Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PMI dla polskiego przemysłu. Zatrudnienie spada najszybciej od dekady

47
Podziel się:

Zatrudnienie w polskim przemyśle spada najszybciej od października 2009 roku. Nastroje menedżerów ciągle są kiepskie, a obrazujący je indeks PMI jest już piętnasty miesiąc z rzędu pod kreską.

PMI dla przemysłu spadł, mimo optymistycznych prognoz.
PMI dla przemysłu spadł, mimo optymistycznych prognoz. (East News, GERARD/REPORTER)

Indeks PMI dla polskiego przemysłu spada i to mocniej od prognoz. Przyjmuje wartość 47,4 pkt wobec 48 pkt odnotowanych miesiąc wcześniej. To negatywne zaskoczenie. Analitycy prognozowali poprawę - szacowali, że indeks wzrośnie do 48,3 pkt.

Punktowa ocena indeksu powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset przedsiębiorstw przemysłowych. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Odczyt powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze przemysłowym. Poniżej - pogarszającą się sytuację i sugeruje nadchodzącą recesję. Niestety pod kreską jesteśmy już piętnasty miesiąc z rzędu.

Tak długi okres negatywnych odczytów indeksu PMI dla polskiego przemysłu odnotowano ostatnio w latach 2012-2013.

Styczniowe wyniki badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit wykazały spadek produkcji, nowych zamówień, aktywności zakupowej polskich producentów oraz nowych miejsc pracy w sektorze. Poziom zatrudnienia obniżył się w najszybszym tempie od października 2009 roku, a tempo spadku kontraktów eksportowych przyspieszyło po spowolnieniu odnotowanym pod koniec zeszłego roku.

Zobacz także: OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Do tego prognozy polskich przedsiębiorców odnośnie przyszłej produkcji ponownie uległy poprawie, lecz wciąż były relatywnie słabe.

Z raportu IHS Markit wynika m.in., że liczba nowych miejsc pracy gwałtownie spadła (najszybciej od października 2009). Sytuacja na rynku pracy w sektorze pogorszyła się 14 raz w ciągu ostatnich 16 miesięcy. Tymczasem aktywność zakupowa producentów zmniejszyła się w najwolniejszym tempie od czerwca.

W styczniu presja kosztowa była wciąż słaba. Koszty produkcji wzrosły najwolniej od trzech lat, a ceny wyrobów gotowych zwiększyły się w najszybszym tempie od pięciu miesięcy (tempo to było bliskie średniej z badań długoterminowych).

Prognozy polskich firm przemysłowych odnośnie nadchodzącego roku były w styczniu najlepsze od ośmiu miesięcy. Mimo to optymizm pozostał słabszy niż trend obserwowany od 2012, kiedy powstał wskaźnik dla tej zmiennej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
ptys
4 lata temu
czekam na orędzie koperciarza
Innowacja
4 lata temu
Im bardziej wzrosną koszta Tym szybciej Gospodarka zwolni i to proste. Trzeba iść w Inowacje tylko to kosztuje kogo stać
Nadwiślański ...
4 lata temu
Stagnacja na horyzoncie a żoliborski tetryk wyprowadza nas z Unii więc wkrótce nawet pieniądze unijne się skończą. I z czego zapłacą za pińcetplusy???
wtf
4 lata temu
PiS realizuje swój program Polska w ruinie (na zlecenie putina)
wtf
4 lata temu
A żoliborski fuhrerek zaciera swoje serdelaste łapki
...
Następna strona