Notowania

Policja oraz NFZ otrzymają więcej pieniędzy. Sejm przyjął ustawę

Fundusz Wsparcia Policji ma zostać zwiększony do 1 mld złotych, a NFZ - do 2 mld złotych. Dodatkowe pieniądze znajdą się w tegorocznym budżecie. Za nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej głosowało 297 posłów - przeciw była zaledwie jedna osoba. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Policja otrzyma więcej pieniędzy z budżetu państwa jeszcze w tym roku. (Fot: WP.PL)

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie mechanizmów, które umożliwią przekazanie dodatkowych pieniędzy na rzecz Funduszu Wsparcia Policji z budżetu na 2019 rok. Wszystko w celu realizacji zadań publicznych. Rządowy projekt został określony jako pilny, dlatego też Sejm przyjął ją zaledwie po jednym dniu od momentu wpłynięcia jej do Kancelarii.

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, cytowany przez PAP, podkreślił, że nowe zapisy mają umożliwić m.in. zasilenie z budżetu państwa do wysokości 1 mld złotych Funduszu Wsparcia Policji. Jego zdaniem dodatkowe fundusze pozwolą na pokrycie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowanych potrzebnych policji. Ponadto ma zaspokoić koszty utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych policji, a także zakup na ich potrzeby niezbędnych towarów i usług.

- My czekamy teraz na wynik budżetu państwa i ostateczne rozliczenia. Pod koniec roku widzimy, które środki można by jeszcze przeznaczyć na NFZ i FWP. Dlatego w ustawie zapisany jest limit, a nie konkretna wielkość - tłumaczy Robaczyński.

Zobacz też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

Nowe zapisy przewidują również dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia kwotą do wysokości 2 mld złotych. W uzasadnieniu jest to argumentowane tym, że NFZ odnotował zwiększone koszty opieki zdrowotnej w wysokości 2,2 mld złotych.

Ustawa zakłada również usprawnienie programu modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej czy służby ochrony państwa w latach 2017-2020. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 103 mln złotych.

Dodatkowe fundusze funkcjonariusze będą mogli wykorzystać nawet po upływie roku budżetowego. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że graniczną datą wykorzystania pieniędzy z tego tytułu jest 30 kwietnia 2020 roku.

Nowelizacja ustawy budżetowej wpłynęła do Sejmu w środę 11 grudnia, a już dzień później posłowie rozpoczęli nad nim pracę. W czwartek 12 grudnia trafił on do komisji finansów publicznych. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska tak wyznaczyła czas na przedstawienie sprawozdania z pracy komisji, aby rozpatrzeć je się udało jeszcze w czwartek. Teraz Sejm przyjął ustawę i trafi ona do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: policja, dofinansowanie, nowelizacja ustawy, gospodarka, wiadomości, budżet państwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

JaOd lat rządy kłamią, że w Policji wszystko gra. Teraz wychodzi, że kasy brakuje na rachunki za prąd, paliwo, papier do drukarek, remonty. Za kilka … Czytaj całość

12-12-2019

utopia pismłotówfaktycznie potrzebują pilnie paralizatorów większej mocy i broni większego kalibru i celniejszej ileż czasu można człowieka razić prądem aby w końcu … Czytaj całość

12-12-2019

lapsKomenda Główna przeżera kasę na premie i śmieszne delegacje po europie robiąc długi a my mamy na to płacić. Studnia bez dna.

Rozwiń komentarze (9)