Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Pogoda szaleje, a będzie tylko gorzej. Tak zabezpieczysz dom przed zmianami klimatycznymi

3
Podziel się:

Europejska Agencja Środowiska informuje, że jednym z największych środowiskowych, społecznych i ekonomicznych zagrożeń dla ludzkości są zmiany klimatu. Ocieplenie zostało potwierdzone wielokrotnie przez różnych specjalistów.

Pogoda szaleje, a będzie tylko gorzej. Tak zabezpieczysz dom przed zmianami klimatycznymi
Budowa domu. Warto pomyśleć już na etapie projektu o zabezpieczeniu go przed zmianami klimatycznymi (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Systematycznie wzrasta temperatura powietrza, a opady śniegu nawet w środku zimy okazują się rzadkością. W połączeniu z częstymi przypadkami opadów nawalnych prowadzą do wielu zagrożeń, np. do trąb powietrznych i powodzi. Czy projekt domu, który zamierzasz wybrać, może być w jakimkolwiek stopniu dostosowany do zmian klimatu?

Jak informuje międzynarodowy zespół ds. zmian klimatu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), żyjemy w dobie rosnących globalnych średnich temperatur powietrza, parują morza i oceany, a przez to podnosi się poziom wód. Cieplejsze powietrze wywołuje powszechne topnienie śniegu i lodu, co również ma wpływ na to, że poziom mórz i oceanów jest coraz wyższy, grożąc zalaniem najniżej położonych terenów lądowych.

Zobacz także: Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?

Zmiany klimatyczne

Głównym powodem powstawania takich zmian klimatu na świecie jest działalność człowieka i eksploatowanie planety. Szacuje się, że to, co robimy, przyczynia się do globalnego ocieplenia o około 1 stopnia Celsjusza powyżej poziomu właściwego dla okresu sprzed epoki przemysłowej. Będzie ona dalej postępować, a do ekstremalnych zjawisk pogodowych, według klimatologów, nadal będzie dochodzić.

Co za tym idzie, szkody związane ze zmianami klimatu będą przez nas mocno odczuwalne.

Jak kwestie zmian klimatycznych wyglądają w Polsce? U nas również są one mocno zauważalne. Przejawia się to na przykład w coraz częściej występujących ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Dla przykładu, 5 listopada 2018 r. odnotowano rekord temperatury w stacji pomiarowej Polana w Bieszczadach. Wyniosła ona 26,2 stopni Celsjusza. Pojawiają się także tornada i porywiste wiatry, gradobicia niszczą zaś zbiory rolników i sadowników.

Specjaliści udowodnili, że bezpośrednią przyczyną zmian klimatu jest oparcie energetyki na paliwach kopalnych, jak węgiel, ropa i gaz ziemny, nie bez znaczenia jest także rozwój transportu, przemysłu i związane z nimi uwalnianie do atmosfery ogromnej ilości gazów cieplarnianych.

W Polsce skutki zmian klimatu najbardziej oddziałują na mieszkańców obszarów wysoko zurbanizowanych. W ośrodkach miejskich tego typu mieszka nawet 60 proc. żyjących w naszym kraju. Problem w tym, że istniejąca tam duża gęstość zaludnienia, ciasna, betonowa zabudowa i zabetonowane nawierzchnie ulic i chodników powodują ryzyko podtopień, występowania deficytu wody oraz upałów.

Dlatego nowoczesne budownictwo mieszkaniowe powinno brać to pod uwagę i dostosowywać najnowsze projekty domów do panujących warunków, tak by ich budowa ograniczała negatywne zmiany klimatu w bezpośrednim otoczeniu.

Budowa domu a zmiany klimatu

Projekt budowlany powinien zakładać zabezpieczenie domu przed oddziaływaniem niekorzystnych zmian pogodowych. Warto wiedzieć, które propozycje je uwzględniają i jak zabezpieczyć obiekt przed powodzią, zalaniem w wyniku gwałtownych ulew czy też przed porywistym wiatrem lub pożarem.

Oferowane obecnie projekty domów są coraz lepiej dostosowane do zmieniającego się klimatu. Architekci, tworząc je, biorą pod uwagę nie tylko zmieniające się trendy w budownictwie mieszkaniowym, lecz także występowanie groźnych zjawisk pogodowych, a co za tym idzie, konieczność zabezpieczenia przed nimi domu.

Jak zabezpieczyć dom przed zmianami klimatycznymi?

Przykładem niech będzie rosnąca popularność dachów płaskich. Mniej śniegu zimą powoduje, że ich odśnieżanie nie jest tak kłopotliwe, a zaletą ich wykorzystania w projekcie domu jest to, że chronią przed porywistym wiatrem. Polecany jest też dach kopertowy, który radzi sobie z podmuchami z różnych kierunków.

Ulewne deszcze są problemem przy odprowadzaniu wody rynnami. Inwestor powinien wiedzieć, że zalecany jest obecnie montaż rynien o zwiększonej przepustowości. Mogą być połączone z systemem gromadzenia deszczówki – ze zbiornikami retencyjnymi.

Rosnące temperatury powietrza powodują, że w wielu okresach roku termometry notują rekordowe wartości. Aby ochronić budynek przed nadmiernym przegrzaniem i jednocześnie zapewnić optymalne dogrzanie pomieszczeń zimą, projekt domu powinien zakładać wykonanie dobrej izolacji termicznej przegród zewnętrznych, np. z wykorzystaniem wełny mineralnej czy płyt z nowoczesnego styropianu grafitowego.

W parze z systemem klimatyzacji w budynku czy wentylacji z rekuperacją można zminimalizować straty energii cieplnej i zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny w domu.

Działania dla ochrony klimatu i siedzib ludzkich

Istnieje wiele innowacyjnych sposobów przygotowania domu do zmian klimatu i niwelowania negatywnych skutków różnych zjawisk pogodowych. Katalog tak zwanych dobrych polskich praktyk w tym zakresie stworzył Instytut Ochrony Środowiska i cały czas podawane są do niego nowe propozycje. Wśród nich znajdziemy:

- Zielone dachy i tarasy domów – roślinność gromadzi nadmiar wody deszczowej, przyczynia się do oczyszczania powietrza i obniża temperaturę otoczenia i wnętrz budynków.

- Nowoczesny system gospodarowania deszczówką – wykorzystywanie jej w miejscu jej powstawania zamiast natychmiastowego odprowadzania poza obszary zurbanizowane.

- System powodziowej pomocy sąsiedzkiej.

- Stosowanie ochronnych pasów zadrzewień – pozwala to zmniejszyć prędkość wiatru na wolnej przestrzeni o 20-30 proc.

Takie projekty realizowane są w całej Polsce w ramach projektu "Klimada 2.0", prowadzonego przez badaczy z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(3)
m-53
3 lata temu
Bajdurzenie nawiedzonych. Przeciętny deszcz nawalny to 50 mm. Rzut dachu 200 m2, powierzchnia utwardzona 200 m2. No i mamy 20 m3 wody do zgromadzenia. Zapomnijmy o akcji beczka pod rynną bo potrzebna jest nam cysterna samochodowa :)))
i hopajsiup
3 lata temu
Zaś ocieplenie w okresie Holocenu wywołały masowe imprezy neandertalczyków przy rożnach z mamuta i wesołe oberki przy pieczeni z niedźwiedzia jaskiniowego.
DaFa
3 lata temu
"Głównym powodem powstawania takich zmian klimatu na świecie jest działalność człowieka i eksploatowanie planety" ??? Tak ale tylko i wyłącznie działalność części polityków najsilniejszych krajów i ich militarystów. Wybuchy bomb atomowych w liczbie kiliku tysięcy. Jaki jest wizualny skutek bomby atomowej wystarczy obejrzeć archiwalne zdjęcia z Hiroszimy czy Nagasaki. Od 1936 - chyba pierwszej eksplozji, wybuchło tysiące bomb atomowych. Wiele z nich o sile kilka tysięcy silniejszych od tych w Japonii. Dla uzmysłowienia skali wpływu na Ziemię, trzeba by pomnożyć japońskie zdjęcia razy miliard lub więcej. Wiele z nich wybuchło na północnym i południowym obszarze tundry. Spowodowało to nagłe ocieplenie się Ziemi w czasie wybuchu - emisja wszelkich gazów. Oraz stopniowe uwalnianie dwutlenku węgla i metanu z ze zmarzliny po wybuchu przez długie lata. Z dużym prawodpodobieństwem można założyć, że wybuchy spowodowały więcej trzęsień ziemi. Każdy wybuch na ziemi, czy blisko ziemi, spowodował nagłe "walnięcie" fali uderzeniowej w skorupę Ziemi. Skorupa składa się z płyt które pływają na magmie. Ziemia jest jak piłka. Udar fali udrzeniowej w jednym miejscu generuje falę sejsmiczną rozchodząca się na wskorś Ziemi. Fala ta uderzając w uskoki płyt w miejscach odbić od podstawy skorupy w innych miejscach, powoduje ich nagłe poruszenie się. Ile dodatkowo takich trzęsień Ziemi i ludzkich tragedii, spowodowali politycy i ich militaryści? Kolejny efekt używania broni atomowej, to zaburzenia w magnetosferze Ziemi. Na pewno nie pozostały one bez szkodliwego wpływu na nasze środowisko i jakość życia. Do tego jeszcze trzeba dodać mniejszej wagi czynnik jak: organizowanie wojen. A przez nie zniszczeń, skażeń, dodatkowe spalanie paliw. Ziemia jest wielka. Ale nie na tyle by była odporna na samobójcze działania politycznych i finansowych elit. Oni wiedzą, że spowodowali wielkie i rozciągnięte w czasie zniszczenie Ziemi. Jak reakcja domina. Nie do zatrzymania ludzkimi rękami. Od 30 lat potomkowie tych bogatych szaleńców, opłacają współczesnych polityków i naukowców, którzy sugerują, że to jakoby my zwykli ludzie jesteśmy temu winni by głównie ratować stan swojego posiadania. Tak niestety, głównie stan ich posiadania. 2% ludzi jest właścicielami większości Ziemi. Przykładowo, jeśli wzrośnie poziom mórz to zaleje wiele ich drogich działek. Silne kataklizmy mogą nawet zabić niektórych z nich.