrobiono nic by wyizolować wirusa a na domiar dopuszczono do wielu mutacji, jak wiadomo z poziomu nauki zdobytej wiele lat wcześniej kolejna mutacja to nowe leki i szczepionki za każdym razem a i tak nie podane na czas to jedynie brnięcie w pandemii dalej więc COVID to kłamstwo, kłamstwo gdzie ukryto sporo rzeczy, wiele się nie sprawdziło i wiele nie sprawdzi, Paszporty COVIDOWE powinny być natychmiast usunięte a Kraje lub instytucje które z tego korzystają należy ukarać, to nie zapewnia nic, ani ochrony ani nie zapewnia przenośności wirusa. Przez to że Kraje odchodziły od restrykcji naszła na szybko wojenka, które pokazała że COVID a nie ma, bo prawda jest niestety boląca, COVID służył do kontroli i osłabienia Krajów.
nik-czemnik
8 miesięcy temu
Zaladowali ludziom covida w czerepy ,a ludzie jak ludzie -debile.A teraz sobie politycy w Europie zarabiaja na grypie!!!
przestańcie p...
8 miesięcy temu
te lewackie kraje omijam szerokim łukiem
Rolnik
8 miesięcy temu
Zabierzcie sie za wszystkie afery PO,PiS,SLD i PSL...tych afer bylo setki a ile osob siedzi za to w wiezieniu?..oczywiscie siedza tylko słupy i pionki reszta pije i popina pasa i to jest Polska po roku 1989
...
Następna strona