Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
|

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy

40
Podziel się:

Polacy szukają sposobów, aby zaoszczędzić na rachunkach. Napędza to boom na pompy ciepła. Zainteresowanie nimi jest tak duże, że na montaż trzeba czekać do wiosny. Dobranie odpowiedniej pompy ciepła nie jest jednak proste. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Jak wybrać optymalny model dla siebie? Ile zaoszczędzimy na rachunkach? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Polacy rzucili się na pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy
Zainteresowanie pompami jest tak duże, że instalatorzy mają zarezerwowane terminy do wiosny (Licencjodawca, jmalov)

Wzrost cen węgla powoduje, że korzystanie z pieców węglowych, nazywanych "kopciuchami", staje się coraz droższe. Dodatkowo Unia chce zakazać również stosowania pieców gazowych. Polacy masowo przerzucają się więc na pompy ciepła.

Ogromny popyt na ten rodzaj ogrzewania sprawia, że ceny pomp ciepła stale rosną, średnio o 10 proc. miesięcznie. W dodatku zaczyna ich brakować. Wielu producentów już sygnalizuje, że wszystkie urządzenia są obecnie wyprzedane.

Tak duży wzrost zainteresowania pompami wiąże się również z tym, że na zakup pompy ciepła można dostać dofinansowanie. Właściciele istniejących budynków mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze, w ramach którego mogą otrzymać do 69 tys. zł wsparcia.

Z kolei inwestorzy nowo budowanych domów mogą otrzymać dofinansowanie w ramach programu "Moje ciepło", który ruszył w maju. W tym wypadku wysokość dotacji wynosi od 30 lub do 45 proc. wartości przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 21 tys. zł.

Najpierw trzeba obliczyć energię potrzebną do ogrzania budynku

Zanim zdecydujemy się na zainstalowanie pompy w swoim domu, musimy wziąć jednak pod uwagę kilka czynników.

– Przy doborze pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Na przykład starsze budynki nie spełniają już obecnych wymogów cieplnych. Kolejnym elementem, który brany jest pod uwagę, to powierzchnia użytkowa, która będzie ogrzewana. Trzeba wiedzieć także, jakie jest roczne zużycie ciepłej wody, związane m.in. z liczbą domowników – mówi Małgorzata Smuczyńska menadżerka produktu, firmy Nibe-Biawar.

Ekspertka tłumaczy, że na podstawie tych danych oblicza się energię potrzebną do ogrzania budynku, czyli dobiera tzw. moc grzewczą pompy ciepła. Gdy ją już poznamy, w następnej kolejności możemy wybrać model urządzenia najkorzystniejszy dla nas.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Jeden rodzaj pomp ciepła wybieramy najchętniej

Pompa ciepła w zależności od rodzaju wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie, powietrzu oraz w wodzie. Na rynku dostępne są więc zarówno pompy gruntowe, powietrzne, jak i powietrzno-wodne.

- Zaletą pompy gruntowej jest jej dłuższa żywotność. Dodatkowo warunki atmosferyczne nie mają na nią żadnego wpływu. Jest również tańsza w kosztach eksploatacji od pomp powietrznych o około 800, 900 zł rocznie. W przypadku pompy typu powietrze-powietrze i powietrze-woda ich wydajność maleje wraz ze spadkiem temperatury. A w przypadku pompy gruntowej ta wydajność jest stała, bo temperatura w gruncie jest niezmienna – tłumaczy Małgorzata Smuczyńska.

Piotr Ordon, dyrektor w firmie Sun Pro uważa jednak, że minusem pomp gruntowych jest wysoki koszt ich montażu, związany m.in. z koniecznością wykonania odwiertów w ziemi. Z kolei pompy powietrzne są dużo łatwiejsze w instalacji, dodatkowo ich montaż trwa też sporo krócej. W efekcie jego zdaniem, pompy typu powietrze-powietrze oraz powietrze-woda są obecnie najchętniej wybierane przez klientów.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, zarówno z gruntu, wody, jak i z powietrza, aby następnie zamienić ją w docelową temperaturę w budynku. Urządzenie oprócz ogrzewania domu w zimie może także służyć do chłodzenia budynku latem.

Przypomina to trochę działanie lodówki, która pobiera ciepłe powietrze i następnie zamienia je na odpowiednią temperaturę, dostosowaną do przechowywania artykułów spożywczych.

Ile dzięki pompie można zaoszczędzić? Z szacunków PORT PC wynika, że w przypadku nowych budynków, które mają np. ogrzewanie podłogowe, koszt ogrzewania pompami ciepła jest średnio niższy od 40 do 50 proc. w porównaniu z ogrzewaniem gazowym lub z wykorzystaniem oleju opałowego. W przypadku istniejących budynków oszczędność kosztów za ogrzewanie sięga 30 proc.

Pompa ciepła z fotowoltaiką to optymalne rozwiązanie

Z kolei z szacunków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) wynika, że instalując jednocześnie panele fotowoltaiczne i pompę ciepła można zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu ok. 10 tys. zł. Według NFOSiGW to w tej chwili to optymalne rozwiązanie. Powód? W przypadku instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła roczny koszt utrzymania domu spada do ok. 2 tys. zł, dla porównania w przypadku kotła gazowego to ok. 12,5 tys. zł.

Dobra wiadomość jest również taka, że program Moje Ciepło można łączyć z programem Mój Prąd. Przypomnijmy, w ramach czwartej już edycji programu Mój Prąd, która ruszyła w kwietniu tego roku, oprócz dotacji na fotowoltaikę, można otrzymać także dofinansowanie na magazyny energii oraz systemy zarządzania energią.

Co ciekawe, w ramach programu można także ubiegać się o dotację na pompę ciepła. Jak to możliwe? W wykazie urządzeń kwalifikujących się do uzyskania wsparcia znajdują się także pompy ciepła. Dofinansowanie na te urządzenia można jednak otrzymać pod warunkiem zainstalowania fotowoltaiki. W tym wypadku trzeba liczyć się jednak z tym, że rozliczanie energii będzie odbywać się już na nowych zasadach, czyli tzw. net-billingu.

W starym budownictwie pompa ciepła będzie pobierała więcej prądu

Większość pomp ciepła pracuje z maksymalną temperaturą 60 stopni Celsjusza, dlatego dobrze spisują się również w starszych budynkach. Jednak w ich przypadku brak odpowiedniej izolacji powoduje, że są duże straty ciepła. - W budynkach nieocieplonych pompa ciepła będzie musiała więc pracować z wyższą wydajnością, rocznie pobierze więcej energii, niż w przypadku nowego budynku – wyjaśnia Małgorzata Smuczyńska.

Ekspertka dodaje, że po wykonaniu termomodernizacji, czyli wymianie okien i ociepleniu budynku, straty ciepła będą mniejsze. - Pompa ciepła zainstalowana w takim domu, będzie pobierała dużo mniej energii elektrycznej, bo nie będzie musiała pracować z maksymalną temperaturą – tłumaczy ekspertka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy i montażu?

Warto wiedzieć, że potwierdzeniem wysokiej klasy pompy ciepła jest posiadanie certyfikatu Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q. Pompa ciepła, która posiada taki znak, musi przejść odpowiednie testy wykonane przez niezależne akredytowane ośrodki badawcze. W trakcie tych badań poddawana jest testom bezpieczeństwa i pracy w skrajnych warunkach eksploatacyjnych.

- Przy wyborze rodzaju pompy ciepła powinniśmy wziąć także pod uwagę historię i doświadczenie producenta. Lepiej nie kupować urządzeń, które zostały skonstruowane niedawno, np. rok temu. Historia ich serwisowania jest jeszcze zbyt krótka – mówi Małgorzata Smuczyńska.

Jej zdaniem, warto sprawdzić także, czy dana marka i producent prowadzą serwis fabryczny. To bardzo ważne, bo ktoś, sprzedając nam urządzenie, może nas przekonywać, że ma ono dożywotnią gwarancję, a potem może się okazać, że nie ma firm, które mogłyby zająć się serwisem naszej pompy lub brakuje części do niej.

Według ekspertki należy także zwrócić uwagę na długość gwarancji, a także czy jest możliwe jej przedłużenie. Niektórzy producenci dają gwarancję na trzy lata, inni umożliwiają jej przedłużenie do pięciu lat.

Kolejną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest kwestia możliwości zdalnego podłączenia pompy do internetu. – To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy często wyjeżdżamy, wtedy można sterować pompą z dowolnego miejsca. Łatwiej jest również o diagnostykę urządzenia, gdy pojawiają się z nim jakieś problemy – podsumowuje ekspertka.

Agnieszka Zielińska, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
M60M
rok temu
Zamontowałem fotowoltaice,piec elektryczny Kospel i roczne ogrzanie domu to 5000 zł. Mam również pięć 5generacji węglowy i udało mi się kupić węgiel w PGG(cud,ludzie ,cud) .Zapłaciłem z transportem 6000 zwrot ponoć 3 tys ,więc roczne ogrzanie domu 3 tys zł. ceny prądu poszybują w kosmos,więc po co moja inwestycja w fotowoltaice?? Eko świry doczepily się do węgla,że nazwa Eco wprowadza w błąd ,a ludzie zainwestowali w piece 5 klasy i co?? Kolejne pieniądze w błoto? Czy ten chory rząd choć raz nie umie podjąć dobrej decyzji nie narażając ludzi na straty?? Pozamykali kopalnie i chcą grzać słońcem w zimie,w tych warunkach klimatycznych,to można tylko grzać latem ,bo na zimę prądu nawet tych 2 tys kW braknie i nie ma tańszego grzania niż węgiel. Po to mamy te złoża by z nich korzystać a nie łupić ludzi
kamil
rok temu
Spotkałem się z rozbrajającą prawdą odnośnie pompy ciepła i rachunku za styczeń (zimny) 2021 r. Rachunek wyniósł 1200 zł za jeden miesiąc. Jeszcze jedna mało istotną sprawą. Zdarzały się wyłączenia prądu kilkudniowe po wichura lub opadach mokrego śniegu. I jak z ciepłem i cwu w domu ?Ano tak - że go nie ma ! To cała prawda o pompami ciepła. I jeszcze jeden news sprzed 2 dni. Zadzwoniła do mnie babka - naganiacz z firmy fotowoltaicznej (nazwy nie dosłyszałem niestety) i zaproponowała montaż fotowoltaiczne na takich warunkach: ja sprzedaję energię po cenie 650 zł za MWh czyli 65 gr za kWh, a kupuję UWAGA za 450 zł za MWH czyli 45 gr za kWh ! Na pytanie skąd taka mega promocja, odpowiedziała że mają podpisaną umowę z Orange energia.Czyli jednak w Polsce można na czymś jeszcze zarobić. Kłamstwo, kłamstwo i naciąganie ludzi. Co? fotowoltaiczne nie idzie i trzeba ludziom głupot o zyskach do głowy włożyć ?
kamil
rok temu
Jak można pisać że roczne oszczędności przy ogrzewaniu pompą ciepła wynoszą 10 tysięcy złotych ? Autorka napisała jakieś głupoty albo artykuł jest sponsorowany przez producenta pomp ciepła. Obecne wydatki 2021 na 2022 dla gazu to 2500 zł rocznie. Acha, i nic nie "bzyczy" za oknem. Chciałem zakupić pompę ciepła Vaillant lub Bosch bo te są ciche. Cena powyżej 40 tysięcy mnie zniechęcają. Przeliczyłem: gaz = 2,5 tys. rocznie. Pompa ciepła cudowne 1300 zł rocznie. Wydatek gaz + pięć + przyłącza 20 tysięcy. Pompa + montaż + instalacja wewnętrzna ok. 52000 zł. Jest różnica 30000 zł. Jest to zatem różnica 20 lat eksploatacyjnych. Producenci twierdzą że pompy mają pracować bez usterki 50 lat, ale nikt tego jeszcze nie sprawdził. Pierwsze pompy pojawiły się chyba 16 lat temu. Nie twierdzę że to złe rozwiązanie, tyle że ja byłem zainteresowany wyłącznie Vaillantem, Boschem lub Buderusem, ale ten ostatni to chyba jakaś pomyłka cenowa - ok. 60 tyś. zł - za co pytam, za co tyle kasy ? Nazwa i design ? ,
ETS_fit for 2...
rok temu
Pompy ciepła zakładają ci co nie potrafią liczyć i tyle
Zielony_80
rok temu
Wrzuć 120 tys. Zł w pompę ciepła i fotowoltaiki to będziesz ekologiczny "dla idei" bo to jak by nieliczyt to pieniądze wyrzucone w błoto.Za ile lat ta (inwestycja) przyniesie jakieś korzyści?
...
Następna strona