Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Podnosi się poziom życia Polaków. Jest już wyższy niż Portugalczyków

34
Podziel się:

Poziom życia w Polsce podnosi się i jest już wyższy niż w Portugalii - donosi bankier.pl. Pokazuje to wskaźnik rzeczywistej konsumpcji indywidualnej - czyli tego, ile faktycznie dóbr i usług gospodarstwa domowe spożywają w ciągu roku.

Podnosi się poziom życia Polaków. Jest już wyższy niż Portugalczyków
Poziom życia Polaków, według jednego wskaźnika Eurostatu, podnosi się (East News, Jaap Arriens Xinhua)

W 2021 r. poziom rzeczywistej konsumpcji indywidualnej przeciętnego Polaka wyniósł 84 proc. średniej dla krajów UE - podaje Bankier.pl, za danymi Eurostatu. Jest to poprawa wobec 2020 r., kiedy to wskaźnik ten wynosił 83 proc.

Poziom życia w Polsce wyższy niż w Portugalii czy Grecji

Wyprzedziliśmy tym samym Portugalczyków, którzy konsumują 83 proc. średniej UE oraz gonimy Hiszpanów (85 proc.). We wskaźniku tym wyprzedzamy też wiele innych krajów europejskich, m.in. Grecję (76 proc.) czy Chorwację (73 proc.). Co ciekawe, Słowenia była za Polską jeszcze w 2020 r., a w 2021 r. wyprzedziła nas, z wynikiem 87 proc. Dużo lepszą sytuację mają za to Litwini (97 proc.) oraz Włosi (97 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Polacy mogą jednak nie odczuwać efektów, które widać w danych Eurostatu. Przypomnijmy, że według sondażu z maja 2022 r. ponad 60 proc. Polaków czuje, iż poziom ich życia się pogarsza. Winią za to przede wszystkim inflację, która w maju podskoczyła do 13,9 proc.

Bankier zaznacza, że w kilku krajach wskaźnik ten jest znacznie powyżej unijnej średniej, m.in. w Luksemburgu (146 proc.), Danii (121 proc.) czy Niemczech (120 proc.). To jedyne kraje, które przekroczyły 120 proc. Dodatkowo, Holandia, Belgia, Austria, Szwecja, Finlandia i Francja notują wyniki w zakresie 110-120 proc.

Jak podkreśla Bankier.pl, wskaźnik rzeczywistej indywidualnej konsumpcji nie jest idealny dla odwzorowania poziomu życie, bo np. nie uwzględnia różnic w jakości dóbr czy usług. Problem ten dotyczy jednak także innych wskaźników, używanych do mierzenia poziomu życia, np. przelicznika PKB per capita, czyli Produktu Krajowego Brutto na obywatela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Puo
rok temu
Podnosi się poziom samochodów ukraińskich wczasowiczów w Polsce
Uściślijmy
rok temu
Poziom życia członków rodzin pisowskich podnosi się bez wątpienia, kosztem nas wszystkich.
Bzdura+
rok temu
Podnoszą to się ceny i inflacja.
Jmdy
rok temu
Mi i znajomym w moim kręgu poziom ten zdecydowanie zmalał. Dziwne bo analizując sytuację polakow poziom życia radykalnie spadł. Autorowi pewnie chodzi o polityków, Ci mają obecnie istne eldorado
gość
rok temu
też widać ten dobrobyt. dziś znów nie kupiłem węgla. prosta rzecz. najpierw zamykali kopalnie, kazali wymieniać piece na takie za 12 tysięcy a dziś węgla nie ma! i czego rząd się nie chwyci, to spierdoli! najpierw słucha unii ( niemiec) coś likwiduje a potem niemcy otwierają u siebie jak elektrownie węglowenp. samochodów elektrycznych też u nas nie będzie, kupimy zachodnie. najpierw zlikwidują nam spalinowe i orlen bo po co nam orlen jak nie można będzie mieć auta spalinowego???
...
Następna strona