Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Gospodarczyk
Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Polacy dostają zawiadomienia. Szalone stawki za ciepło

415
Podziel się:

Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni otrzymują zawiadomienia dotyczące zaktualizowanych stawek za ogrzewanie. Treścią otrzymanego komunikatu podzielił się z nami pan Marek. W jego przypadku mowa o wzroście o niemal 500 procent.

Polacy dostają zawiadomienia. Szalone stawki za ciepło
Skokowe podwyżki cen ogrzewania (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dostałeś podwyżkę opłat za ogrzewanie? Napisz, jak dużą, zrób zdjęcie i wyślij do nas na adres: dziejesie.wp.pl.

Pan Marek napisał do nas w sprawie kosztów ogrzewania bloku na jednym z osiedli w Poznaniu. Jak wynika z zawiadomienia, którego zdjęcie zostało dołączone do wiadomości, wzrost kosztów w ubiegłym rokiem wynosi niespełna 500 proc. Opłata zmienna za centralne ogrzewanie w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 33,48 zł, podczas gdy w sierpniu wzrosła do 192,51 zł.

Stawki za ogrzewanie w górę. Wzrost nawet o 500 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, na początku roku w całej Polsce doszło do drastycznych podwyżek opłat za ogrzewanie. Rząd, w trybie pilnym, przygotował ustawę, która ograniczyła wzrosty cen. Wsparcie obowiązuje jednak tylko do końca 2023 r. i nic nie wskazuje na to, aby miało zostać przedłużone.

Jeżeli w przyszłym roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni zostaną pozbawieni pomocy, może nas czekać powtórka z początku roku. Aby tego uniknąć, resort klimatu przygotował rozwiązanie, które ma ograniczyć wzrost cen. Pojawiają się jednak głosy, że rykoszetem oberwą firmy ciepłownicze.

Rządowe tarcze miały zahamować wzrosty cen w tym roku. Nie do końca to się udało. W ostatnim czasie wiele wspólnot mieszkaniowych otrzymuje informację o wzrostach opłat od firm dostarczających im energię cieplną.

Zgodnie z rozporządzeniem do 1 stycznia 2028 r. przedsiębiorstwa ciepłownicze nie będą miały możliwości ustalać taryf z uwzględnieniem tzw. minimalnego przychodu. Uniemożliwi im to szacowanie przychodu na podstawie wskaźników publikowanych dotąd przez URE.

Elwira Teodorowicz z biura Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych uważa z kolei, że głównym celem rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu jest urealnienie cen i stawek opłat w taryfach dla ciepła.

Według niej w praktyce nie będzie to miało jednak wpływu na mieszkańców wspólnot i spółdzielni. — W naszej opinii nie będzie miało to także wpływu na proces transformacji sektora ciepłownictwa systemowego i realizację inwestycji w tym zakresie — podkreśla.

Eksperci Konfederacji Lewiatan są innego zdania. Według nich nowe rozporządzenie odbije się negatywnie na sytuacji firm ciepłowniczych, z których większość ma problemy z płynnością.

Najbliższe lata będą kluczowe dla rozwoju całej branży ciepłowniczej. — Sektor, z którego korzysta blisko 15 mln Polaków, jest obarczony ryzykiem nieprzewidywalnych wahań cen paliw. Jedyną szansą na tańsze ciepło w dłuższej perspektywie jest gruntowna transformacja sektora — komentuje Jacek Szymczak, prezes IGCP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(415)
kik
5 miesięcy temu
Ogrzewanie gazem domku jednorodzinnego wzrosło o ponad 100% z tymi wszystkimi tarczami tak że w okresie zimowym ogrzanie domu 150 metrów to koszt 1200 złoty miesięcznie. 300 złoty to są drobne. Teraz jak zdejmą tarczę to pewnie wzrośnie do 2k za miesiąc. Ludzie kijami pogonią odpowiedzialnych za zielony ład.
#miś#
9 miesięcy temu
To SZOK JAKI DZIŚ DOZNALIŚMY PO ROZLICZENIU CENTRALNEGO OGRZEWANIA ZA OKRES 2022/2023 KOSZTY ZMIENNE WZROSŁY O WIĘCEJ JAK 100%. IM WIĘCEJ OSZCZĘDZAMY TYM WIĘCEJ PŁACIMY. Jeszcze takiego rachunku nie mieliśmy jak długo mieszkamy przy zużyciu 215 jednostek, to jest korzystanie z jednego kaloryfera w dużym pokoju. Więc się pytam Panie Morawiecki , gdzie są te ulgi dla mieszkań w bloku ? dla emerytów , którym to ciepło jest coraz bardziej potrzebne , natomiast musimy siedzieć w zimnych mieszkaniach gdyż nie stać Nas na opłaty mieszkania.
Adam N 1973
10 miesięcy temu
@ 3×tak. Cofnąć Polskę do XIX wieku to próbowali twoi idole liberałowie. W latach 1990-2001 Polska straciła na prywatyzacji i niszczeniu naszego majątku narodowego przez liberałów 4 BILIONY złotych w cenach z początku lat dwutysięcznych. To zaokrąglona kwota ale w cenach dzisiejszych to 7,2 BILIONY złotych. Rządy liberałów opóźniły nas w rozwoju o 15 lat. Obecny poziom PKB i zarobków mogliśmy mieć w 2007 roku. Obecnie Polska rozwija się najszybciej w UE, a od czasów pandemii rozwijamy się najszybciej NA ŚWIECIE. I jeszcze jedno. 3×15 to było hasło zakłamanej PO w wyborach 2007. Czyli 15% VAT, 15% PIT i 15% CIT. Co zrobiła gdy ogłupieni przez mainstream ludzie dali władzę koalicji PO-PSL?? Zwiększyła VAT do 23%, zlikwidowała większość ulg podatkowych i podniosła ZUS dla przedsiębiorców o ponad 30%
3×tak
10 miesięcy temu
Brawo Kaczyński !! cofnąć Polaczków do 16 wieku
palacz
10 miesięcy temu
Moim zdaniem stawki są za niskie ? 1000 zł miesięcznie jest w sam raz dla fanatyków PiS,brawo Kaczyński
...
Następna strona