Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Poczta Polska zaciera ręce. Sporo zarobi na tym monopolu

26
Podziel się:

Korzystanie z e-doręczeń wkrótce będzie obowiązkowe, a państwowa spółka, która ma na nie monopol, podnosi ceny - informuje "Rzeczpospolita". To właśnie Poczta Polska będzie obsługiwać korespondencję mailową urzędów, samorządów i kancelarii notarialnych.

Poczta Polska zaciera ręce. Sporo zarobi na tym monopolu
"Rzeczpospolita" informuje, że Poczta Polska podnosi ceny za e-doręczenia (Adobe Stock, Fotokon)

Dziennik przypomina, że od 10 grudnia e-doręczenia staną się obowiązkowe dla administracji publicznej i zawodów tzw. zaufania publicznego. "Grupa podmiotów zobowiązanych do przejścia na korespondencję elektroniczną, w kolejnych latach będzie sukcesywnie poszerzana. To dla Poczty Polskiej nowe źródło przychodów" - pisze "Rzeczpospolita".

E-doręczenia. Spory kawałek tortu do podziału

Zamiast tradycyjnego papierowego listu, pismo zostanie przesłane w formie cyfrowej na adres do doręczeń elektronicznych (ADE), w przypadku komunikacji z podmiotami publicznymi za pośrednictwem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE). Natomiast w komunikacji pomiędzy podmiotami niepublicznymi kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego (Q-Doręczenia) - informuje Poczta Polska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

Zgodnie z założeniami E-doręczenie jest prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.

Z szacunków firmy Obserwatorium.biz, które "Rzeczpospolita" opublikowała jako pierwsza, wynika, że w pierwszym roku obowiązywania e-doręczeń oszczędności z tytułu przejścia z papierowej korespondencji na elektroniczną wygenerują po stronie użytkowników ok. 2,3 mld zł.

Eksperci Obserwatorium.biz wyliczają, że ta część rynku w 2030 r. może być warta ok. 420 mln zł.

Dziennik informuje, że Poczta Polska po raz kolejny właśnie podnosi ceny za te usługi.

"W sumie od 2021 r. usługa rejestrowanego e-doręczenia zdrożała o ponad 17 proc., z kolei cena tzw. publicznej usługi hybrydowej, w ramach której Poczta drukuje maile i dostarczy odbiorcom w formie papierowej, wzrosła o 16 proc. W konsekwencji – choć może to brzmieć paradoksalnie – niektóre e-maile będą droższe niż wysłanie papierowego listu" - pisze dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Klient
3 miesiące temu
A zarząd poczty zamiast doceniać i wspierać swoich pracowników, to mają ich w nosie. Podwyżki cen miały być na podwyżki dla pracowników, a wzięli sobie. Nie mają także jakiekolwiek pomysłu na działania molocha. Nieodpowiedni ludzie na stanowiskach. E-doręczenia to jedna wielka pomyłka. Poprawy w działaniu nie ma, obsługa techniczna w odpowiedzi cytuje regulamin (czyli zero pomocy). Utrudnienia dla użytkownika owszem.
Rtv
7 miesięcy temu
Czyli przyjdzie awizo e-mailem, że trzeba iść na pocztę wydrukować pismo z urzędu. A odpowiedź do urzędu trzeba będzie napisać w domu, pójsc na pocztę zeskanować i czekać aż urząd odbierze awizo e-mailem. To musiał wymyślić mój idol minister Sasin.
Pioter
7 miesięcy temu
Głupota, nie wchodzę i nie mam zamiaru wchodzić do platform państwowych aby odczytać maila. Skończy się to tym że Państwo będzie płacić poczcie za rozsyłanie maili a obywatel nie będzie nawet wiedzieć że dostał korespondencję z urzędu... .
ciekawski
7 miesięcy temu
A nie można bezpośrednio, tylko za pośrednictwem tego państwowego bankruta ???? No chyba, że ma to czytać ktoś jeszcze, oprócz adresata i nadawcy.
.......
7 miesięcy temu
i będą dostarczać awizo emailowe, odbiór osobisty emaila na poczcie : )
...
Następna strona