Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Podwyżki stóp procentowych. Minister finansów apeluje do kredytobiorców o rozwagę

50
Podziel się:

Stopy procentowe mogą znów wzrosnąć - taki scenariusz bierze pod uwagę Tadeusz Kościński, minister finansów. Decyzje RPP bacznie powinny śledzić osoby występujące o kredyt na zakup mieszkania, bo jeśli stopy wzrosną, będą płacić potem wyższe raty.

Podwyżki stóp procentowych. Minister finansów apeluje do kredytobiorców o rozwagę
Osoby występujące o kredyt powinny dwa razy sprawdzić, czy na pewno je na nie stać - raty mogą bowiem wzrosnąć (money.pl, Rafał Parczewski)

Październikowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej może być sygnałem, zwłaszcza dla osób wspomagających się kredytem przy kupnie mieszkań, że będą one dalej rosły - powiedział w środę podczas kongresu Impact 21 w Poznaniu minister finansów Tadeusz Kościński.

- Mam nadzieję, że sygnał, który wysłała RPP dwa tygodnie temu (podniesienie stóp procentowych - PAP), to sygnał, że stopy będą szły do góry i ludzie się zastanowią, czy naprawdę ich stać, żeby brać kredyty i kupować nieruchomości, bo może być trochę ciężej spłacać kredyty za kilka lat, jak stopy procentowe będą wyższe - powiedział Kościński.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 6 października, nieoczekiwanie dla rynku, podniosła stopę referencyjną do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej, lombardową do 1,00 proc. z 0,50 proc. redyskontową weksli do 0,51 proc. z 0,11 proc., a dyskontową weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Minister, pytany o obecny podwyższony poziom inflacji przyznał, że za taki stan odpowiadają w dużej mierze czynniki zewnętrzne. - Ta inflacja jest spowodowana różnymi czynnikami, sporo jest zewnętrznych. Ceny energii, cena gazu, cena ropy, poszły bardzo mocno w górę. Mieliśmy przez rok lockdown, sporo zaoszczędziliśmy, bo nie wydawaliśmy, więc teraz zaczynamy wydawać - powiedział Kościński.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
vnbm
3 lata temu
Mogą wzrosnąć ? to chyba jakieś wolne żarty , ten co nie podnosi stóp , bredzi że inflacja jest przejściowa i okrada od 2 lat Polaków powinien odpowiadać własnym majątkiem
wxy
3 lata temu
Zaoszczędził chyba Kościński.
grf
3 lata temu
Rozdajcie więcej kasy. Inflacja prawie 7%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
apis
3 lata temu
rozwiązanie jest proste: ceny rosą bo ludzie kupują na inwestycje ok 70% mieszkań to inwestycje i zakupy spekulacyjno - cesyjne, rozwiazanie jest bardzo proste, bardzo proste, dziwne że nit na to nie wpadł: generalnie zgodnie z zasadą mieszkanie to dobro podstawowe, mieszkanie służy do mieszkanie a nie spekulacji i inFwestowania 1. 90% podatku od obrotu nieruchomości - szybkiego kupna i sprzedaży - obenie fliperzy płacą 20% - tym działaniem z rynku znika element spelkulacyjno-fliperski 2 zakaz prawny handlu prawami do mieszkań niewybudowanych, tj. przed fizyczną datą obioru. - znika z rynku element spelulacujno - cesyjny, 3. progresywny kataster od 3 mieszkania w którym nie jest się zameldowanym np. 3 mieszkanie 1% , 4 mieszkania 1,5 % , 5 mieszanie 2% - lub kataster kwotowy progresywny 4. Przy kupnie od 5 mieszkania płacisz dodatkowy podatek + 10 % ceny mieszkania, z tego podatku gminy budują mieszkania komunalne 5. Ograniczenie wynajmu krótkoterminowego jak w wielu miastach europy, ew wynajem krótko to w typowych condach 6. Zakaz wykup mieszkań przez fundusze, obecnie to około 5% rynku - lub ograniczenie do 1% rynku rocznie 8. Budowa akademików w miastach studenckich - tanio bo mniejszy współczynnik parkingowy, większe wykorzystanie metrów vs ilość mieszkańców 9. Pieniądze inwestorów skierować, jako kapitał dla spółek do budowy mieszkań, spółka sprzedając mieszkania wypracowuje zysk dla inwestorów dajmy 3- 4% rocznie - co już jest lepszą alternatywą, niż najem długoterminowy 10. specustawa SZYBKIEO odrolnienia ziemi w miastach-obecnie Polskie miasta mają jedną z największych współczynników ziemi rolnej w obrębach miasta Wystarcza DOBRE legislacje, nie trzeba nawet pieniędzy pchać na rynek, wprowadzenie legislacji pkt 1, 2, 3 i 9, z miejsca ceny nurkują 30% w dół
Kon-Rad
3 lata temu
Najważniejsze, że stopa rośnie!
...
Następna strona