Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Poczta Polska ze wsparciem. Nowe obowiązki i więcej pieniędzy

9
Podziel się:

Pieniądze na rozwój sieci logistycznej dzięki wyższej kapitalizacji spółki, do tego nowa, ważna funkcja agenta celnego. Takie zmiany już czekają Pocztę Polską.

Poczta Polska skarży się, że dostaje bardzo mała pomoc ze strony państwa, więc swój rozwój musi opierać na przynoszącym coraz więcej strat doreczaniu listów
Poczta Polska skarży się, że dostaje bardzo mała pomoc ze strony państwa, więc swój rozwój musi opierać na przynoszącym coraz więcej strat doreczaniu listów (Shutterstock.com)

Dotychczas Poczta Polska ze zmiennym szczęściem mogła liczyć na pomoc państwa. Wprawdzie została operatorem wyznaczonym, wygrała kontrakt na obsługę sądów i prokuratur, ale, wbrew oczekiwaniom, nie udało się jej uzyskać dużego udziału w obsłudze programów socjalnych. Wkrótce na operatora może jednak spaść deszcz pieniędzy. "Rzeczpospolita" informuje, że wkrótce Poczta Polska zyska status agenta celnego, wesprze fiskusa i dostanie środki na rozwój sieci logistycznej.

- PP uzależniona od usługi listowej, pozbawiona wsparci ze strony państwa i wydająca większość zarobionych pieniędzy na konieczne podwyżki płac, nie posiada wystarczających środków na inwestycje – powiedział Krzysztof Piskorski, prezes Instytutu Pocztowego.

Rzeczywiście, w porównaniu z francuską La Poste (która dostaje 900 mln euro ulg w podatkach oraz 262 mln euro rekompensaty za realizację usługi powszechnej), pocztami w Wielkiej Brytanii czy Włoszech, które oprócz zwolnień i dotacji, korzystają z szerokiego strumienia zamówień rządowych, Poczta Polska może czuć się "osierocona".

Zobacz także: Alimenty natychmiastowe. Nawet nie trzeba będzie stawiać się w sądzie

Poczta potrzebuje wsparcia. Kurczy się popyt na listy, do tego coraz więcej paczek dostarczają prywatne firmy kurierskie. Pomysł, do założeń którego dotarła "Rz" zakłada, że rząd miałby zasilić PP przez podniesienie kapitalizacji spółki. Ponadto poczta miałaby się stać agentem celnym – główną firma logistyczną odpowiedzialną za wprowadzanie towarów na obszar celny UE przez polskie granice.

Wiadomo, że Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianą modelu odprawy celnej. W ich rezultacie poczta przejmie obowiązki polegające na dokonywaniu elektronicznych zgłoszeń celnych na rzecz odbiorców. Zanim podejmie się tej roli, musi zakupić nowe urządzenia (np. skanery) i zatrudnić ok 1,2 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Gamon
4 lata temu
Żeby poczta pracowała dobrze musi w niej być zatrudnionych więcej osób bo za dużo jest zadań na jednego pracownika. Listonosze mają za duże rejony na urzędach pracuje za mało osób. Do tego potrzebne jest zwiększenie etatów i podwyżki płac.
Aaa
4 lata temu
Do tej pory poczta nie ma ŻADNEJ dotacji i musi radzić sobie sama. Jaka płaca taka praca. Jeśli nie zmieni się podejście do największej POLSKIEJ firmy to dopiero zobaczycie ceny obcych poczt.
listonosz
4 lata temu
List priorytetem idzie dłużej niż zwykły - skandal, a na kilka okienek - jedno czynne a kolejka na godzinę czekania, poczta się tym nie przejmuje - przykładem jest słynna poczta w al. Niepodległości W-wa przy metrze Racławicka - dantejskie kolejki, mam pocztę 200m od domu ale listy odbieram 1,5 km dalej - skandal. Może kiedyś zarządzający Pocztą Polską zajmą się przyziemnymi problemami obywateli korzystających z usług Poczty a nie szukaniem pieniędzy i wiecznym podnoszeniem cen za marne usługi, a może tak wprowadzić dostarczanie listów po południu - jak ludzie wracają z pracy a nie wrzucać tylko aviza do skrzynek
dzako
4 lata temu
Co da pomoc skoro w tym postkomunistycznym molochu za 2500brutto nikt nie przyjdzie do pracy nawet więzniowie na werach nie chca pracować pierwsi sekretarze pionu poczty 2500netto na start to moze utrzymacie obecny stan bo niestety grozi wam bankructwo ze wzgledu na brak rak do pracy
Ania
4 lata temu
Do angielskiej Royal Post brak im lata swietlne. I nic tego nie zmieni