Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Podwyżki dla urzędników. Dodatkowe wypłaty przy wyborach

15
Podziel się:

W 2023 r. przeciętna pensja w służbie cywilnej sięgnęła 9,3 tys. zł brutto. To wzrost o 1,2 tys. zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jeszcze większe podwyżki otrzymali pracownicy urzędów wojewódzkich, gdzie średnia pensja skoczyła o 1,5 tys. zł. Natomiast przed wyborami pojawiły się bonusy.

Podwyżki dla urzędników. Dodatkowe wypłaty przy wyborach
Podwyżki dla urzędników w 2023 r. (Adobe Stock, barnaba)

"DGP" zaznacza, że "po raz pierwszy od trzech lat przybyło urzędników". W ubiegłym roku zatrudnionych było 119,6 tys. osób w 1741 urzędach. Z tej grupy 6 proc. to osoby niepełnosprawne.

Natomiast samo wynagrodzenie różni się w zależności od urzędu, w którym się pracuje. Najmniejsze wypłaty są w urzędach wojewódzkich (średnio 8,3 tys. zł brutto), a następnie w innych urzędach centralnych (9,7 tys. zł). W Krajowej Administracji Skarbowej pensje sięgają 9,9 tys. zł, a w ministerstwach oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 12,3 tys. zł.

Podwyżki dla urzędników

Biorąc pod uwagę wszystkie urzędy, płace wzrosły o 15,7 proc. Jednak w opinii Anity Noskowskiej-Piątkowskiej, szefowej służby cywilnej, realny wzrost wynagrodzenia wyniósł 4 proc. ze względu na 11,3 proc. inflację.

"Dopiero tegoroczne 20 proc. podwyżki są odczuwalne dla członków korpusu. W ubiegłym roku nie było pieniędzy na spektakularne podwyżki, ale tuż przed wyborami pojawiły się specjalne bonusy wynoszące średnio ok. 1,1 tys. zł. Dlatego łącznie na wynagrodzenia członków korpusu służby cywilnej wydatkowano 13,4 mld zł. Było to więcej względem 2022 r. o ponad 2 mld zł (17,8 proc.)" - czytamy.

Z podwyżek zadowolona jest łódzka "Solidarność" działająca przy urzędzie wojewódzkim. Związkowcy "mają nadzieję, że w kolejnych latach podwyżki będą na podobnym poziomie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
for
miesiąc temu
Emerytom doliczą należną inflację i rozpisywanie i podliczanie ile to kosztuje nie ma końca a urzędasom w ciszy takie sumy się daje. Dlatego na forach aż kipiało od ich wpisów broniących .
Anal
miesiąc temu
jakie 20% oszuści - napiszcie ze 12,3% z tego dał Morawiecki
Janka
miesiąc temu
Najważniejsze że 39 letni emeryci mundurowi mają się dobrze, a reszta do roboty do 65 na nich. Taki kraj Polska
:) błąd
miesiąc temu
Chętnie przygarnę taką wypłatę!!!
chudy11
miesiąc temu
jak to sie mówi - jak jesteś niedojda to idziesz do urzędu ( na pastwówkę ) . Nie warto tam płacić - a juz napewno - redukować ten komunistyczny ustrój. Dzis byłem o "papierek" w starostwie - 20 min czekania - to samo mógłbym dostać na maila wysłany z automatu przez system infomratyczny. Robienie etatów aby mieli co robić za podatki.