Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Poczta Polska rzuca rękawicę. Spiera się z InPostem o "pocztomat"

17
Podziel się:

Poczta Polska chce mieć własną nazwę dla swoich automatów na paczki. Operator już złożył wniosek do Urzędu Patentowego o rezerwację znaku "pocztomat". Problem w tym, że nazwa jest bardzo podobna do

"paczkomatu", której używa największy konkurent, czyli InPost – pisze "Rzeczpospolita".

Poczta Polska rzuca rękawicę. Spiera się z InPostem o "pocztomat"
"Pocztomat" kontra "paczkomat". Spór o nazwę między Pocztą Polską a InPostem (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Poczta Polska chce nazwać swoje automaty paczkowe "pocztomatami". Złożyła już w tej sprawie wniosek do Urzędu Patentowego.

Jednak nazwa ta brzmi dość podobnie, co ta używana przez największego konkurenta narodowego operatora pocztowego. Maszyny InPostu od lat noszą nazwę "paczkomat". Jak zauważa "Rz", państwowa spółka musi się zatem liczyć ze sprzeciwem złożonym przez firmę Rafała Brzoski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Spór między Pocztą Polską a InPostem o "pocztomat"

Szykuje się zatem kolejna odsłona sporu między obiema spółkami. Już w przeszłości Poczta Polska próbowała zarezerwować nazwę i logo "pocztomat". Wtedy jednak zakończyło się to fiaskiem.

Planom narodowego operatora pocztowego sprzeciwił się właśnie InPost. Spółka argumentowała, że zaproponowana nazwa jest zbliżona do "paczkomatu".

Spór ten ciągnął się latami, aż w końcu Urząd Patentowy nie zezwolił Poczcie Polskiej na stosowanie nazwy "pocztomat". W zeszłym miesiącu jednak państwowy podmiot ponownie złożył wniosek o przyznanie mu wyłącznych praw do tego znaku.

Poczta Polska ponownie składa wniosek o nazwę "pocztomat"

Ujawniony znak słowno-graficzny "pocztomat" nie uzyskał jeszcze ochrony. Nastąpi to dopiero w przypadku, gdy ekspert nie stwierdzi przeszkód do udzielenia prawa ochronnego i gdy, po ewentualnym opublikowaniu znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego, nie wpłynie żaden sprzeciw wobec tego zgłoszenia – tłumaczy Monika Chrobak, rzeczniczka UPRP w rozmowie z "Rz".

Znak "pocztomat" został już opublikowany w Biuletynie Urzędu Patentowego. A zatem firmy posiadające podobny znak mogą zgłaszać wobec niego sprzeciw do 25 czerwca. "Rz" sugeruje, że najpewniej InPost zdecyduje się na ten krok.

Obecna oficjalna nazwa automatów paczkowych Poczty Polskiej to "Pocztex Automat".

Serwis WP Finanse przed laty opisał nową chorobę polskich miast, jakim jest "zalewanie" ulic maszynami kurierskimi, o czym przeczytacie tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
PocztaNIE
2 tyg. temu
Poczta powinna być sprywatyzowana tak jak telekomunikacja i powinna z tą nazwą wyjść 15 lat temu wtedy nie byłoby problemu a teraz niech się bujają.
Orzecznik pat...
2 tyg. temu
Chore prawo patentowe ! Co to znaczy podobnie. Jest inne od słowa Paczkomat. Niby jakie podobieństwo? Czy paczka jest podobna do poczty?
Toja
2 tyg. temu
Jak dla mnie to może się nazywać pancerszafa
Toja
2 tyg. temu
Jak dla mnie to może się nazywać pancerszafa
Mati
2 tyg. temu
Spierać się mogą. Jak będą mieli takie ruchy w doręczeniu paczek jak teraz, to nie mają żadnego podjazdu do inpostu