Notowania

Podatek od prezentu ślubnego. Ministerstwo stawia sprawę jasno

Jeśli darowizna przekazana w formie prezentu ślubnego lub komunijnego przekracza kwotę wolną, to należy od niej zapłacić podatek - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Wiele zależy jednak od tego, kto prezent wręcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od prezentu ślubnego czasami trzeba będzie zapłacić podatek (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Polska Agencja Prasowa przytacza odpowiedź resortu na interpelację poselską Artura Dunina z klubu PO-KO.

Parlamentarzysta podkreśla w niej, że do jego biura zgłasza się coraz więcej obywateli, którzy doświadczyli kontroli skarbowej po ślubie czy komunii. Chodziło właśnie o kwestie odprowadzenia podatku od darowizn za prezenty okolicznościowe.

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic podkreślił, że co do zasady darowizny podlegają opodatkowaniu.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej" - napisał wiceminister.

Urząd skarbowy chce znać liczbę gości, wartośc prezentów i koszty imprezy. Podatnik nie może ignorować wezwania.
Skarbówka pyta nowożeńców o koszty wesela. Takiego wezwania nie wolno ignorować

Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że kwoty przekazywane przez weselników zazwyczaj i tak nie przekraczają ustawowego limitu. A ten zależy od stopnia pokrewieństwa.

Rodzice i najbliższa rodzina mogą "bezkarnie" przekazać 9,6 tys. zł, nieco dalsza rodzina - 7,2 tys. zł, a osoby obce - 4,9 tys. zł. Jak wiemy, są to kwoty, których w prezencie ślubnym raczej się nie przekazuje.

Podatek od darowizny. Zobacz, kiedy trzeba go zapłacić

Gdyby jednak ktoś przekroczył takie kwoty, musi złożyc odpowiedni druk w urzędzie skarbowym (SD-3). Wyjątkiem jest tu najbliższa rodzina. Tu podatku mozna uniknąć nawet przy wielkich kwotach. Warunek? Musi być na to dowód. Nie wchodzi więc w grę przekazanie gotówki, musi być to wpłata na konto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: darowizny, ślub, prezenty ślubne, podatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

S.A.B.A czy osoba obdarowująca będzie mogła kwotę, od której zostanie zapłacony podatek wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu? Jak tak, to spoko, a jak … Czytaj całość

23-07-2019

egon5555POMYLONY KRAJ...Przecież żeby mieć pieniądze trzeba je zarobić od tego płacimy podatek... reszta jest nasza i co ja z tym zrobię to jest moja sprawa … Czytaj całość

23-07-2019

PiotrKA czy faceci, którzy po nowym roku chodzą po domach poprzebierani w czarne sukienki i zbierają "cołaska" zgłaszają przychód do US i płacą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (301)