Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Nigdy nie budowaliśmy tylu domów jednorodzinnych. Koszt zbliżony do kupna mieszkania w stolicy

18
Podziel się:

Ceny mieszkań w dużych miastach szybują. Wielu rozważa więc budowę domu pod miastem. W historii jeszcze nie stawialiśmy ich tak wielu.

Nigdy nie budowaliśmy tylu domów jednorodzinnych. Koszt zbliżony do kupna mieszkania w stolicy
Domów jednorodzinnych stawiamy z roku na rok więcej i znów pobiliśmy rekord (WP, Mateusz Madejski)
bECqZeAB

Za metr kwadratowy w kawalerce średnia cena w Warszawie to już ponad 13 tys. zł. W Gdańsku 12 tys.zł, podobnie wysoko także w Krakowie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka dla siebie większych przestrzeni i decyduje się na dom, a nie mieszkanie.

To nie rewolucja, a obserwowany od lat trend - twierdzą eksperci HRE Investments. Domów jednorodzinnych stawiamy z roku na rok więcej i znów pobiliśmy rekord.

bECqZeAD

Według danych GUS, w I półroczu inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 54 tys. nieruchomości, podczas gry standardem ostatnich lat było 40-50 tys.

To, jak ocenia HRE Investments, dowodzi, że jeszcze nigdy w historii Polacy nie podejmowali się budowy domu na własne potrzeby tak powszechnie jak obecnie.

Ostatnim rokiem, w którym w Polsce dominowały budowy bloków, był rok 2006. Potem górą zaczęły być już domy.

W efekcie z roku na rok rósł odsetek obywateli mieszkających w domach jednorodzinnych. Szczyt został osiągnięty w 2016 r., kiedy to 57 proc. Polaków mieszkało w domach. Potem nastąpił spadek, by znów zaobserwować wzmożone poszukiwania działek budowlanych i większą liczbę rozpoczynanych budów domów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECqZeBe
nieruchomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Do sssss Pola...
3 tyg. temu
Kup 60 metrowe mieszkanie w Warszawie za 300 tysi. Chyba powinieneś się leczyć na nogi bo na głowę za późno.
sssss
3 tyg. temu
Dobre. U nas mieszkanie 60m2 koszt 300tys. Za samą działkę pod miastem trzeba dać 200tyś za, 100 tyś to domu nie wybuduje.
Renata
miesiąc temu
Od małego mieszkam w Warszawie i dom jednorodzinny nie jest dla mnie. Wolałam kupić mieszkanie w bloku od Nexity. Mam przynajmniej wszędzie blisko, ale wiadomo to już jest kwestia wyboru. Jak ktoś chce mieszkać w domu to mi nic do tego :)
bECqZeBf
Janusz
2 miesiące temu
Większość ludzi mieszka w za dużych domach jak na ich potrzeby. Po co komu 3 stanowiskowy garaż i 250 m2 powierzchni jak mieszkają tam np 3 osoby? Piętro nigdy nie wykończone bo nie ma pieniędzy.
Wacek
2 miesiące temu
Pandemia się wkrótce skończy a kredyty na wielkie domy pozostaną. Nie wykończone wielkie chałupy bo kasy zabrakło. Co to za życie każdą złotówkę ładować w dom i ciągle sobie odmawiać wszystkiego bo dom.