Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Podatki. Ekspert: pieniądze z uszczelnienia VAT nie wystarczą na programy socjalne

11
Podziel się:

Z tytułu uszczelnienia VAT do budżetu wpłynie 22 mld zł. To połowa kosztów programu 500+. Gdyby do tego dodać 13. i 14. emeryturę, to aby sfinansować tylko te programy, potrzebna byłaby kwota trzy razy wyższa – wylicza dr Sławomir Dudek, ekspert finansów publicznych, główny ekonomista Pracodawców RP.

Podatki. Ekspert: pieniądze z uszczelnienia VAT nie wystarczą na programy socjalne
dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP (Archiwum prywatne, Pracodawcy RP)
bECFLXwB

Według dr. Sławomira Dudka, byłego dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, rząd nadużywa stwierdzenia, że jakiś wydatek uda się sfinansować "dzięki uszczelnieniu VAT". Powód? Pieniędzy tych, w porównaniu z potrzebami jest dużo za mało.

Ekonomista przypomina, że premier Mateusz Morawiecki chwalił się, że uszczelnienie VAT miało umożliwić m.in. sfinansowanie tarcz finansowych.

bECFLXwD

- Gdyby podliczyć wszystkie wydatki, jakie miały być owocami uszczelnienia, to mamy do czynienia z cudem na miarę biblijnego rozmnożenia chleba i ryb nad Jeziorem Galilejskim - zauważa ekspert.

Zobacz także: Czarnecki stracił Idea Bank. "Tak to działa, decyzja nieodwracalna"

VAT-em się nie załata

bECFLXwJ

Jak policzył dr Dudek, jedna złotówka z uszczelniania VAT musiałaby sfinansować kilka złotówek programów rządowych.

Przypomina, że efekty uszczelnienia VAT widać w bilansie danin publicznych. Mówi on m.in. to, czy więcej podatków zwiększono, czy więcej obniżono. Przy czym bez znaczenia jest to, jak nazywa się jakiś podatek: daniną czy opłatą.

- Taki bilans co roku w ustawie budżetowej przedstawia Minister Finansów w ramach obliczania limitu wydatków wynikających ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) – tłumaczy ekonomista.

W regule wydatkowej wykazywane są tzw. dochody/działania dyskrecjonalne. Polega to na tym, że jeżeli rząd zwiększa trwale jakąś daninę publiczną, zwiększa bazę podatkową, redukuje lukę podatkową czy wprowadza nową daninę, to może powiększyć limit wydatkowy o te kwoty.

bECFLXwK

Z drugiej strony, jeżeli obniża jakąś daninę, wprowadza ulgę, to musi pomniejszyć limit wydatkowy.

Na bazie reguły wydatkowej można więc zrobić bilans zwiększenia i zmniejszenia danin publicznych i sprawdzić słowa premiera.

8 mld zł - koszty nowych danin

bECFLXwL

I tak w 2021 r. rząd w ustawie budżetowej zapisał w regule wydatkowej kilka działań po stronie dochodowej:

• opłata mocowa: +6,2 mld zł

• opłata "cukrowa" + "małpki" : +3,4 mld zł

• CIT (struktury hybrydowe, schematy transgraniczne w podatku): +1,3 mld zł

bECFLXwM

• podatek od sprzedaży detalicznej: +1,2 mld zł

• CIT i PIT (podatek u źródła): +0,8 mld zł

• CIT - podatek estoński: -5,6 mld zł

• CIT – spółki komandytowe: +1,7 mld zł

• CIT – próg dla stawki 9 proc.: -0,4 mld zł

• PIT – próg dla ryczałtu: -1 mld zł

• PIT – ulga abolicyjna: +0,2 mld zł

Oznacza to, że w 2021 r. netto firmy i gospodarstwa domowe zapłacą o 8 mld zł więcej różnych danin.

A co z uszczelnieniem VAT-u?

Według dr. Dudka, który prześledził ustawy budżetowe z lat 2016-2020, prognozowano tam stały wzrost z danin publicznych. Wpływy do budżetu w 2020 r. z tego tytułu miały być aż o 50 mld zł większe niż te z 2015 r.

Tymczasem, w znowelizowanej ustawie budżetowej za 2020 r. wycofano wpływy na kwotę prawie 24 mld zł. W tym prawie 11 mld zł skutków uszczelniania VAT.

Wcześniejsze plany rządu okazały się zbyt optymistyczne. Nastąpił kryzys.

Mniejszy wzrost dochodów z danin publicznych (ledwie 32,7 mld zł — wobec wcześniejszej kwoty 50 mld zł), to również mniejszy efekt z uszczelnienia VAT.

Kwota 22 mld zł, która ma wpłynąć, stanowi zaledwie połowę kosztów programu 500+.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECFLXxe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
ZK590
9 miesięcy temu
przecież to jest wiadome, że przez 100 lat nie będzie dodatkowo po 40 mld z tyt. uszczelnienia VAT. Poza tym TYLKO na 500+ budżet przeznacza 40 mld zł a na ochłap zwany 13, 9 mld netto. 14 jeszcze nikt nie widział więc po co wieszczyc o wirtualnych kosztach, zwłaszcza dla tak zbędnej grupy jak emeryci.
Emigrant
9 miesięcy temu
Łatwo policzyć jak skarb państwa żeruje na podatnikach. Powiedzmy, że zarabiam 25 zł na godzinę (powiedzmy), od tego składki przy wypłacie zjadają jakieś 8-9 złotych. Zostaje 16. Za te 16 kupuję w sklepie papierosy. W cenie papierosów około 60 procent to kolejne podatki, czyli kolejne 9 złotych (około). Czyli naprawdę z 25 złotych ile wydaję na dobra po doliczeniu wszystkich danin, składek i podatków? CAŁE 7 ZŁOTYCH... O ile nie mniej, tak nas rząd obdziera z pieniądza będącego w obrocie, przy każdej transakcji wszystko jest obłożone podatkami na wszelkie możliwe sposoby. Pozdrawiam.
krzysztof
9 miesięcy temu
le poco sie stresowac i tak te wszystki długi bedą spłacac przyszłe pokolenia dlatego dają 500+ zeby wiecej było rąk do pracy sam premier przyznał ze puzniej sie odkujemy najpierw szystko padnie potem jak po wojnie muzycy dostaną kupe kasy zeby praca szła po 12 godzin i znów dopiero wnuki odczują dobrobyt wiec niema co narzekac niech teraz elity sie dorabiają wkoncu oni nas przezyją bo tylko aktorzy dorzywają 100
bECFLXxf
Piotr
9 miesięcy temu
Ludzie ich niedługo rozliczą. Nochal i reszta tej mafii będzie w miejscu gdzie nie dają cukru !!!
George
9 miesięcy temu
Tego typu eksperci twierdzili swego czasu, że opodatkowanie banków.... że podniesienie płacy min.... No przypomnijcie co mówili🤣