Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
16.09.2019 20:19

Podatek VAT. Do końca roku zapłata na rachunek spoza wykazu bez kar

Resort finansów daje podatnikom VAT taryfę ulgową. W sytuacji, gdy pomylą rachunki rozliczeniowe, unikną nieprzyjemnych konsekwencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT.

"W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r." - podano w komunikacie resortu finansów.

Jak podkreślono, dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z "negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT".

Wykaz podatników VAT zawiera informacje o statusie podatnika VAT i numerze jego rachunku rozliczeniowego, otwartego w zawiązku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki temu podatnicy mogą weryfikować informacje o swoich kontrahentach, w ostatnich pięciu latach.

Obejrzyj: Kij i marchewka dla przedsiebiorców. "Nie możemy sobie pozwolić, by państwo było oszukiwane"

Resort przypomniał, że obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, a także "zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie".

Jeśli podatnik stwierdzi, że na wykazie nie ma informacji o jego rachunku, wówczas, jak napisano, powinien sprawdzić, czy: "zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek oraz czy zgłoszony rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą".

Błędy należy zgłaszać do m.in. do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej WykazPodatnikow@mf.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, wiadomości, gospodarka, podatek vat, ministerstwo finansów
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

anetaFirmę którą mam od 25 lat zamykam z końcem roku. Nie mam czasu dla klientów, od rana do wieczora klepię papierzyska, spełniam wymogi i zabezpieczam … Czytaj całość

17-09-2019

AfamKomuna wróciła na całego . Przedsiębiorca to samo zło . Trzeba go zajeździć

16-09-2019

AaaKażdy kto odprowadza ZUS jest przestępca i numer konta jest niezgodny z tym co widnieje w bazie

Rozwiń komentarze (15)