Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Podwyżki cen gazu uderzają w Polaków. Prezes UOKiK chce działań wobec Gazpromu

78
Podziel się:

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poprosił unijną komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu. - Z niepokojem obserwuję rosnące ceny gazu, nie tylko w Polsce, ale również w Europie - mówi Chróstny. I oskarża za ten stan rzeczy rosyjskiego dostawcę błękitnego paliwa.

Podwyżki cen gazu uderzają w Polaków. Prezes UOKiK chce działań wobec Gazpromu
Podwyżki cen gazu uderzają w Polaków. Prezes UOKiK chce działań wobec Gazpromu (Pexels, Honye)

- Głównym powodem wysokich cen gazu w ostatnich miesiącach jest świadome działanie rosyjskiego monopolisty. Widzimy ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu Jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom - mówi Chróstny.

W ocenie prezesa UOKiK przekłada się to na "istotne trudności, a nawet brak możliwości uzupełnienia zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego".

W co gra Gazprom?

- Stan wypełnienia europejskich magazynów gazu jest obecnie niższy niż średnia z ostatnich 5 lat, a położone w Europie magazyny należące do Gazpromu są wypełnione jedynie na minimalnym poziomie w porównaniu do ubiegłych lat. Pojawiły się także wywołane przez spółkę ograniczenia w handlu na giełdach europejskich oraz na giełdzie petersburskiej SPIMEX, gdzie Gazprom wprowadził limit do 50 procent dostępnych wolumenów gazu - tłumaczy Chróstny.

Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

Jak podkreślił, jednocześnie można zauważyć, że Gazprom posiada gaz w ilości wystarczającej do zaspokojenia popytu. Jego zdaniem świadczy o tym brak problemów z dostawami na rynku rosyjskim, gdzie nie ma również skoku cenowego gazu, notowanego w Europie.

- Wiele wskazuje na to, że jednostronne działania Gazpromu, będącego głównym dostawcą gazu do Europy, mogą stanowić przejaw zakazanego przez Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym. Dlatego w zeszłą środę, 29 września, wystąpiłem do Komisarz Margrethe Vestager odpowiedzialnej za ochronę konkurencji w KE o zbadanie praktyk Gazpromu - przekazał.

W opinii Chróstnego, działania po stronie Gazpromu "mają charakter wewnątrzwspólnotowy, stąd powinna im się przyjrzeć właśnie KE". Prezes UOKiK zaznaczył, że za brak reakcji względem rosyjskiego monopolisty, płacą z nawiązką europejscy konsumenci, przedsiębiorcy i gospodarki Państw Członkowskich.

Ceny gazu uderzają w gospodarkę

- Chciałbym także podkreślić, że niezależnie od wystąpienia do KE także UOKiK zbiera i analizuje zmieniającą się sytuację rynkową. Wsłuchujemy się w głosy polskich przedsiębiorców w szczególności z branży energetycznej i gazowej, ale również docierają do nas skargi konsumentów, dotkniętych podwyżkami cen gazu - wskazał.

Zdaniem Chróstnego sytuacja ta rzutuje również "bardzo mocno na rolnictwo, przyczyniając się w ostatnich miesiącach do bardzo wysokich wzrostów cen nawozów".

- Bez wątpienia sytuacja zaszła za daleko i tym działaniom Gazpromu, w toku postępowania antymonopolowego, powinna się przyjrzeć Komisja Europejska - przekazał Chróstny. Dodał, że zadeklarował współpracę Urzędu z KE "w tej naglącej sprawie".

Przypomnijmy, że od października zaczęła obowiązywać nowa taryfa za gaz. Rachunki gospodarstw wzrosną średnio o 6,8 proc. Jeśli prognozy mroźnej zimy się sprawdzą, za ogrzanie domu zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej.

Tymczasem w piątek w wywiadzie opublikowanym w rosyjskiej niezależnej "Nowej Gaziecie" analityk Michaił Krutichin wyjaśniał schemat działania rosyjskich władz w sprawie dostaw gazu do UE. Jego zdaniem Gazprom chce wywołać panikę ograniczając sprzedaż gazu, a następnie podpowiedzieć, że gaz popłynie szerokim strumieniem, jeśli Unia Europejska zrezygnuje z przepisów antymonopolowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
marian
2 lata temu
W CENIE GAZU dla odbiorcy prawie POŁOWA ( 50%) to cena POLSKICH dystrybutorów, którzy TYLKO za przesył BIORĄ TAKA KASĘ!!!! NO i FISKUS który WIELOMA PODATKAMI PODNOSI CENĘ GAZU i po przez te podatki ZAWYŻA KOSZTY przemysłu i indywidualnych klientów,gospodarstw domowych !!!!!!!!
FirmaPL
2 lata temu
Zlikwidować konkordat ! A te pieniądze przeznaczyć na dopłaty do rachunków gazu !
Rafał
2 lata temu
A czy my nie mamy podpisanej umowy jeszcze przez Pawlaka na gaz na najbliższe 15 lat ? W takiej umowie powinien być mechanizm ustalania cen...
Pozorovatel
2 lata temu
Otóż jeszcze w tym roku Polska wygrała przeciwko Gazpromowi odejście od ceny kontraktowej gazu (190$/1000m3) na rzecz cen giełdowych (ostatnio 800$/1000m3). Nie zapominajmy też, że to Europa (podpuszczona przez USA) blokowała rosyjskie inwestycje gazowe, wymuszała też finansowanie przez Gazprom finansowanie bankrutującego państwa ukraińskiego. Skąd Gazprom miał wziąć pieniądze na utrzymanie Ukrainy, jak nie z przychodów ze sprzedaży gazu. "Masz czego chciałeś Grzegorzu Dyndało". A przypominam, że Gazprom co do sześciennego metra realizuje kontrakty zawarte z państwami UE. Zresztą przecież my nie mamy się o co martwić mamy tani i pachnący fiołkami gaz skroplony z USA i Kataru. Może wreszcie tej zimy Polacy zrozumieją, że gospodarka energetyczna państwa to jest dziedzina dla fachowców a nie fanatycznych mitomanów. Pozdrawiam i idę zbierać szyszki, bo coś mroźna noc była.
Chendryks
2 lata temu
"Przejaw zakazanego przez Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym". Od kiedy to Rosja jest w UE?
...
Następna strona