Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polak kupuje mieszkanie zamiast wynajmować. Tym różnimy się od Zachodu

87
Podziel się:

Boom na mieszkania trwa i ceny rosną. To nie zraża Polaków, którzy wolą być "na swoim" niż wynajmować. Tym podejściem mocno różnimy się od znacznie bogatszych krajów. Dobrze pokazują to szczegółowe statystyki OECD.

Polak kupuje mieszkanie zamiast wynajmować. Tym różnimy się od Zachodu
Kraje Europy różnią się podejściem do własności nieruchomości (WP, Mateusz Madejski)

Polska pod względem rozwoju gospodarczego goni bogatsze kraje zachodniej Europy. Ciągle jednak większość ekonomistów zalicza nas do krajów rozwijających, a nie rozwiniętych.

O tym, że bliżej nam mentalnie i ekonomicznie do krajów takich jak Węgry czy Łotwa niż Niemcy i Francja świadczy np. podejście do własności. Dobrze pokazują to statystyki OECD dotyczące mieszkań.

Okazuje się, że około 70 proc. Polaków mieszka we własnym mieszkaniu, które odziedziczyła, kupiła za gotówkę lub na kredyt, który już spłaciła. Około 11 proc. osób ma swoje "M", ale jeszcze spłaca zobowiązania wobec banku. Z kolei jedynie 5,4 proc. mieszkańców wynajmuje lokal.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Plasuje nas to w ścisłej czołówce krajów, które stawiają na własne mieszkanie, a nie wynajem. Bardzo podobne proporcje w statystykach ma Łotwa, Słowacja czy Węgry. Jeszcze mocniej na własność stawiają mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji czy Rumunii.

Bogaty i bardziej rozwinięty Zachód ma zupełnie inne podejście do mieszkań. Skrajnym przykładem jest Szwajcaria, gdzie własne mieszkanie ma tylko niewiele ponad 4 proc. obywateli. Jedna trzecia idzie w tym kierunku, choć ciągle ma na głowie kredyt hipoteczny. Za to aż 56 proc. ludzi mieszka po prostu w wynajmowanych lokalach.

Do blisko 50 proc. dochodzi udział wynajmowanych mieszkań w Niemczech i Danii. Po przeciwnej stronie do Polski rankingu OECD znajdziemy też np. Holandię czy Szwecję.

Co ciekawe, niemal równo układają się proporcje między różnymi formami własności w przypadku Wielkiej Brytanii.

Tabela przygotowana przez OECD pokazuje też inną ciekawą rzecz - poziom zakredytowania obywateli. W Polsce kredyt hipoteczny spłaca 11 proc. mieszkańców. Z kolei największy odsetek ma Norwegia - aż 50 proc. Za nią jest Holandia, Islandia i Szwecja.

Zachodnia Europa upodabnia się przy tym do Stanów Zjednoczonych, gdzie mniej więcej co czwarty Amerykanin ma własne mieszkanie. Około 40 proc. kupiło lokal, ale ciągle spłaca kredyt. Za to mniej więcej co trzecia osoba nie jest przywiązana do konkretnego miejsca na stałe i tylko wynajmuje mieszkanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
wesrt
3 lata temu
autor artykułu z pisu? chce uzasadnić że 100 tys. mieszkań które pis obiecał to nie miało sensu heheh
Widzący
3 lata temu
Nawet money.pl pisze już pod pana szwaba, który powiedział: "nie będziesz mieć nic i będziesz szczęśliwy". Ciekawe tylko dlaczego najbogatsi ludzie mają wszystko na własność? nic nie wynajmują, wszystko kupują? Dlatego, że są idiotami? Nie, drogi redaktorze, dlatego, że są mądrzy a przez to bogaci! W Europie zach. tylko biedacy nie mają własności. Nie ma równości nawet tam.
roma
3 lata temu
Polak kupuje zamiast wynajmować, o jo jo jaki ten Polak uwsteczniony w stosunku do Zachodu. Ma własne mieszkanie, coś niespotykanego.
Miska ryżu
3 lata temu
No bo o to chodzi zeby każdy był szczęśliwy z miską ryżu ☝
takitam
3 lata temu
a proszę o to aby autor udowodnił, że wynajem jest ekonomicznie korzystniejszy od posiadania (w jakich warunkach, przy jakich założeniach itp). Bo jak na na razie to tylko widzę tezę o "mentalności" w domyśle gorszej od zachodu. Proszę o uwzględnienie w swoich analizach mobilności (m.in. częstotliwości zmiany pracy, zarobków, struktury społeczeństwa (m.in. imigracji) a później pisać komu do kogo daleko
...
Następna strona