Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Polimery Police. Lotos chce objąć akcje Grupy Azoty o wartości pół miliarda złotych

5
Podziel się:

Grupa Lotos podpisała list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police. Jednocześnie akcjonariusze spółki Police podjęli decyzję w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o miliard złotych.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki - przekonuje prezes Grupy Azoty.
- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki - przekonuje prezes Grupy Azoty. (East News)

W piątek podpisany został list intencyjny między spółkami Grupy Azoty a Grupą Lotos dotyczący rozpoczęcia i prowadzenia rozmów w sprawie potencjalnego udziału spółki naftowej w finansowaniu projektu Polimery Police.

Rozmowy mają trwać nie dłużej niż do 31 października 2019 roku. - Liczymy na pomyślne zakończenie rozmów - mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police oraz Grupy Azoty.

- Zainteresowanie naszego potencjalnego partnera i możliwe zaangażowanie finansowe to sygnały wskazujące na potencjał biznesowy projektu w Policach - ocenia Wardacki. - Jesteśmy pewni, iż będzie on korzystny inwestycyjnie zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i partnerów zewnętrznych - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: fuzja PKN Orlen i Lotosu będzie zależeć od decyzji Komisji Europejskiej

Podpisanie listu intencyjnego z Grupą Lotos to kolejny krok w zakresie budowy struktury finansowania projektu Polimery Police. Akcjonariusze Grupy Azoty Police zdecydowali w piątek o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł.

Z kolei 12 kwietnia 2019 r. PDH (spółka celowa Grupy Azoty i Grupy Azoty Police realizująca projekt Polimery Police) otrzymała wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej podpisane przez Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation.

Koreańczycy są zainteresowani objęciem akcji o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln dol., a listy intencyjne pozostają ważne do 12 października 2019 r.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki - podkreśla dr Wojciech Wardacki. - W naszej ocenie inwestycja może istotnie poprawić pozycję kraju na europejskim rynku producentów polipropylenu - wskazuje.

Jak wyjaśnia prezes Grupy Azoty, dzięki temu przedsięwzięciu Polska zredukuje ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i może zostać największym producentem w regionie CEE.

- Polimery Police to także rozwój niezależności energetyczno-surowcowej kraju, dzięki oddaniu nowego terminalu paliw płynnych oraz powstanie szeregu wysoko kwalifikowanych miejsc prac, a jednocześnie solidna baza do rozwoju polskiej nauki, w tym sektora badawczego - ocenia Wardacki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Tak
5 lata temu
No przecież Lotos ma przejąć Orlen tzn. prezes Obajtek, którego osiągnięcia z zakresie wykreowania "paprykarza" i zarządzania Pcimiem są znane i jednocześnie, są gwarancją sukcesu w każdym z biznesów, do których partia go skieruje.
Ben
5 lata temu
Lotos przejmuje police potem orlen, który tylko w 30% jest polski wchłonie lotos i panie Morawicki jak to było? Koniec sprzedaży sreber rodowych?
ile projekt m...
5 lata temu
nie partnera ale lotos pewnie sie dowiedzial ze musza dosypac kasy bo pisowskim menagerom brakuje...
Bartek
5 lata temu
Spoko Niemcy Holendrzy i Francuzi juz to obserwuja. Wprowadzi sie nowe normy ekoligiczne i po sprawie...
Polak
5 lata temu
Popierać projekt.