Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nie tylko kopciuchy do wyeliminowania. Unia zakaże też pieców gazowych?

715
Podziel się:

Zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych z tzw. źródeł zainstalowanych w budynku, a więc wszelkich pieców, to jedna z propozycji zawartych w unijnym pakiecie Fit for 55. Choć rozwiązania nie zostały jeszcze wprowadzone, eksperci już zastanawiają się nad ich konsekwencjami i co oznaczają w praktyce. Okazuje się, że UE może wymusić nie tylko tzw. węglowych kopciuchów i pieców olejowych, ale też gazowych.

Nie tylko kopciuchy do wyeliminowania. Unia zakaże też pieców gazowych?
Wymiana starego pieca gazowego. (PAP, Marcin Bielecki)

Zaprezentowany w 2021 r. przez Komisję Europejską Pakiet Fit for 55, czyli plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r., zakłada różne rozwiązania prawne. Wśród nich są wytyczne dotyczące pieców, którymi ogrzewane są europejskie budynki.

Zobacz także: Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy

Jeśli już coraz bardziej przywykamy myśli o konieczności likwidacji tzw. kopciuchów, ale również bardziej nowoczesnych pieców węglowych i olejowych, to pewnym zaskoczeniem może być również eliminacja pieców gazowych. Zwłaszcza że gaz traktowany jest jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej UE.

Jak wyjaśnia Portal Samorządowy, wynikać ma to ze stopniowo wprowadzanego zakazu emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych "ze źródeł zainstalowanych w budynku" zawartego w Pakiecie Fit for 55.

"Najważniejszą zmianą proponowaną przez KE jest objęcie budynków opłatami za emisję CO2. Nałożone byłyby one na paliwa kopalne (w tym gaz) wykorzystywane do ogrzewania budynków i podgrzewania w nich wody użytkowej" - czytamy.

Oba rozwiązania miałby zacząć obowiązywać od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. - dla modernizowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(715)
Isa
rok temu
Byłam za wejściem Polski do Unii, ale Unia staje się coraz droższym i absurdalnym miejscem do życia. Gorzej, jak za PRL. Mam swoje lata, ale szykujemy się do emigracji. Nie jestem z tego zadowolona, ale nie chcę na stare lata żyć w urzędniczym więzieniu
Nici
rok temu
Juz czas wyjść z Unii, nie bedziemy nabijac kasy unijnym urzędasom, a w Belgii, Luksemburgu i innych pensja 5-8 razy wyższa niz u nas, skad to wynika?
1111111111111...
2 lata temu
unia chce żeby obywatele zamrozic im na ludziach nie zalezy bo oni patrzą żeby ich kumple z składów zarobi i żeby ekogroszek kosztował 5 tys. i mam jeszcze jedno pytanie gdzie można kupić rosjski eko groszek
Adi
2 lata temu
A samoloty to na wodzie latają to truje najwięcej ale lobby ciszanic nie nagłasniac
Weronika
2 lata temu
Stanowcze NIE dla palenia w piecach węglowych latem. Kominy niskich domów parterowych to najwięksi truciciele zwlaszcza ci którzy pala niskiej jakości opałem Obowiązek wydłużania kominów jeśli znajdują się naprzeciw okien wyższego budynku. Zakaz umieszczania kominów z boku od strony sąsiada jeśli odległość między budynkami jest mniejsza niż 20 m. Właściciel domu powinien w największym stopniu ponosić konsekwencje palenia w swoim piecu. Każdy powinien mieć prawo do czystego powietrza na swojej posesji a nie wdychać smrody z komina sąsiada
...
Następna strona