Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Niedźwiecki
|
aktualizacja

Podwyżki w zoo i parkach rozrywki. Rusza sezon na atrakcje na świeżym powietrzu. 500+ może nie wystarczyć

378
Podziel się:

Masz 500+, to płać, bo cię teraz stać. Patrząc na cenniki miejskich atrakcji dla rodzin, można odnieść wrażenie, że ich właściciele doszli właśnie do takiego wniosku. Podwyżki w popularnych miejscach, chętnie odwiedzanych przez turystów, wywołały burzę m.in. we Wrocławiu.

Bilet wstępu do wrocławskiego ZOO będzie w tym roku droższy. "To przez podwyżki cen prądu" - tłumaczy dyrektor ogrodu.
Bilet wstępu do wrocławskiego ZOO będzie w tym roku droższy. "To przez podwyżki cen prądu" - tłumaczy dyrektor ogrodu. (Wikimedia Commons CC BY)

Mamy 500+ na drugie i kolejne dzieci, niedługo - wszystko na to wskazuje – także pierwsze dzieci doczekają się wsparcia państwa. Problem w tym, że świadczenie rodzinne wypłacane jest już od dwóch lat, a faktycznie wartość 500 zł przez ten czas stopniała, m.in. z powodu inflacji i rosnących kosztów życia.

Ceny podstawowych produktów spożywczych poszły w górę. Mimo zaklinających obietnic rządu, prąd także drożeje, co przekłada się na wzrost kosztów we wszystkich branżach. Podwyżki nie ominęły także atrakcji dla rodzin, na które wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon.

Ceny zdecydowanie europejskie – można podsumować koszty wstępu do miejsc reklamujących się jako przeznaczone dla najmłodszych. Czas na konkrety

Zobacz także: Zobacz także: Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Powody do narzekań mają mieszkańcy Wrocławia. Przynajmniej dwie popularne atrakcje dla rodzin mocno zdrożały. Procentowo najbardziej poszły w górę ceny wstępu do Ogrodu Japońskiego. To piękne miejsce w parku Szczytnickim przy Hali Ludowej. W tym roku wstęp będzie droższy o 100 – 150 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. I nie jest to podwyżka z 50 groszy na złotówkę. Rok temu bilet normalny kosztował 4 złote, zaś ulgowy 2 złote. Teraz będzie to odpowiednio 8 i 5 złotych.

Czy to dużo? To zależy, ale wiadomość o podwyżce wzbudziła we Wrocławiu spore poruszenie. Rodzina z jednym dzieckiem musiałaby zapłacić 21 złotych za możliwość wejścia do miejskiego ogrodu. Władze miasta tłumaczą, że wpływy z biletów nie wystarczały na bieżące koszty a tym bardziej inwestycje.

Ogród przeszedł ostatnio remont – wymieniono nawierzchnię, poprawiono mostek i dach herbaciarni i miasto chce choć część pieniędzy odzyskać. Wrocławianie zastanawiają się jednak, jakim cudem teraz wpływy z biletów mają wzrosnąć, skoro mało kogo będzie stać na wizytę w tym miejscu.

We Wrocławiu zdrożały też bilety do ZOO. W ogrodzie mieszka ok. 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli 1100 gatunków. Prezes zarządu ZOO szacuje, że utrzymanie tej imponującej gromadki pochłonie w tym roku 1,5 mln zł więcej, niż w poprzednich 12 miesiącach. Wylicza konkrety.

Wzrost cen prądu o ponad 40 proc. oznacza 1,1 mln zł mniej w kasie ZOO. A na energii elektrycznej w ogrodzie nie da się tak po prostu oszczędzić. Kolejne 450 tysięcy złotych pochłoną opłaty za użytkowanie wód powierzchniowych – to efekt wprowadzenia nowej ustawy Prawo wodne. Szef ZOO przypomina, że o prawie 10 proc. podrożały materiały budowlane, jedzenie dla zwierząt a także koszty pracy. W efekcie normalny bilet wstępu będzie teraz kosztował 50 zamiast 45 złotych a ulgowy 40 zamiast 35 zł.

Wrocław nie jest sam

Niemal identyczna sytuacja jest w opolskim ogrodzie zoologicznym. Jego dyrekcja zauważyła wzrost kosztów utrzymania tej instytucji i konieczność podniesienia pensji pracownikom.

Efekt jest łatwy do przewidzenia. Jeszcze kilka tygodni temu normalny bilet wstępu do opolskiego zoo kosztował 18 zł, ulgowy 12 zł, zaś rodzinny - 50 zł. Obecnie, po zarządzeniu prezydenta Opola, bilet normalny to wydatek 22 zł, ulgowy 15 zł, a rodzinny – 60 zł.

Słynny zamek też droższy

Podwyżki widać niemal w każdym rejonie Polski. W poprzednim sezonie turystycznym wstęp na zamek w Malborku kosztował 39,50 zł lub 29,50 zł (normalny i ulgowy). Teraz (od maja 2019 roku) będzie to odpowiednio 45 zł i 35 zł. Oznacza to wzrost cen o 13-18 procent.

Władze instytucji przypominają, że przez ceny prądu muszą płacić więcej za ogrzewanie i klimatyzację a utrzymanie tak wielkiego obiektu generuje potężne koszty. Uznały też, że warto porównać się do innych olbrzymich (dosłownie i w przenośni) atrakcji, czyli Wawelu i kopalni soli w Wieliczce.

Faktycznie – zamek na Wawelu ma podobne ceny, choć trudno jest atrakcje porównać. Jest on podzielony na kilka ekspozycji, wejście na wszystkie kosztuje ok. 55 złotych w wersji „normalnej”.

Co ciekawe, w kopalni soli Wieliczka ceny są bardzo zbliżone – wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 64-69 złotych. Biorąc pod uwagę, że w cenę wliczona jest opieka przewodnika, cena nie wydaje się wygórowana – oczywiście w porównaniu do innych polskich atrakcji turystycznych. Mowa zarówno o miejscach mających wymiar historyczno-edukacyjny, jaki typowo rekreacyjny.

Niedawno otwarto park rozrywki Majaladnia we wsi Kownaty, w woj. lubuskiem. Bilet wstępu dla osoby dorosłej i dziecka powyżej 100 cm wzrostu to koszt 69 złotych, za mniejsze płaci się niecałe 40 zł. Dużo droższa jest słynna Energylandia w Zatorze. Tam za 69 złotych wejdzie osoba o wzroście do 140 cm, większe płacą 119 złotych. Tymczasem rok temu obie te pozycje w cenniku kosztowały o 10 złotych mniej. To oznacza wzrost ceny o 9-16 procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(378)
Tata 500-
3 lata temu
Tak właśnie działa socjalizm... dofinansowanie w nfz do balkonika 180 ale mozesz kupić go tylko w sklepie gdzie kosztuje 260zł. W internecie kupujesz go za 80 zł. Prosty lud zadowolony bo państwo mu dało...
Joasia
3 lata temu
raczej trzeba było się tego spodziewać. Ja jako rodzic staram się, aby dzieci nie siedziały tylko w domu. Uważam, że nawet za wyższą cenę biletu można je zabrać do zoo czy parku rozrywki. W Polsce trochę atrakcji dla dzieciaków jest więc my korzystamy. Kolejną podróż mamy zaplanowaną na kwiecień do tunelu aerodynamicznego w wielkopolsce. z mężem też będziemy latać w symulatorze.
Marek spodmar...
3 lata temu
Byłem we wrocławskim ZOO i za ulgowy zapłaciłem 40
Ja.
3 lata temu
A że w Opolu jest coś takiego jak Karta opolskiej rodziny to już nie napiszecie? Dzieci z Opola wchodzą do zoo czy do pływalni za 1zł
NIE
3 lata temu
Nie chodzić , ol..ć. Jak im się nie opłaca, zobaczymy jak będą kwikać. Wyjście z rodziną do zoo 200 zł, do kina 100 zł, do filharmonii to już nie mówię - ot taka "kultura".
...
Następna strona