Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

500 plus traci na wartości. Miesięczne wydatki na życie i inflacja są coraz wyższe

6
Podziel się

500 plus, czyli sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości (PiS), traci na realnej wartości prawie o połowę. Powodem tego są rosnące koszty życia, miesięczne wydatki rodzin oraz wzrost inflacji i cen produktów. Padł pomysł zwiększenia kwoty świadczenia.

500 plus traci na wartości. Miesięczne wydatki na życie i inflacja są coraz wyższe. Jest pomysł waloryzacji świadczenia
500 plus traci na wartości. Miesięczne wydatki na życie i inflacja są coraz wyższe. Jest pomysł waloryzacji świadczenia (East News, Tomasz Kawka)
bEpMzYqJ

500+: Większe miesięczne wydatki

Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że koszty życia w rodzinie wzrosły o ponad 200 złotych.

Gdy program 500+ wchodził w życie, czyli w 2016 roku, rodzina pobierająca świadczenie wydawała miesięcznie 3200 zł. Aż ¼ tych wydatków stanowiła żywność. Na opłaty za mieszkanie przeznaczano 570 zł. Kolejne 490 zł to koszt edukacji, kultury i rozrywki, 130 zł wydawano na zdrowie, a na pozostałe rzeczy, jak odzież, obuwie, internet czy transport, ponad 1200 zł.

bEpMzYqL

GUS policzył, że w 2019 roku wydatki te będą jeszcze wyższe. Rodziny korzystające z 500+ będą przeznaczać na jedzenie 880 zł miesięcznie, na mieszkanie ponad 600 zł, a koszty edukacji, rozrywki i kultury wyniosą 520 zł. Łączne wydatki wyniosą zatem ponad 3420 zł.

Dziennik “Super Express” obliczył, że realna wartość jednego świadczenia wynosi aktualnie około 270 zł, czyli mniej niż wyprawka szkolna z programu Dobry start, która wynosi 300 zł.

500+: Wzrost inflacji

Rosnący poziom inflacji również sprawia, że świadczenie 500 plus traci na swojej wartości. Z przewidywań Narodowego Banku Polskiego (NBP)
wynika, że inflacja w 2019 roku może wynieść nawet 3,3 proc.

500+: Będzie waloryzacja świadczenia?

Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem tej sprawy byłaby waloryzacja świadczenia programu 500 plus. Wspominała o tym pomyśle nawet Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Jednak konkretnych planów resort na razie nie ma.

bEpMzYqR

500+ na każde dziecko od lipca

Od lipca tego roku 500+ będzie można dostać bezproblemowo na każde dziecko. Zlikwidowane zostanie kryterium dochodowe przy wniosku o świadczenie na pierwsze dziecko.

bEpMzYrm
KOMENTARZE
(6)
PIS DA
2 lata temu
To nazywa sie dyktatura proletariatu.
daj ale wymag...
2 lata temu
Pieniądze z programu 500+ trafiające do rodzin na uzupełnienie budżetu rodzinny - są chyba przeznaczone na wydatki związane z dziećmi. Jak obserwuje się niektóre rodziny to uczyniły z tego źródła dochodu -zasadnicze źródło utrzymania dla rodziny ( zgroza , zgrozą wieje ). Na czele rodziny stoją: oboje rodzice lub rodzic ( jeden matka lub ojciec ) - to oni powinni - muszą zarobić na utrzymanie swojej rodziny . Może konieczne jest wyrywkowe sprawdzanie na co " niepracujący rodzice ( unikający podjęcia pracy ) " wydają pieniądze dzieci. W zwiazkach partnerskich należy sprawdzić czy partner (ka) - pracuje i dokłada do wydatków - czy tylko pasożytuje ........ Ponadto nasuwa się takie spostrzeżenie - skoro niektórzy ludzie " nie muszą szukać i pojmować pracy " do dobra zmiana daje pieniądze za nic - to oby ich dzieci - w przyszłości nie powielały styl życia rodziców !!! Popularne w Polsce rozdawnictwo z hasłem + to wydatkowane pieniądze na konsumpcję - łatwo przyszło ! , łatwo poszło ! - czy ktokolwiek z tych ludzi myśli o odłożeniu pieniędzy na tzw. " ciężkie czasy ".
mark
2 lata temu
Ten artykuł to jedna wielka manipulacja. Absurd pogania absurd.
bEpMzYrn
Seas
2 lata temu
No ale inflacja malutka, kto kłamie?
Lolek
2 lata temu
skoro w 2016 wydawała 3200 a teraz wydaje 3420 to jakim sposobem wartość 500+ spadła o połowę. wzrost kosztów życia to jakieś 7%. 500+ starczało na pokrycie 16% wydatków a teraz 15% więc spadek jest bardzo mały.