Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Luka VAT. Koniec z wielkim uszczelnianiem

256
Podziel się:

Premier Morawiecki przy wielu okazjach chwalił się, jak jego rząd zmniejszył lukę VAT. W planach na 2019 rok było dalsze uszczelnianie. Ale się nie udało.

Zmniejszanie luki VAT-owskiej było wielkim jednym z głównych postulatów rządu PiS. W 2019 roku się nie udało.
Zmniejszanie luki VAT-owskiej było wielkim jednym z głównych postulatów rządu PiS. W 2019 roku się nie udało. (Mateusz Wlodarczyk / Forum)
bEstQymt

Uszczelnianie systemu podatkowego było jednym z głównych postulatów rządu PiS. Ważna była zwłaszcza likwidacja luki w VAT. Obecny rząd oskarżał poprzedników z PO-PSL o doprowadzenie do sytuacji, w której luka VAT wynosiła aż 250 mld zł.

I rzeczywiście, za rządów PiS luka się zmniejszyła, rosły też wpływy budżetowe z VAT-u, co pomogło w znalezieniu pieniędzy na liczne programy socjalne.

To, że ten rok będzie szczególnie trudny pod względem pozyskiwania wpływów budżetowych, jest za sprawą epidemii koronawirusa pewne. Jednak okazuje się, że już w zeszłym - kiedy o kryzysie nie było mowy - coś się w VAT-owskiej maszynie zacięło.

bEstQymv
Zobacz także: Obejrzyj też: Czas na reformy? Balcerowicz: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Wypunktował to dobitnie we wtorek na Twitterze dr Sławomir Dudek - były wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów. Dudek odszedł z resortu w ubiegłym roku, w latach 2012-2019 był dyrektorem Departamentu Polityki Makroekonomicznej, przez cztery wcześniejsze lata był zastępcą dyrektora. W sumie w ministerstwie pracował zaś od 1996 roku. Dziś jest ekspertem Pracodawców RP.

Dudek przyjrzał się sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej 2019. Jak się okazuje, choć w ubiegłym roku rząd planował uszczelnić lukę VAT o 4,6 mld zł, udało się to zrobić tylko na poziomie 0,1 mld zł. A zatem zrealizowane zostało jedynie 2,2 proc. planu.

bEstQymB

Tym samym luka VAT w 2019 roku była na niemal niezmienionym poziomie (12,03 proc.) w porównaniu do tej z roku 2018 (12,08 proc.). Gdyby natomiast policzyć ją nie w procentach, a po prostu w złotówkach, to nawet się powiększyła: z 24 mld zł w 2018 roku do 25 mld zł rok później.

"Tak jak szacowałem na początku lutego, proces uszczelniania zatrzymał się" - skomentował Dudek.

bEstQymC

Dla oddania pełni obrazu należy wspomnieć, że ubiegłoroczny wynik na poziomie nieco ponad 12 proc. mocno spadł w porównaniu z wartościami, jakie luka VAT przybierała jeszcze pięć lat temu. Do 2015 roku nie spadała ona poniżej 20 proc. Nie zmienia to faktu, że rządowi nie udało się w ubiegłym roku zrealizować własnych planów dalszego uszczelniania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEstQymD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEstQymW
podatki
vat
KOMENTARZE
(256)
cXB
rok temu
bez kozery powiem pińcet
ewa
rok temu
Będą doić ale z nas a nie uszczelniać bo już nie ma co
gosc
rok temu
Ja myślę że naczelna dewizą wszystkich Polaków powinno być jak z cyztatu że "wystarczy nie kraść" a srodki będą sie znajdować, coż wnioski każdy wyciągnie sam. Przykre :-(
bEstQymX
anioł
rok temu
Pracownicy KAS czekają na zapowiedziane bodźce płacowe . Po ich wypłacie będzie lepiej ...
nil
rok temu
A co powie wielki znawca przewodniczący komisji od WAT
...
Następna strona