Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Podwyżki cen w 2020 roku. Na liście alkohol, papierosy, napoje, prąd i wiele więcej

381
Podziel się

Podwyżki cen w 2019 roku były duże? Szykuj się na jeszcze większe drenowanie portfela. Za wywóz śmieci trzeba zapłacić nawet o 50 proc. więcej. Podobnie jak za niektóre napoje. A lista podwyżek jest dłuższa.

Długa jest lista towarów i usług, które zdrożeją w 2020 roku.
Długa jest lista towarów i usług, które zdrożeją w 2020 roku. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)
bDzXLYol

Po zabawie sylwestrowej pozostało już tylko wspomnienie, a przeciętny Kowalski wraca do szarej rzeczywistości. Ta od początku roku atakuje podwyżkami cen. Od stycznia o około 12 proc. powinny podskoczyć rachunki za prąd. Nowe cenniki zatwierdzone mają już wszystkie największe firmy energetyczne.

Podwyżek ustalanych urzędowo będzie w 2020 roku więcej.

bDzXLYon

Ministerstwo Finansów przygotowało już przepisy, która zakładają podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Jak oszacowali sami urzędnicy, półlitrowa butelka wódki podrożeje o około 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa wzrośnie o około 6 groszy.

Resort obliczył też, że podwyższenie akcyzy związanej z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 sztuk) przeciętnie o około 1,02 zł, a paczka tytoniu (50 g) będzie droższa o 1,69 zł.

Zobacz także: Ceny jedzenia w Polsce równają do Zachodu. "Niektóre produkty są droższe niż w Niemczech"

Nie tylko alkohol, ale i słodkie napoje decyzją rządu będą droższe. Znany z innych krajów podatek cukrowy właśnie staje się faktem w Polsce. U nas będzie to opłata cukrowa. Ministerstwo Zdrowia przygotowało już odpowiedni pomysł: opłata wyniesie do 1 zł za każdy litr napoju. I tak za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej przyjdzie zapłacić o 70 groszy więcej.

bDzXLYot

Dodatkowe 10 groszy przyjdzie dołożyć za napoje mające więcej niż jedną substancję słodzącą. Kolejne 20 groszy dojdzie za napój zawierający kofeinę, taurynę lub guaranę - czyli popularne napoje energetyczne.

Z naszych wyliczeń wynika, że butelka Coca-Coli (850 mln) może zdrożeć o blisko 24 proc. Z kolei za napój Zbyszko (1,75 l) trzeba będzie zapłacić nawet o połowę więcej.

Bardzo duże podwyżki będą dotyczyć wywozu śmieci, choć decyzje o tym leżą po stronie władz poszczególnych miast. Z symulacji wynika, że w stolicy dwuosobowa rodzina w mieszkaniu nieprzekraczającym 45 metrów kwadratowych zapłaci od 36 do 54 zł. Obecnie wychodzi niecałe 20 zł.

Niektóre duże miasta jak Poznań, Łódź, Katowice czy Gdańsk już zmieniły cenniki. Tam stawki wzrosły nawet o blisko połowę.

bDzXLYou

Odgórną decyzją w 2020 roku podniesiona zostanie też opłata paliwowa. Bezpośrednio podwyżka dotknie producentów, ale nie trudno się domyśleć, że koszt ten zostanie w dużej mierze przerzucony na kierowców. Tym bardziej, że ceny paliw tak często się zmieniają, że łatwo będzie je "przemycić". Szacuje się, że podwyżka może być nawet 5-procentowa.

Inflacja o jedną trzecią wyższa

To tylko kilka najgłośniejszych podwyżek. Co z innymi towarami i usługami? Według ekonomistów Santandera średnio ceny w 2020 roku mają wzrosnąć o około 3 proc. Przy podwyżkach śmieci czy prądu nie robi to może takiego wrażenia, ale inflacja ma być wyższa o prawie jedną trzecią w porównaniu z 2019 rokiem, w którym już i tak było mocno czuć drożyznę.

Według ekonomistów ceny żywności mogą średnio wzrosnąć o 3,8 proc. Eksperci zwracają uwagę m.in. na zagrożenie dalszymi podwyżkami cen wieprzowiny. Przez problemy z ASF Amerykański Departament Rolnictwa spodziewa się spadku chińskiej produkcji wieprzowiny do poziomu o 40 proc. niższego niż w 2018 roku.

bDzXLYov

Zdaniem ekonomistów BOŚ Banku należy oczekiwać silniejszego wzrostu cen mięsa niż np. cen warzyw, których podwyżki powinny wyhamować.

Nie ma się też co nastawiać na obniżki cen mieszkań. Według danych Expandera i Rentier.io średni wzrost cen ofertowych mieszkań pod koniec 2019 roku wyniósł około 13 proc., a w takich miastach jak Kraków czy Gdańsk podwyżki przekraczają 20 proc. Wydaje się, że jedyne, na co można liczyć, to lekkie spowolnienie dynamiki podwyżek. Tym bardziej że eksperci dementują pojawiające się co chwila sugestie o bańce na rynku nieruchomości.

Coś stanieje?

Rok 2020 powinien upłynąć pod znakiem podwyżek cen, ale niektóre rzeczy mogą potanieć. Od stycznia o niemal 2 proc. mają spaść rachunki za gaz. To efekt obniżki zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podobnie jak w poprzednich latach można też liczyć na statystycznie niższe ceny ubrań i obuwia. W 2019 roku wahały się od 1 do 3 proc. W najbliższych 12 miesiącach może być podobnie.

bDzXLYow

Nie można też wykluczyć, że pojedyncze produkty spożywcze także w skali roku mogą potanieć. Będzie to wynikać - jak podkreślają ekonomiści - z efektu wysokiej bazy. Niektóre ceny tak mocno skoczyły w 2019 roku, że w tym mogą być niższe. W ostatnich latach duże zmiany na plus i minus były w przypadku np. jaj, masła i cukru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzXLYoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(381)
WANDA
rok temu
Wydoja Polakow do ostatniego grosza
lesioand
rok temu
Miala byc cudownie i tanie państwo, co zostało drożyna i niezgoda miedzy ludzmi
PIRANIA 🤠
rok temu
Chcieliście PiS, no to macie. Trzeba było myśleć podczas wyborów, teraz płacić i nie narzekać ciemna maso
bDzXLYoP
Dziadek
rok temu
We Francji podnieśli ceny paliw i od roku rząd nie daje sobie rady z ludźmi na ulicach ale co dużo mówić jaki kraj to takie strajki
Avip
rok temu
Jarosław to nie Janosik. Janosik dawał biednym, ktorzy ciężko pracowali, a zabieral bogatym nierobom. Jarosław zabiera bogatym, którzy ciężko pracują a daje biednym nierobom.
...
Następna strona