Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Polacy nie czekają już na mieszkania od deweloperów. Sami budują na potęgę

5
Podziel się:

Liczba mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów maleje. W tym czasie rośnie liczba mieszkań i domów budowanych przez indywidualnych inwestorów. Efekt budowlanego boomu widać w statystykach.

Polacy nie czekają już na mieszkania od deweloperów. Sami budują na potęgę
Polacy najczęściej budują głównie domy. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z najnowszej analizy firmy Domiporta przygotowanej na bazie danych GUS wynika, że w pięciu pierwszych miesiącach 2021 roku oddano do użytku 87,1 tys. mieszkań. To o 8,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Rośnie również liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów.

Aktywność deweloperów w ostatnim czasie jednak maleje, co widoczne jest w liczbie oddanych mieszkań. Od stycznia do maja tego roku wybudowali 49,8 tys. mieszkań, czyli o 4 proc. mniej niż przed rokiem.

W tym czasie inwestorzy indywidualni oddali 35,5 tys. lokali, czyli o 32,6 proc. więcej niż rok wcześniej. To wyraźnie rosnący trend. Dane za pierwszych pięć miesięcy są jednocześnie lepsze od wskaźników za pierwszy kwartał 2021 roku, gdy wzrost wynosił 21,1 proc. w porównaniu z podobnym okresem sprzed roku.

Zobacz także: Mieszkania bez wkładu własnego. Wiceminister tłumaczy zasady nowego programu

Tak duży udział inwestorów indywidualnych w ogólnej liczbie mieszkaniowych inwestycji był notowany ostatnio pięć lat temu, w 2016 roku.

Polacy najczęściej budują domy. To m.in. efekt boomu na działki, który trwa od wiosny 2020 r. Wzrósł jednocześnie metraż nieruchomości z 88,9 mkw. w poprzednim roku do 95,6 mkw. obecnie.

Jednak deweloperzy również starają się nadrobić zaległości. Jak podaje Domiporta od stycznia do maja tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy ponad 141 tys. mieszkań, czyli o 48,2 proc. więcej niż w 2020 roku. W tym czasie rozpoczęto budowę 118,8 tys. mieszkań, czyli o 46,3 proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem analityków Domiporty w tej liczbie największy udział mają głównie projekty deweloperów.

Zgodnie z szacunkami na koniec maja 2021 r. w budowie pozostawało 860,2 tys. mieszkań, czyli o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Ooo
3 lata temu
Od 20 lat w Plu ludzie za sprzedane mieszkanie stawiają dom. Oczywiście bez dzialki i wielkiego luksusu. To świadczy tylko o tym jak drogie mamy mieszkania
Demaskator
3 lata temu
Rozpocząć i budować to jedno. Dopiero oddanie do użytkowania da prawdziwy obraz. Deweloper nie może sobie pozwolić na budowę w nieskończoność. Projekty deweloperskie to 12 do 24 miesięcy, a niekiedy mieszkania są oddawane "pod klucz". Niestety ceny u dewelopera są dużo wyższe niż samodzielna budowa. Wynika to z wielu czynników, ale najważniejszym jest atrakcyjność miejsca. Koszty materiałów i robocizny są zbliżone. Natomiast cała obsługa budowy to istna studnia bez dna. Jeżeli mamy czas i zdrowie to ten proces budowy obniżymy do minimum. Trzeba pamiętać, że przy prowadzeniu budowy w systemie gospodarczym ilość błędów znaczni wzrasta gdy tarafimy na partaczy, dlatego dodatkowe koszty mogą nas wyprowadzić z równowagi szczególnie galopujący wzrost cen materiałów budowlanych.
fizyk, elektr...
3 lata temu
W 2016 roku rozpocząłem własnoręczną budowę wygodnego domu 175m2. Mieszkam już od pół roku. Koszt 2000zł/m2. Nie dajcie się ograbiać. Mam 69 lat i bez problemu poradziłem sobie. Budujcie domy energooszczędne. Oczywiście zrezygnowałem z planowanej fotowoltakiki 5,6kW - nie dam się ograbić. Pierwotnie zakładałem zwrot kosztów po 7 latach (prace wyłącznie we własnym zakresie). Po zmianie przepisów zwrotu inwestycji nie będzie...
Polska
3 lata temu
Mamy korzenie budowlańców w każdej rodzinie w Polsce O połowę taniej wychodzi wspólnymi siłami wybudować dom Lepsza teściowa 3lata na karku ,niz 40lat kredyt
Logika
3 lata temu
Ludzie mają dość dymania. Ci, którzy mają siły, chęć i najmniejsze umiejętności robią to sami, lepiej, taniej, szybciej... Ci, którzy pracują "głową", nie znoszą wysiłku lub zarabiają wystarczająco dużo (więcej niż "defeloper" wolą dać i zarabiać bez stresu... Gdyby w tym kraju było normalnie - zostsloby może ze 150 "deweloperów". Byłoby bez oszustw. A reszta ludzi zbudowslsby domy sama... Ale nie w Cebulandii...