Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Podatek VAT. Do końca roku zapłata na rachunek spoza wykazu bez kar

15
Podziel się

Resort finansów daje podatnikom VAT taryfę ulgową. W sytuacji, gdy pomylą rachunki rozliczeniowe, unikną nieprzyjemnych konsekwencji.

We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT.
We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT. (Materiały prasowe)
bDXOTgtN

"W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r." - podano w komunikacie resortu finansów.

Jak podkreślono, dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z "negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT".

Wykaz podatników VAT zawiera informacje o statusie podatnika VAT i numerze jego rachunku rozliczeniowego, otwartego w zawiązku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki temu podatnicy mogą weryfikować informacje o swoich kontrahentach, w ostatnich pięciu latach.

bDXOTgtP
Zobacz także: Obejrzyj: Kij i marchewka dla przedsiebiorców. "Nie możemy sobie pozwolić, by państwo było oszukiwane"

Resort przypomniał, że obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, a także "zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie".

bDXOTgtV

Jeśli podatnik stwierdzi, że na wykazie nie ma informacji o jego rachunku, wówczas, jak napisano, powinien sprawdzić, czy: "zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek oraz czy zgłoszony rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą".

Błędy należy zgłaszać do m.in. do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej WykazPodatnikow@mf.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXOTguq
firma
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(15)
Mariusz
rok temu
Same elementy pomocne i zachęcające do prowadzenia działalności gospodarczej Super wsparcie
czehoo
rok temu
Wróciła odpowiedzialność zbiorowa, to przeczy wszelkim regułom państwa prawa...
wiola
rok temu
86 mln państwo płaci miesięcznie urzędnikom , dlaczego odpowiedzialność za nieuczciwych została przerzucona na uczciwie płacącego za zakupione towary nie zbędne do produkcji przedsiębiorcy . Jeżeli mam się czuć zagrożona , swoje towary sprzedam tylko za gotówkę.
bDXOTgur
ala
2 lata temu
pytanie moze niemadre,ale co to jest ten fikus?
abc
2 lata temu
Pracownicy banków także tylko wzywają klientów i wypełniają wciąż nowe papiery. Nie ma czasu na klienta i bankowość. Do otwarcia konta wypełniamy a klient podpisuje tonę papierów, tworzą się z tego księgi. Myślę że mamy wszystko przeregulowane w poszukiwaniu wyimaginowanych przestępców. Te działania uszczelnią system i zabiją gospodarkę.