Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Polacy dostają zawiadomienia. Szalone stawki za ciepło

415
Podziel się:

Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni otrzymują zawiadomienia dotyczące zaktualizowanych stawek za ogrzewanie. Treścią otrzymanego komunikatu podzielił się z nami pan Marek. W jego przypadku mowa o wzroście o niemal 500 procent.

Polacy dostają zawiadomienia. Szalone stawki za ciepło
Skokowe podwyżki cen ogrzewania (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dostałeś podwyżkę opłat za ogrzewanie? Napisz, jak dużą, zrób zdjęcie i wyślij do nas na adres: dziejesie.wp.pl.

Pan Marek napisał do nas w sprawie kosztów ogrzewania bloku na jednym z osiedli w Poznaniu. Jak wynika z zawiadomienia, którego zdjęcie zostało dołączone do wiadomości, wzrost kosztów w ubiegłym rokiem wynosi niespełna 500 proc. Opłata zmienna za centralne ogrzewanie w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 33,48 zł, podczas gdy w sierpniu wzrosła do 192,51 zł.

Stawki za ogrzewanie w górę. Wzrost nawet o 500 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, na początku roku w całej Polsce doszło do drastycznych podwyżek opłat za ogrzewanie. Rząd, w trybie pilnym, przygotował ustawę, która ograniczyła wzrosty cen. Wsparcie obowiązuje jednak tylko do końca 2023 r. i nic nie wskazuje na to, aby miało zostać przedłużone.

Jeżeli w przyszłym roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni zostaną pozbawieni pomocy, może nas czekać powtórka z początku roku. Aby tego uniknąć, resort klimatu przygotował rozwiązanie, które ma ograniczyć wzrost cen. Pojawiają się jednak głosy, że rykoszetem oberwą firmy ciepłownicze.

Rządowe tarcze miały zahamować wzrosty cen w tym roku. Nie do końca to się udało. W ostatnim czasie wiele wspólnot mieszkaniowych otrzymuje informację o wzrostach opłat od firm dostarczających im energię cieplną.

Zgodnie z rozporządzeniem do 1 stycznia 2028 r. przedsiębiorstwa ciepłownicze nie będą miały możliwości ustalać taryf z uwzględnieniem tzw. minimalnego przychodu. Uniemożliwi im to szacowanie przychodu na podstawie wskaźników publikowanych dotąd przez URE.

Elwira Teodorowicz z biura Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych uważa z kolei, że głównym celem rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu jest urealnienie cen i stawek opłat w taryfach dla ciepła.

Według niej w praktyce nie będzie to miało jednak wpływu na mieszkańców wspólnot i spółdzielni. — W naszej opinii nie będzie miało to także wpływu na proces transformacji sektora ciepłownictwa systemowego i realizację inwestycji w tym zakresie — podkreśla.

Eksperci Konfederacji Lewiatan są innego zdania. Według nich nowe rozporządzenie odbije się negatywnie na sytuacji firm ciepłowniczych, z których większość ma problemy z płynnością.

Najbliższe lata będą kluczowe dla rozwoju całej branży ciepłowniczej. — Sektor, z którego korzysta blisko 15 mln Polaków, jest obarczony ryzykiem nieprzewidywalnych wahań cen paliw. Jedyną szansą na tańsze ciepło w dłuższej perspektywie jest gruntowna transformacja sektora — komentuje Jacek Szymczak, prezes IGCP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(415)
#miś#
miesiąc temu
To SZOK JAKI DZIŚ DOZNALIŚMY PO ROZLICZENIU CENTRALNEGO OGRZEWANIA ZA OKRES 2022/2023 KOSZTY ZMIENNE WZROSŁY O WIĘCEJ JAK 100%. IM WIĘCEJ OSZCZĘDZAMY TYM WIĘCEJ PŁACIMY. Jeszcze takiego rachunku nie mieliśmy jak długo mieszkamy przy zużyciu 215 jednostek, to jest korzystanie z jednego kaloryfera w dużym pokoju. Więc się pytam Panie Morawiecki , gdzie są te ulgi dla mieszkań w bloku ? dla emerytów , którym to ciepło jest coraz bardziej potrzebne , natomiast musimy siedzieć w zimnych mieszkaniach gdyż nie stać Nas na opłaty mieszkania.
Adam N 1973
3 miesiące temu
@ 3×tak. Cofnąć Polskę do XIX wieku to próbowali twoi idole liberałowie. W latach 1990-2001 Polska straciła na prywatyzacji i niszczeniu naszego majątku narodowego przez liberałów 4 BILIONY złotych w cenach z początku lat dwutysięcznych. To zaokrąglona kwota ale w cenach dzisiejszych to 7,2 BILIONY złotych. Rządy liberałów opóźniły nas w rozwoju o 15 lat. Obecny poziom PKB i zarobków mogliśmy mieć w 2007 roku. Obecnie Polska rozwija się najszybciej w UE, a od czasów pandemii rozwijamy się najszybciej NA ŚWIECIE. I jeszcze jedno. 3×15 to było hasło zakłamanej PO w wyborach 2007. Czyli 15% VAT, 15% PIT i 15% CIT. Co zrobiła gdy ogłupieni przez mainstream ludzie dali władzę koalicji PO-PSL?? Zwiększyła VAT do 23%, zlikwidowała większość ulg podatkowych i podniosła ZUS dla przedsiębiorców o ponad 30%
3×tak
3 miesiące temu
Brawo Kaczyński !! cofnąć Polaczków do 16 wieku
palacz
3 miesiące temu
Moim zdaniem stawki są za niskie ? 1000 zł miesięcznie jest w sam raz dla fanatyków PiS,brawo Kaczyński
Mało
3 miesiące temu
No to gościu mało płaci 300zl za ciepło miesięcznie. Proponuję niech sobie kupi opal i sam zainwestuje w instalację c.o. to siendowie ile to jest drogo ...300 to tanio..
...
Następna strona