Notowania

gospodarka
29.01.2019 15:46

Podatki. Morawiecki o ściągalności VAT-u

W 2018 roku do Skarbu Państwa wpłynęło 175 mld zł z tytułu podatku VAT, podczas gdy rząd liczył pierwotnie na 167 mld zł - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: PAP/Piotr Nowak)

Jak mówił Morawiecki na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu, w 2007 roku wpływy z VAT stanowiły około 8,1 proc. ówczesnego produktu krajowego brutto Polski. Jednak w kolejnych latach, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, ten odsetek zmalał.

Premier mówił, że "za rządów Platformy" nastąpił "dołek". Wpływy spadły i stanowiły już tylko 6,8 proc. PKB. Po kolejnej zmianie rządu - przekonywał premier - nowa ekpia wzięła się ostro za uszczelnianie luki VAT-owskiej i to przyniosło efekt.

Jak tłumaczył premier, za sprawą takich działań, jak wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego czy mechanizm podzielonej płatności, w 2018 roku udało się ściągnąć nawet więcej VAT-u, niż początkowo zakładał rząd. Wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły 175 mld zł wobec prognozowanych 167 mld zł.

Zobacz też: Rząd uszczelnia VAT, a przymyka oko na co innego. "Cała Polska wschodnia pali i pije bez akcyzy"

Morawiecki wypowiedział się na temat VAT-u w związku z pytaniami o poniedziałkowe przesłuchanie byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego na komisji ds. VAT. Rostowski mówił, przywołując m.in. dane MFW oraz zmiany wpływów do budżetu w latach 2010-2013, że albo były one efektem bardzo skutecznego działania rządu albo dowodem na to, że największy wpływ na lukę mają zmiany we wzroście PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomość, vat, podatki, mateusz morawiecki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

OleinikMądrego i kompetentnego Premiera RP, to aż chce się słuchać.

29-01-2019

ajaksTego kretacza nawet nie czytam ani nie słucham. Pewnie propaganda sukcesu przed wyborami, albo przykrycie afer i mordu Pana Adamowicza

29-01-2019

Filip.. A wziął pod uwagę wzrost cen i usług? Bo się od tego nalicza VAT.

Rozwiń komentarze (36)