Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Polacy wybierają mniejsze mieszkania? Średni metraż spada z każdym rokiem

70
Podziel się:

Wystarczyło 11 lat, by średni metraż nowych mieszkań w miastach zmniejszył się o 9 m kw. Powód? Tych jest kilka, a eksperci zwracają uwagę, że każdego roku marzenia Polaków o dużych mieszkaniach się oddalają. Nie pomagają w tym drożejące kredyty. Istnieją też miasta, w których przeciętne mieszkanie ma poniżej 50 m kw.

Polacy wybierają mniejsze mieszkania? Średni metraż spada z każdym rokiem
Ciasne, ale własne. O tyle zmniejszyła się powierzchnia mieszkań (Flickr, tomasz przechlewski (CC BY 2.0))

Tak źle nie było nigdy. Z analizy HRE Investments, przygotowanej na podstawie danych GUS, że przeciętna powierzchnia mieszkań maleje. Chodzi o miasta wojewódzkie, gdzie średni metraż spadł w ciągu 11 lat z 65 m kw. w 2009 r.do 56 m kw w 2020 r.

Wystarczy przyjrzeć się raportowi, by zwrócić uwagę na Opole. Okazuje się, że średnia powierzchnia osiągnęła w tym mieście aż 73 m kw. To o 10 m kw więcej niż w 2019 r.

Po drugiej stronie "rankingu" znajdziemy Gorzów Wielkopolski. W stolicy Lubuskiego przeciętna wielkość mieszkania wyniosła zaledwie 49 m kw. To o ponad 5 proc. mniej niż w 2019 r.

Zobacz także: Deweloperzy zrywają umowy, by sprzedać drożej komuś innemu. Jak temu zaradzić?

Czemu kupujemy mniejsze mieszkania?

Za coraz mniejsze metraże odpowiadać mają m.in. rosnące koszty budowy mieszkań oraz spadająca ich dostępność cenowa. "Powody, dla których malała powierzchnia nowobudowanych lokali są przede wszystkim finansowe. Po pierwsze kurczenie się mieszkań ma związek z możliwościami finansowymi Polaków" - czytamy w raporcie.

Okazuje się, że budując mniejsze mieszkania deweloperzy spotykają się z wyższym popytem. Niewielu z nas jest w stanie wydać 300–500 tysięcy na nowe "M", a jednocześnie zwiększa się grupa tych, którzy na nieruchomość chcą wydać ponad milion.

Jak zaznaczają eksperci, kolejnym powodem jest chroniczny brak ziemi pod zabudowę mieszkaniową. "Efektem są drożejące grunty. Skoro ziemia jest coraz droższa, a możliwości finansowe nabywców są ograniczone, to trudno się dziwić, że żeby zaoferować sensownie wycenione mieszkania deweloperzy są zmuszeni do optymalizowania projektów. Tym samym wszystko sprowadza się do stanu naszych portfeli.

Rynek mikrokawalerek rośnie

Jakie są obecnie najmniejsze mieszkania na rynku? Palmę pierwszeństwa pod tym względem dzierży wciąż inwestycja "Pole Mokotowskie" firmy Magmillon, którą opisaliśmy na money.pl.

Na sprzedaż są wystawione cztery mieszkania o powierzchni od 6,7 do 8,6 metra kw. To najmniejsze było wystawione na jednym z portali za nieco ponad 120 tys. zł. Z informacji na stronie dewelopera wynika, że wszystkie cztery mikrolokale wciąż jeszcze nie znalazły nabywców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Juras
2 lata temu
Mając takie mieszkanie to lepiej już nie mieć żadnego bo to takie mieszkanie,że tylko łóżo postawię i szafeczkę koło niego i nic więcej a i nie wiem czy starczy na miejsce miedzy łóżkiem a szafką czy i czy na dole przy łóżku drzwiczki od szafki by się otwierały.Taka tandeta to lepszy most albo ziemianka:>
Aster
3 lata temu
Ja rozumiem że komuś 20 czy nawet 15m może starczyć, ale schodzić poniżej tego to czysta patologia.
rafaluss
3 lata temu
Gorzów Wielkopolski nie jest stolicą Lubuskiego. Redaktorze, litości!!!
Ewa
3 lata temu
Polacy kupują mniejsze mieszkania nie tylko ze wzgędu na budżet, ale przede wszytskim kupują po kilka mniejszy mieszkań, aby inwestować i wynajmować. Na mniejsze jest większy popyt. Trzymanie pieniędzy w banku sie nie opłaca. Państwo doprowadziło do tego, że jest duża infacja, wartość pieniądza maleje i ludzie lokują w źródła- mieszkania- które mają jeszcze swoją wartość odzyskaną
ITEK
3 lata temu
A czy są łóżka do spania na stojąco?
...
Następna strona