Notowania

Poczta Polska ze wsparciem. Nowe obowiązki i więcej pieniędzy

Pieniądze na rozwój sieci logistycznej dzięki wyższej kapitalizacji spółki, do tego nowa, ważna funkcja agenta celnego. Takie zmiany już czekają Pocztę Polską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Poczta Polska skarży się, że dostaje bardzo mała pomoc ze strony państwa, więc swój rozwój musi opierać na przynoszącym coraz więcej strat doreczaniu listów

Dotychczas Poczta Polska ze zmiennym szczęściem mogła liczyć na pomoc państwa. Wprawdzie została operatorem wyznaczonym, wygrała kontrakt na obsługę sądów i prokuratur, ale, wbrew oczekiwaniom, nie udało się jej uzyskać dużego udziału w obsłudze programów socjalnych. Wkrótce na operatora może jednak spaść deszcz pieniędzy. "Rzeczpospolita" informuje, że wkrótce Poczta Polska zyska status agenta celnego, wesprze fiskusa i dostanie środki na rozwój sieci logistycznej.

- PP uzależniona od usługi listowej, pozbawiona wsparci ze strony państwa i wydająca większość zarobionych pieniędzy na konieczne podwyżki płac, nie posiada wystarczających środków na inwestycje – powiedział Krzysztof Piskorski, prezes Instytutu Pocztowego.

Rzeczywiście, w porównaniu z francuską La Poste (która dostaje 900 mln euro ulg w podatkach oraz 262 mln euro rekompensaty za realizację usługi powszechnej), pocztami w Wielkiej Brytanii czy Włoszech, które oprócz zwolnień i dotacji, korzystają z szerokiego strumienia zamówień rządowych, Poczta Polska może czuć się "osierocona".

Alimenty natychmiastowe. Nawet nie trzeba będzie stawiać się w sądzie

Poczta potrzebuje wsparcia. Kurczy się popyt na listy, do tego coraz więcej paczek dostarczają prywatne firmy kurierskie. Pomysł, do założeń którego dotarła "Rz" zakłada, że rząd miałby zasilić PP przez podniesienie kapitalizacji spółki. Ponadto poczta miałaby się stać agentem celnym – główną firma logistyczną odpowiedzialną za wprowadzanie towarów na obszar celny UE przez polskie granice.

Wiadomo, że Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianą modelu odprawy celnej. W ich rezultacie poczta przejmie obowiązki polegające na dokonywaniu elektronicznych zgłoszeń celnych na rzecz odbiorców. Zanim podejmie się tej roli, musi zakupić nowe urządzenia (np. skanery) i zatrudnić ok 1,2 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: poczta, listy, przesyłki, kurierzy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2019

znawca tematua na poczcie kupie dziś wszystko - Nowoczesną Kurę Domową, Przepisy Siostry Abelardy, podpaski, tampony i rajstopy tylko kuźwa znaczków ostatnio nie … Czytaj całość

12-03-2019

TakCofa mi sie jak czytam takie rzeczy. To tak jak z dotacjami dal TVP, ktore generuje tylko straty. Szkoda tyko ze podatnicy za to placa.

12-03-2019

TERNIE RZĄD POMOŻE TYLKO JA I TY I TY I WY SWOIMI PODATKAMI.BIZNESOWO CHORY PROJEKT TJ STRATA BĘDZIE.OCZYWIŚCIE W BUDŻECIE.

Rozwiń komentarze (9)